Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Jako stvořené pro NAS: disky Western Digital z rudé edice

Společnost Western Digital se již dlouhá léta spoléhá na barevné označení svých disků. Zelené, modré a černé disky se nyní dočkají i červené edice. Ta je údajně vyloženě dělaná pro menší síťová úložiště. Co červené disky odlišuje od ostatních a opravdu se hodí jen do NASů? Otestovali jsme pro vás dvojici tříterabajtových WD Red.

Pokud si koupíte (nebo postavíte) síťové úložiště, dříve nebo později budete postaveni před úkol, jaké disky do něj osadíte. Většina výrobců nabízí disky tradiční, vysokootáčkové nebo naopak nízkootáčkové. Budete muset rozmýšlet nad několika faktory – cena, kapacita, rychlost, hlučnost, vibrace, rozměry. Ano, to vše hraje roli.

Společnost Western Digital spoléhá na barevné označení, které by vám mělo pomoci se v nabídce zorientovat (pro zjednodušení nebereme v potaz speciality typu disku s přídomkem AV-GP nebo nabušeného VelociRaptoru).

Edice Green (zelené disky) patří zpravidla mezi disky pomalejší, zato mají ale nižší spotřebu a také většinou netrpí na hlučnost a vibrace. Edice Blue (modré disky) pak tvoří střed nabídky – slušná rychlost, mírně vyšší spotřeba (oproti zeleným) a pokud nemáte smůlu na špatný kus, vibrací a hluku se nedočkáte. Edice Black (černé disky) patří k tomu nejrychlejšímu, co se dá sehnat. Některé modely trpí na vyšší hlučnost či vibrace – to je zkrátka daň za vyšší rychlost. Úměrně k tomu roste i spotřeba.

Proč až teď?

Nyní ale WD začala nabízet disky červené (edice Red). Sama společnost je označuje za „disky optimalizované pro kompatibilitu se systémy NAS s jedním až pěti disky v zařízení“. Proč ale zrovna tento segment trhu, čím si to nová řada zasloužila? V síťových úložištích od WD jsme doposud mohli spatřit výhradně zelené disky. To se teď dost možná změní.

 

Faktem je, že trh se síťovými úložišti pro domácí použití (a malé podniky) konstantně roste a ještě nějakou dobu bude. Konkurence v podobě cloudových řešení má stále nedostatky (nedůvěra zákazníků, omezená kapacita, poplatky, nebo třeba jen pomalý internet). Pokud tedy WD nabídne rozumnou alternativu k desktopovým diskům (výše zmíněné barevné edice) a serverovým verzím pro nonstop běh (WD RE – RAID Edition), může na tom slušně vydělat.

Nejde jen o technologii a rychlost

Než se vrhneme na technickou stránku věci, dovolím si krátce odbočit. Nemusí to možná být na první pohled patrné, ale klíčem k úspěchu v tomto odvětví nebude jen rychlost či jiný technický aspekt. WD má dostatečné páky na to, aby přední výrobce „donutila“ zařadit tuto řadu disků mezi ty kompatibilní.

Není totiž nic horšího, než když koupíte pětici pevných disků do úložiště a zjistíte, že z důvodu nekompatibility nebudou fungovat úsporné funkce (uspávání disků apod.), nebo v horším případě úložiště disky ani nebude schopné inicializovat. WD navíc drží nonstop technickou podporu (v angličtině).

Disky WD Red jsou na trhu teprve krátkou chvíli, přesto se společnost může pochlubit poměrně širokou základnou podporovaných úložišť. Aktualizovaný seznam je k dispozici na tomto odkazu. Nechybí snad žádný velký hráč – D-Link, Drobo, Netgear, Promise, QNAP, Synology i Thecus (a WD My Book Live Duo). Další budou jistě přibývat.

Pevné disky WD RedPevné disky WD RedPevné disky WD Red

Úvod

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Vypadá to že WD udělal velmi dobrý krok, disky vypadají jako ideální kandidáti do levnějších serverů a firemních úložišť, jen ta dostupnost, 3TB verze budou až někdy kolem vánoc....

Chápu to dobře, že srovnáváte 3TB disk s 1TB?
To by pak byly testy výkonnosti vcelku irelevantní.

Ano, a proč?

Docela by mě zajímalo srovnání s disky Seagate SV35 (ST3000VX000), cenově jsou na tom velice blízko, dokonce o něco levnější a také cílené do stejného segmentu.

Zkusím zjistit, co se dá dělat. Nic neslibuji

RAID edition znamená, že má upraveno časování kalibračních a samoopravných algoritmů, aby se disk neodmlčel moc dlouho a nebyl vyřazen z RAIDu. Red edition bude patrně cenově dostupná varianta v pro konzumní NAS RAID... Více viz http://wdc.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/1397/~/difference-betwee...

Nevím sice, zda jsem vás pochopil přesně, ale pokud půjdete na stránky WD ještě jednou a podíváte se na micropage věnovanou WD RE4, uvidíte tam jasně, že jsou určené pro běh 24x7. To se sice s vaším komentářem nevylučuje, nicméně s jeho nadpisem už ano:

http://www.wdc.com/en/products/products.aspx?id=30

Disky jsou na tom opravdu dobře. Oproti RE4 nevibrují a tolik netopí. V konfiguraci LSI 9271 RAID 6 (7 disků plus 1 spare) dle typu benchmarku dávají v sekvenčním čtení i v zápise nad 600 - 770 MB/s. Vzhledem k cenám řady RE  jsou ideální pro domácí pole kde se hodně , ale hodně hledí na cenu..   Mimochodem, v singl konfiguraci daly RED mému RE4 nafrak..

Dobrý den, chápu to tedy správně, že ty REDy jsou i v PC lepší  než BLACK verze ačkoli cena REDů je nižší? Děkuji za odpověď

To bych právě netvrdil. WD nikde nepíše jak rychle se tyto disky točí. Jsou názory, které tvrdí, že edice RED má rychlost jen 5400ot/min, jiní tvrdí, že otáčky jsou variabilní. BLACK je podle mého názoru ve výkonu a spolehlivosti nenahraditelný... RED je vlastně taková "ekonomická" řada BLACK, pro chudé majitele RAIDů.

Rozumím. Trochu mne zmátly ty grafy, kde RED dosahoval rychlejších zápisů a čtení až na ty 4k bloky. 

Reklama
Reklama