Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Srovnávací test osmi síťových úložišť (NAS) pro domácí použití

Nároky na domácí úložiště nebývale narostly, data se již dávno přestala počítat na gigabajty – zkrátka jsme se posunuli o řád dále. Kam ale uložit data z chytrých mobilů, tabletů či netbooků, ve kterých není místa nikdy nazbyt? Ideální volbou je síťové úložiště

Netgear ReadyNAS Duo v2

Společnost Netgear patří k předním výrobcům síťových úložišť, zejména pak těch pro využití v domácnostech či malých a středních podnicích. ReadyNAS Duo v2 je dvoudiskové úložiště, které zajišťuje základní redundanci dat, navíc přináší do domácího segmentu funkce a prvky, se kterými byste se dříve setkali spíše v enterprise segmentu.

 

Netgear ReadyNAS Duo v2

Netgear ReadyNAS Duo v2

Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2

 

Pozorní čtenáři možná vědí, že ReadyNAS Duo v2 již na našem webu recenzován byl. Když jsem před půl rokem dostal k otestování toto síťové úložiště, nevěděl jsem úplně přesně, jak jej v závěru ohodnotit. Přestože dílenské zpracování je skvělé, v tehdy ještě žhavé novince chybělo to zásadní – odladěný firmware.

 

A nechyběly rozhodně žádné drobnosti. Úložiště jsem nemohl ani protáhnout obvyklou sérií testů kvůli absenci podpory pro protokol FTP. To se s poslední aktualizací (5.3.5) firmware změnilo. Z toho důvodu jsem se rozhodl úložiště vzít do testu ještě jednou a dát mu šanci napravit si reputaci.

Pro někoho možná zásadní změnou je integrace české lokalizace, která je nyní dostupná od samého počátku instalace úložiště. Pokud tedy nepatříte mezi zdatné angličtináře, může vám to přijít vhod. Překlad není zrovna dech beroucí, nicméně není špatný. Výrazných prohřešků jsem si nevšiml.

Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2  Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2

Nový firmware ale neznamená jen rozšíření podpory jazyků. Dostalo se i na technické vylepšení – sdílení souborů je nyní možné skrz protokoly CIFS, AFP, HTTP, FTP, NFS i Rsync. To je již standardní výbava, trochu mi chybí podpora pro iSCSI, ale věřím, že pro většinu uživatelů tento protokol není až tak zajímavý.

Další zajímavou změnou je podpora pro přidání zařízení do domény. Nemusíte se tak ručně „patlat“ s přidáváním uživatelů, stačí jen propojit NAS s vaším řadičem domény a nechat sesynchronizovat nastavení.

Díky novému firmware se také rozšířily schopnosti zálohování. Lze využít oblíbeného Rsync, případně proprietární funkce ReadyNAS Vault. Nechybí ale ani záloha na vzdálený server Windows.

Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2 Instalace a webové rozhraní Netgear ReadyNAS Duo v2

Sdílení vybraných souborů přes webové rozhraní je jistě přínosná funkce – nemusíte svým známým dávat přístup na FTP, stačí zkrátka vybrat složku a nasdílet ji na internet. Kamarádovi pak pošlete pouhý odkaz. Samozřejmě je nutné v tomto případě nastavit router.

Jsou tu i další drobnosti, které ve starším firmware nebyly. Můžeme k nim zařadit třeba plnou podporu pro S.M.A.R.T. kontrolu pevných disků, případně rozšíření nastavení pro automatické přepnutí pevných disků do úsporného režimu.

Nový firmware se zkrátka Netgearu povedl. Napravil nedostatky, které v původní verzi chyběly, k povedenému dílenskému zpracování tak přidal i důstojný firmware, který posunul tento NAS na vyšší úroveň. Já jsem pak mohl konečně provést kompletní sadu testů a přidat jej do srovnání s ostatní konkurencí.

