Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Klávesnice, myš, více monitorů: Velký test pěti počítačů za 24 000 Kč

Když někdo umí skládat stolní počítače opravdu dobře, může si říkat odborník. Konkurence notebooků i ta vzájemná se přiostřuje, a takových odborných firem, které sdílí naši ideu moderních PC, je u nás již jen pět.

1. HAL3000 Platinum 9418

HAL3000 má téměř nejrychlejší procesor i (navíc tichou) grafi ku MSI Radeon 270X, k tomu nejvýkonnější disk, což z něj dělá nejrychlejší počítač celého testu. Minoritní nevýhodou může být připojení nejvýše tří monitorů, zatímco ostatní umožňují čtyři. Jako jediný připravil několik hezkých pozadí na plochu, což je sice drobnost, ale aspoň nemusíte
od prvního zapnutí koukat na nudné barvy Windows.


 
 

HAL3000 má již nainstalována nejnovější Windows 8.1, což souvisí s nadstandardním volným místem 91,4 GB pro vaše aplikace a hry. Na ostatních počítačích s Windows 8 zabírají soubory průběžných aktualizací až 15 GB a Windows 8.1 jsou navíc úspornější. A to zde 7 GB zabírají instalační soubory vybraných užitečných aplikací, jako je Zoner či Adobe Reader.

Cena23 990 Kč (bez DVD mechaniky sleva 400 Kč)
ZapůjčilHAL3000
HAL3000 Platinum 9418
skříňZalman Mid Tower Z3, ventilátor SilentiumPC Zephyr 120PWM
základní deska
Asrock H87 PRO4 / Intel H87 (ATX)
procesor, chladič
Intel Core i5-4570 na 3,2 GHz, 4/4 jádra Haswell, chladič Cooler Master Hyper 212+ EVO
operační paměť
2× 4 GB DDR3, Team Ram Elite
grafická karta
MSI Radeon R9 270X Gaming 2G (boost)
SSD
120 GB, Samsung 120 GB 840 EVO 2,5"
pevný disk
1 TB, Seagate Barracuda (ST1000DM003), 7 200 otáček
přední konektory
USB 3.0, 2× USB 2.0, 2× audio, čtečka karet Akasa
AK-ICR-11 (SD, microSD…)
zadní konektory
4× USB 3.0, 2× USB 2.0, PS/2, LAN, 6× audio
sítěGigabit LAN, Wi-Fi 802.11n, Bluetooth
zdrojSilentiumPC 550W Deus M1 80PLUS Bronze PFC
optická mechanikaDVD vypalovačka
bonusy
OSWindows 8.1 Home Premium
záruka3 roky, vč. odvozu sestavy
Plusy / mínusy
 velmi vysoký výkon
 nadstandardní záruka
 volné místo na
systémovém disku
 ventilátor zdroje
Hodnocení 
celkový výkon
97 %
disky
94 %
grafika
91 %
výbava a provoz
89 %
celkem92 %

SSD od Samsungu patří mezi nejlepší a pro data je tu celkem tichá 1TB Barracuda, ale vůbec bychom se nezlobili
za 2,5" datový disk. Celá sestava patří téměř mezi tiché, tedy až na ventilátor zdroje značky SilentiumPC, jehož hlučnost se liší kus od kusu. Výhodou je odpojitelná kabeláž a vůbec pečlivě vyvázané kabely, které v široké skříni
vedou až za základní deskou.


 
 

Nová Z3 od Zalmanu je dostatečně kvalitní a oceňujeme i použití krátkých SATA kabelů. Tlačítka zapnutí a restart
jsou ideálně umístěna na zkoseném čele, vedle je ještě přepínač rychlosti ventilátoru skříně, přičemž bohatě stačí
nižší otáčky.


 
 

Ventilátor Cooler Master na procesoru téměř koliduje s pamětmi a jiné než holé moduly by se zřejmě nevešly. Je to daň za užší desku ASRock, ale samozřejmě by je šlo bez problémů osadit až do druhé a čtvrté pozice. Dnes je však téměř jedno, jaké paměti použijete, důležitá je pouze kapacita. ASRock je kvalitní deska a určitě potěší, že všech šest diskových konektorů je SATA III. Mezi rozšíření patří Wi-Fi karta v PCI slotu a Bluetooth, jež je součástí čtečky karet.
Stále zůstává volný jeden PCI a dva PCIe. Výhodou je dlouhá tříletá záruka.

