Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Intel Core m7-6Y75: superúsporný čip z tabletů i ultrabooků (test CPU)

Třída Core M se se Skylakem rozdělila na tři podtřídy. Dočkali jsme se pouze zvýšení taktů nebo výkon procesoru poposkočil více? Co od nových čipů čekat se dozvíte v krátkém testu.

Core M Skylake: co je nového?

Procesory Skylake jsou na trhu už pár měsíců, dnes se s testem dostáváme i k poslední řadě čipů – Core M. Změnilo se značení, nové modely spadají do tří řad a mají poněkud navýšené takty. V krátkém testu CPU se podíváme, co od nových modelů můžeme očekávat.

Intel Core m7-6Y75

Core M: od řady Y až ke Skylaku

Potom, co začaly být procesory řady U se svým TDP kolem 15 W poměrně obyčejné/příliš žravé na tablety a Atomy zase moc slabé, vytvořil Intel řadu Y. Tyto 11W procesory na tom ale nebyly se spotřebou o moc lépe, s architekturou Broadwell a 14nm výrobním procesorem tak byla řada Y přetvořena na modely Core M. Ty mají TDP pouhých 4,5 W a není tak problém je uchladit pasivně i ve velmi malých zařízeních. Typicky jsou Core řady M směřovány do tabletů, přístrojů 2-v-1 a pasivně chlazených ultrabooků.

Na trh nyní přichází druhá řada Core M. Zatímco s Broadwellem jsme tu měli pouze Core M, třeba Core M-5Y71, u Skylaku Intel sází na osvědčené číslování známé z výkonnějších modelů. Po vzoru Core i3, i5 a i7 tu tak máme Core m3, m5 a m7.

Změn je poměrně málo – architektura Skylake přinesla kosmetické navýšení IPC a o něco se zvýšily maximální takty Turbo Boostu. Integrované grafické jádro dnes příliš testovat nebudeme – na to stačil test HD Graphics 520. V kostce – masivně narostl výkon v OpenCL, grafika dostala podporu akcelerace H.265 a o něco se zvýšil výkon.

Intel Core m7-6Y75

Modely a přístroje

Intel Core m7-6Y75 je 14nm dvoujádro na 1,2–3,1 GHz. Je podporován Hyper-Threading, jde tak o virtuální čtyřjádro. Procesor má integrovanou grafiku Intel HD Graphics 515 s 24 EU (=shadery) na 300–1000 MHz. Paměťový řadič podporuje dvoukanálové paměti DDR3L na 1866 MHz. Celý čip si v zátěži typicky vezme až 4,5 W (TDP).

Čip byl testován v ultrabooku Asus ZenBook UX305CA. V notebooku byl chlazen pouze pasivně a vybaven 8 GB RAM a sekundován 256GB SSD.

Intel Core m7-6Y75
Asus ZenBook UX305CA s procesorem Intel Core m7-6Y75

Metodika

Jak probíhá srovnávání výsledků do průměrného výkonu? Jeden procesor (v dnešním případě je to Core i7-6500U) tvoří u každého testu 100 % a od něj se odvozují poměrné výkony. Poměry se potom zprůměrují.

Podobně jako v testu grafik jsme museli přistoupit k výměně starých testů za nové. Referenční procesor je tak testován ve všem – staré i nové metodice. V případě, že je to možné, odvozujeme srovnání pouze v nové metodice, tam, kde nové výsledky nemáme, odvozujeme poměr ze starších verzí benchmarku.

Zoner Photo Studio 18 (int. benchmark) v nové metodice nahradil ruční test v ZPS 15, podobně je x264 HD Benchmark nahrazen x264 FHD Benchmarkem a Cinebench R11.5 Cinebenchem R15. 

x265 benchmark ani Compubench v průměru započítány zatím nejsou.

Je nám jasné, že průměrný výkon tak není zrovna přesně vypovídající hodnotou. Srovnání mezi novými procesory tím netrpí, ale starší čipy a všechny 32b CPU jsou srovnávány jaksi oklikou. Doporučujeme si proto udělat obrázek spíše z grafů individuálního výkonu. Nová 64b metodika už je nějaký čas konzistentní a nemáme v plánu ji brzy měnit, srovnání mezi novými čipy jako je Skylake a Cherry Trail a z velké části i Haswell a Broadwell je korektní, starý vs. nový čip mohou mít ale značně zavádějící průměrný výsledek.

 

Pojďme se podívat na pár testů:

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Díky za test ale prosím aspoň otestovat v HL2:Lost Coast nebo Gpu benchmark Crysis 1

No a co cena? Ono je hezké, že mají čip s malou spotřebou a pěkným krátkodobým výkonem, ale je to core m7, tedy přepodkládám intel luxus za pořádný prachy, pokud bude kdejaká i5-U levnější, tak poslouží lépe, holt se bude muset víc chladit a bude to chtít větší baterku, ale za polovinu ceny stroje to stojí.

typos: "u dlouhé zátěže je výkon až jen poloviční" teda aspoň mě to přijde tak zvláštní spojení, že jsem to považoval za "překlep"
"Benchmark si můžete v připraveném vlákně v našem diskuzním fóru."

To můžeš říct jedině za sebe. Za nikoho jiného. Jak m7 tak i7 jsou paretooptimální vzhledem k výkonu a spotřebě (a pokud bychom zahrnuli cenu tak se to dá říct i o i5) a záleží na každém, co je důležitější. Někdo bude preferovat výkon, jiný spotřebu. Efektivně se bavíme o rozměrech, váze, hlučnosti, výdrži a typu zařízení, do kterého to vůbec jde dát.
Ty preferuješ výkon a cenu, někdo jiný může chtít kombinaci těch dalších pěti vlastností.

Reklama
Reklama