Aplikace umožňuje data z úložiště nejen stahovat (nebo naopak na něj nahrávat), hlavní devizou je možnost streamování multimediálního obsahu. Díky tomu není požíráno místo v paměti telefonu. Vše samozřejmě nejlépe funguje při použití v rámci lokální sítě, nic ale nebrání komunikaci s úložištěm na mobilním připojení nebo třeba na hotelové Wi-Fi.

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Chtel bych porovnani s DIY serverem.
Vzit nejakou levnou AM3/AM3+ desku, usporne CPU, par GB RAM a postavit tenhle server proti temhle NASum. Jako jako instalace bych zkusil NAS4Free ( fork puvodniho FreeNAS 0.7 ) a FreeNAS 8. A porovnat spotrebu, prenosovy rychlosti - s sifrovanim/bez - a cenu.
Nemelo by to zabrat nejaky dlouhy cas ( alespon ja mam ted po nekolika opakovanich FreeNAS 0.7 nainstalovany za cca ctvrt hodiny ).

To by zaujímalo aj mňa. Niekde som čítal, že postaviť vlastný NAS je omnoho lacnejšie... A dokonca by som išiel ešte ďalej, zobral by som nejaký ultra starý PC alebo ntb. Alebo aj možno tablet s Androidom s tou novou serverovou aplikáciou, čo teraz vyšla.

Pokud DYI NAS, tak spíš než AM3 (nebo jakoukoliv jinou socketovou desku) bych preferoval Intel Atom nebo AMD Zocate případně něco od VIA. Na potřeby NASu jsou výkonné více než dost a spotřebou jsou výrazně níže. Můj favorit je po rychlém shlédnutí ASRock E35LM1 s CPU AMD E240 (zocate na 1,5GHz) za 1450Kč.
A když už by to musela být  socketovka, tak rozhodně bych v testu radši viděl intel - i ten nejlevnější Celeron výkonem bohatě stačí a spotřebou i cenou je s vhodnou deskou srovnatelný s Atomy/Zocate.

Ne nutne.
Mam 4x2TB v softwarovem RAID 5 se sifrovanim a pri 30-40MB/s cteni ( a v pozadi bezicim bittorent klientovi, ktery je taky obcas docela zroutek ) se Athlon X II rozbehne na plnych 3.3 GHz a ma vytizeni kolem 30-40%. Ze vetsinu dne bezi na 400-500 MHz je vec druha.
Proto se bojim, ze Atom by se snadno mohl stat bottleneckem takovyho zarizeni.

Mám takový domácí bastl na 45W AMDčku (X2 250e), Atom (a ani jednocore Intel C420) nestíhá dekódovat 720p/1080p videa přes AirServer do Apple hraček v domácnosti. Pro mě to byl např. důvod přechodu z C420 na uvedené AMD.
Jinak deska pro Atom s min. 6ti SATA porty se sháněla blbě a byla (tehdy) dost drahá.

Nainstaloval jsem MS Home Server 2011 z MSDN se všemi neduhy a výhodami MS serveru na: AMD 64 LE 1620, AMD G690, 4GB RAM, 1TB 7200 HDD. Nastaveno QnQ, uspávání jednotlivých komponentů, popvypínání zbytečných věcí v BIOSu a OS(virtulizace, index..) a dle wattmetru jsem byl na idle 48,5W nejméně a na burn 55,5W nejvíce. A to je na soho opravdu hodně.

Ja jsem cca 5-7W vys, ale mam 4 disky. ( a X II 250 myslim ). A niz to pujde uz jenom hodne tezko, protoze vsechny disky bezi 24/7. To je myslim vcelku slusna spotreba.

Já mám idle cca 60-65W (nevím už jistě) a burn je 100W (to si pamatuji přesně). AMD 250e, 6x disků. Disky taky jedou 24/7. 
 