Naměřili jsme:

komplexní testy 
PCMark 8 (home)4 955 bodů
PCMark 8 (creative)5 119 bodů
PCMark 7 (performance)5 433 bodů
Cinebench R15 (xCPU/1CPU)513 / 141 cb
testy systémového disku 
PCMark 8 (storage)4 966 bodů
PCMark 8 (Storage Bandwidth)257,83 MB/s
CrystalDiskMark (sekvenční čtení/zápis)510 / 413 MB/s
CrystalDiskMark (4K čtení/zápis)31 / 103 MB/s
AS SSD Benchmark (skóre)842 bodů
Volná kapacita systémového disku91,4 ze 111 GB
Skutečná kapacita datového disku931 GB
testy grafiky
3DMark (Fire Strike)5 368 bodů
3DMark 11 (Performance)7 625 bodů
Stalker: Call of Pripyat (Full HD, max. detaily)98 fps
Alien vs. Predator (Full HD, max. detaily)54 fps
Spotřeba v klidu/film/max. zátěži / max. teplota49/64/288 W / 77 °C
Max. počet displejů3 / DisplayPort, HDMI, DVI

 

Vyjádření společnosti 100Mega ke zdroji: uvedený problém se projevuje při nízké zátěži, zdroj bude nahrazen jiným typem, konkrétně Seasonic 500W SS-500ET T3.

 

 

 

 

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Upřímně lituju uživatele, kteří si takovéto PC pořídí. Sestavy jsou seskládány dost nelogicky, často z nekvalitních komponent nebo takzvaných "ležáků", např. sestava od X-COMu je úplná katastrofa :(

Dobrý den, poslali jsme do testu herní počítač, co konkrétně Vám na naší sestavě připadá jako katastrofa?

Šetřilo se na nepravém místě: CPU, deska, zdroj vzhledem k osazení komponent. 

Pojali jsme počítač jako herní a taky máme nejvyšší herní výkon. Ostatní počítač pojali univerzálněji a tak mají výkonnější procesory, ale zase slabší grafické karty. Deska odpovídá procesoru.
Zdroj je dostatečný. Je to 400W zdroj, má účinnost cca 82%, tedy v maximální zátěži, pro jakou je zamýšlen, bude na zásuvce ukazovat cca 487W. V maximální zátěži (100% procesor, 100% grafická karta), naměřili na zásvce 450W, tedy i v tomto extrémním stavu operuje zdroj v hodnotách, pro které byl vyroben.

Já s tímhle tvrzením, jakožto recenzent zdrojů, nemohu souhlasit. Naprostá většina té zátěže je na 12V větvi, která má však u tohoto zdroje pouze 30 A (360 W). To už se dost blíží maximální hodnotě. Další věc je ta, že čím větší je vytížení toho zdroje, tím více se zahřívá a kvůli tomu, že Energy Knight nemá zrovna dvakrát kvalitní kondíky, tak každé zbytečné zahřívání tomu zdroji jen snižuje životnost (naprostá většina lidi si opravdu neumí vyměnit kondíky ve zdroji). Dát tam 500W verzi, tak by to bylo lepší. Mnohem lepší je v sestavách zdroje dimenzovat tak, aby se dostaly na 50-60 % svého max. výkonu. Účinnost je v romto rozmezí nejlepší a tím pádem se při stejném odběru bude méně zahřívat.

Oškubat ostatní komponenty na úkor grafické karty opravdu není dobrá cesta. Deska je naprostý low-end, hodí se tak akorát do kancelářské sestavy. CPU je také bída, možná u nějaké základní herní sestavy by se o něm dalo uvažovat, ale rozhodně se nehodí ke grafické kartě o výkonu R9 280X, najde se nespočetně situací, kde bude tuto grafiku brzdit. Dávat takovéto komponenty do sestavy za 25K Kč je opravdu vizitka. Chápu, že takovéto sestavy běžně kákazníkum stavíte, ale dávat ji ještě do testu? To je docela odvaha.
Problematiku zdroje již vysvětlil pan Kahánek a plně s ním souhlasím.
Tato sestava je krásnou ukázkou toho, jak se prodejci snaží oblafnout neznalého uživatele a navodit dojem dobře postaveného PC. K čemu je tam velice kvalitní odhlučněná skříň, tichý chladič na CPU, když bude slabý zdroj v zátěži točit maximální otáčky, aby se uchladil. Samozřejmě takto je postaveno více sestav v tomto testu, ne jen tato.  