Co jsem viděl nějaké testy 5-6 diskových NASů s "výkonem", tak jejich spotřeba byla jako ta moje +- (taky tam bylo nějaké iCore)

Nas4Free neznám, ale FreeNas (7.2)jsem 2 dny používal, než jsem ho poslal zase k ledu. Měl jsem s tím strašně moc problémů, výkon nikde a nic to neumělo.Nyní si na Ubuntu nemůžu na nic stěžovat ;-)

Nevim, to jsou takove kecy v kleci. :) Zalezi jaka verze FreeNasu, na jakym zeleze, jak nakonfigurovana... atd.
Mne to bezi dobre. Dokonaly to neni, ale jako klikaci distribuce konfigurovatelna pres net je to vic nez uspokojujici. A nevim co ti tam chybi za "vykon" - spatne ti na tom bezi GTAcko? :) BT klient mi jede, FTP server jede, HTTP server jede, prenosovy rychlosti dostatecny i na streamovani Bluray disku ze sifrovaneho RAID pole...fakt nevim, jaky vetsi vykon bych mel/mohl chtit.

Byla to verze 7.2.5739 (a předchozí). Železo bylo C420, 1GB RAM, 3x1,5T disky v RAID5, deska Gigabyte tuším s i945. Síťovka integrovaná. Samba si brala 20% výkonu, FTP dalších 15%. Vestavěný BT (Transmission) byl k ničemu, neuměl používat žádnou cache pro přístup k disku - ty se mohly zbláznit. Vyměnil jsem jej za jiný, tam byly zase jiné problémy. Bezproblémový rTorrent+ruT (GUI) jsem tam nedostal. Rychlosti na AFP i sambě byly strašně nízké. Po pokusech jsem se na to vykašlal a nahodil Ubuntu server. Na něm jede vše a tak jak chci + dostatečně rychle (AirServer, rTorrent, smb, ftp, AFP, Timemachine...).
Výhoda Freenasu byla rychlost instalace a snadnost naklikání nastavení. Upozorňuji, že popisuji starou verzi, jak se chová nová nevím a nemám ani chuť to zkoušet - mně to tehdy stačilo.

Jenže FreeNAS je opravdu HLAVNĚ NAS, tj podpora iSCSI a podobných věcí.

- integrace protokoly s MS Windows Media Centre, Apple TV, XBMC, Windows Media Player 11+, Xbox Dashboard/Playstation xx, VLC.....
- dostupnost obsahu z proprietálních protokolů a defaultních aplikací MS Windows Phone/Zune, Apple iOS phone/pod, Android, Nokia, Samsung,
- nabídka, užitečnost a funkčnost knihoven dodatečných funkcí(Torrent klienti, WM, iTunes, DC++ klient?....)
- mass storage !! (Synology nemá, D-Link ano)
- firewall, možnosti nastavení, DMZ a její detaily, odkaz/aplikace na desktopu
- podméněné upozornění(Trap, e-mail, status, text/sms pro čechoslováky/)

zdravim, chcem si domov zakupit jeden NAS, preto som to pozorne všetko precital, ale velmi by ma zaujimala jedna vec, a to aky suborovy system pouzivaju jednotlive zariadenia, resp. ked v zariadeni havaruje elektronika budem moct vytiahnut data z disku pripojenim k PC, lebo ak mam dobr info napr. NAS od Dlinku 320 pouziva niejaky vlastny suborovy system a po havarii zariadenia su data sice na diskoch ale neviete ich citat.... a to poteší
 
dakujem

Tak ja tipuju, ze v 99,9% NASu je nejaky upraveny Linux apod., takze souborovy system bude napr. ext3/4. Dale si myslim, ze takto naformatove disky pujdou pripojit do kazdeho linuxu (tj. na pocitaci s Windows nabootovat nejake LiveCD s linuxem a zacit zalohovat).