Zkuste nám tedy prosím navrhnout počítač, který by Vám při tomto rozpočtu vyhovoval. Zajímá nás, jaké představy mají někteří uživatelé.

Souhlas, hlavně ten intelí box u Mironetího PC je ostuda. V podstatě jediný použitelný PC je HAL, za předpokladu, že se vymění ten podivný zdroj jehož polskočínský původ mi moc důvěryhodný nepřijde. Chladiče dělají dobré, u zdrojů bych počkal.. :-)

Zvažte pořízení počítače bez optické mechaniky. Opravdu ji dnes už nepotřebujete
S tímto tvrzením vůbec nesouhlasím. Já teda optickou mechaniku na desktopu stále potřebuju.

Btw. až si zase koupím Extra PC včetně DVD tak si na radu vzpomenu J

Kupte si Extra PC bez DVD, je to levnější :)

Většina geeku (co tomu opravdu rozumí) tak si článek přečtou.

Zákazník co koupí tyhle PC: Tak většinou ani nečte takové články. Prostě to funguje asi takto: "tati, tati mně tam už nic nefunguje" "koupíme nový PC ano?" "Tati tati a kdy já už tady nemůžu se ani na tomhle učit se" Táta proto nakoupí PC jako celek. Samozřejmě se většinou jedná o ty bohatší co tohle neřeší a koupí mu PC a nebude to chtít dál řešit.

Naopak jsou zákazníci co jsou tkz. "rákosníci" "perkohoňkové" to jsou lidé co si chtějí PC pořídit za co nejnižší cenu vůbec. Respektive mají opravdu finanční limit a ptají se otázkama na fóru: A pojede mi nový Battflefield 4 na kolik FPS?" "A můžu na tom přehrávat HD filmy" "A když si koupím vyšší model grafiky kolik bude FPS v Battlefieldu 4" prostě s takovýma lidma je opravdu nejvíce práce a za těch 13let jsem zažil opravdu hodně. Na tyhle zákazníky musíte mít opravdu pevné nervy. Jedná se o mladší zákazníky.
Bazar "rádobyhoniči" tady se jedná o lidi co mají prastaré sestavy, neradi investují do PC a raději se pokouší dosavadní PC přetaktovávat, ale jelikož tomu nerozumí tak se všemožně ptají jak na to. Jedná se o lidi kteří znají naprosté základy HW, a umí sundat bočnici u PC. na disku mají většinou porno, warez a když už se odhodlají něco koupit tak to koupí z bazaru za směšnou částku a v konečném výsledku jim to většinou ani nefunguje. Zažil jsem desítku zákazníků co koupili příliž výkonné grafiky, ale měli slabé AMD Athlony X2 kde rvali do nich HD 4870 1GB a dokonce odpálili i zdroje :) Tadyta skupinka šílenců má mnohdy BAN kde se dá za jejich neslušné chování. Povětšinou většinu času tráví hoňkou pérka u Minecraftu :D
Zkušení, čtenáři PCT, EHW, EXPC, většinou mají představu a hlavně mají představu co a jak a kde koupit. Většinou se ptají zda budou komponenty správně pracovat a jedná se o zákazníky se kterýma je nějaká dohoda. V podstatě se jedná o valnou většinu lidí na internetu. PC si umějí sami složit, ale přesto se mají pořád co učit.

Geekové, technici, Admin: Většinou se na nic neptají a většinou radí ostatním. Neštou moc na internetu a raději si zakoupí nějakou knížku, popřípadě si stáhnou manuál. To jsou lidé co s PC pracují a hlavně radí ostatním co koupit. Není problém pro ně sestavit PC do 1,5hodiny. Většinou si HW upravují, výměna větráku na grafice, řezání do CPU, sundávání IH z 4670 Haswell, vylepšená regulace větráků v MT panelu, drobná úprave skříně. Jedná se o mimořádně šikovné lidi pracující v oblasti IT.

Speciálka GR tady jsou specialisti na daný obor. Jedná se o lidi co se speciálně zaměřují na jednu oblast. Specialista na MoBo, Specialista na CPU, specialista na Zdroje. Především mají speciálně upravené místnosti na speciální testy kde se testuje, upravuje, modifikuje HW. Většinou se tím živí a jedná se o lidi co mají hluboké znalosti v dané kategorii a dokáží v dané sekci opravit téměř vše od pájeného spoju až po změnu DCK. Kdy v podstatě dochází k úplně novému HW. Toto je hodně rozšířené v Číně, Japonsku a Taiwanu.
Asi tak vše.

Reklama
Reklama