Tak jako tak jsou tyto 1-2 diskove krabicky jen takove hracky. Maji omezenou kapacitu/bezpecnost dat. Urcite bych si ale nekupoval hotovy NAS jen podle vykonu v testu, ale zohlednil bych i komunitu, ktera pro dany system dela upravy.

Používat dva samostané disky v tomto poli je naprosto nevhodné stejně jako RAID 0.
Tyto pole jsou ideální a vhodné na zrcadlení. Raid 1
Tedy 2 nebo 4 disky. Vše ostatní postrádá smyslu. Jeden disk si klidně mohu dát do usb 3 boxu na dlouhý usb kabel  a pod.
2x3TB=3TB, je ideální řešení na doma a není to žádná hračka při dobrém datovém paušálu.

Co je vhodné pro tebe nutně nemusí být nejlepší pro všechny. Třeba já mám běžná data na 1x2TB a ta která považuji za důležitá na 2x1TB v RAID1. Tři disky a jak vidíš smysl to má.

Velmi mi chybí grafy spotřeby, hlavně v klidu.
V tabulce jsou nějaké naměřené hodnoty, ale krapet se jim zdráhám uvěřit. Opravdu mají některé přístroje v idle 0 Wattů?

Souhlasím. Spotřeba v klidu je skoro ten nejdůležitější údaj. Chce to ale měřit kvalitním wattmetrem. Jestli používáte nějaký měřák za 3 stovky, tak se nedivím, že vám to ukazuje nulu. Doporučuji Voltcraft Energy Logger.
Nejasná spotřeba v klidu mě zatím odrazuje od nákupu NASu a tento článek mi v tom moc nepomohl :-)

Po zakoupení ReadyNAS DUO v2 jsem zjistil že nemá printserver,docela zklamání.Jinak funkčně spokojenost,ale být ve lhůtě 14 dní na vrácení,jde zpátky a jdu do Synology DS212j..Cenový rozdíl minimální,ale funkčně je úplně někde jinde.Škoda že člověk na spoustu věcí přijde až po koupi.

Zajimalo by me, zda dvou a vicediskove NASy podporuji vytvoreni vice diskovych volumes s rozdilnou urovni RAID a jaky je zhruba vykon pri cteni/streamingu z jednoho volumu a soucasny zapis na druhy volume. Pripadny komentar featur/prioritizaci by se taky hodil - kuprikladu zda je mozne nastavit cteni/streaming z volume1 na vyssi prioritu nez zapis na volume0 v pripade nize...Priklad - mam NAS 2x2TB a chci mit 500GB v RAID1(>volume0, pro nenhraditelna data typu fotky, videa s potomstvem apod...)  a zbytek ~2x1.5TB spojit bud jako JBOD, nebo RAID0 (>volume1, na filmy, serialy apod - v pripade ztraty disku lze tento obsah znova obstarat...).

Ono se stačí podívat za kolik se prodává micsroserver od HP na 4 HDD osazený nežravým, ale vcelku výkonným CPU a možnostmi, které takový HW skýtá. Kdokoli, kdo má na víc, než na to "vyklikat" si NAS z těchto testovaných produktů pro neznalé spotřebitele, musí jednoznačně zvolit cestu vlastního NASu. Těch distribucí zdarma je několik, od skvělého FreeNASu (který je orientován výlučně na služby NAS) až po více či méně uzpůsobené linuxové distribuce.
Jediné pozitivum těchto "krabičkových" NASů je (ale jen někdy a u některých modelů) lepší podpora "grow"(rozšiřování) a migrace (např. R0/R1 na R5) pole. Ne že by to s běžnou linux distribucí nešlo, ale je to o ruční práci s mdadm.

taky sháním domů nas, nemusí to být žádný trhač ani nemusí mít milion funkcí, jde mi hlavně o cenu. Jek to nejlépe vyřešit ? Popřípadě kdyby někdo měl doma nějaký plonkový za dobré peníze, ozvěte se na big.alda@centrum.cz
 
Díky
 
Alda

Reklama
Reklama