Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Test sedmi inkoustových multifunkcí pro domácí kancelář

Dávno neplatí, že inkoust je na doma a laser patří do firem. Neustálý souboj obou technologií se příznivě projevuje v inovacích, a tak lze už dnes inkoustem tisknout levněji. Na trhu jsou jen čtyři značky, takže výběr máte jednoduchý.

Levnější než laser

Všichni výrobci tiskáren dnes nabízí černobílé i barevné laserové tiskárny, ale jen čtyři z nich vyrábějí také inkoustové. V testu má proto Canon, HP, Epson a Brother každý (až na HP) po dvou zajímavých modelech, kterými překonávají možnosti laseru. Test by se dal rozdělit na kategorie lepších a těch cenově výhodnějších tiskáren.

Inkoustové tiskárny mají proti laserovým zhruba stejně tolik výhod, jako laserové proti inkoustovým, tím důležitým ale pořád zůstává cena. Nejlevnější barevnou laserovku bez skeneru koupíte za něco málo přes tři tisíce. Laserové multifunkce začínají na ceně kolem 5 500 Kč u Samsungu a Xeroxu a 6 000 Kč u HP a Canonu, a proto jsem si řekl, že barevné inkoustovky v testu musí být pod touto hranicí.

Inkoust je sice proti laseru vhodný i na tisk fotografií, ale fototiskárny v tomto testu nehledejte. Dnes se zaměřujeme na tisk všeho ostatního a s fotkami vás pro jednou pošleme do fotolabu přes ulici. Snadnost ovládání si také už nebudeme komplikovat faxem, jehož přítomnost prozradí třeba číselník na přední straně. Tento přežitek se ještě používá ve větších firmách, ale my se s ním trápit nemusíme.

Tiskárna je síťové zařízení

Za důležité u tiskárny považujeme síťové rozhraní LAN i Wi-Fi. Připojení přes USB zůstává standardem, který je ale již lepší nevyužít a tiskárnu připojit rovnou k routeru. Málokdo dnes chce tisknout pouze z jednoho lokálního počítače a navíc byste se omezovali v tom, kde v bytě může být tiskárna umístěná. Vždy je sice lepší drátové připojení LAN, ale ethernetové zásuvky nejsou všude a Wi-Fi pro tiskárnu postačuje. Zda bude s vaším směrovačem nová tiskárna fungovat přes USB vám dopředu nikdo nezaručí, síťové rozhraní je zkrátka důležité.

V testu jsme vyzkoušeli tisknout, skenovat i kopírovat z lokálního počítače, ale na řadu přišly i zábavnější funkce. Skenování do Dropboxu či tisk přes Google Print by před pár lety byly funkce z jiné planety. Výbava všech dnešních jen trochu lepších multifunkcí zahrnuje dotykový displej, rozhraní Wi-Fi, podporu duplexního tisku (automatický tisk na obě strany papíru) nebo připojení ke cloudovým službám.

Ale i přes moderní funkce stále chceme bytelné zařízení, kterému nevržou plasty, má kompaktní podavače papíru (ideálně dva) a příjemné ovládání. Výstupní podavač je často rozkládací po několika stupních, a když jej nevyskládáte celý, papír po vytištění z tiskárny vypadne na zem. Ale vyskládaný podavač překáží a ručně před každým tiskem to dělat nebudete. V kompaktnosti tiskáren mají výrobci velké rezervy.

Naměřená rychlost tisku

 

Canon Pixma
MG7750
Epson
L455
Brother
DCP-T500W
tisk první černobílé strany7 s10 s14 s
tisk druhé černobílé strany4 s7 s5 s
tisk první barevné strany14 s20 s20 s
tisk druhé barevné strany10 s17 s14 s
tisk 50 stran (kombinace)10 minut15 minut12 minut
 

 Brother
MFC-J5620DW
 Canon Pixma
MG6850
 Epson
L365
HP Deskjet Ink Advantage 4535
tisk první černobílé strany13 s12 s10 s12 s
tisk druhé černobílé strany10 s5 s7 s5 s
tisk první barevné strany12 s17 s20 s24 s
tisk druhé barevné strany10 s11 s17 s

20 s

tisk 50 stran (kombinace)9 minut10 minut15 minut17 minut

 

Funkce

 

Canon Pixma
MG7750
Epson
L455
Brother
DCP-T500W
ukazatel stavu inkoustůna displejipohledem, v aplikacipohledem
tisk z cloudu (Google Print, Apple AirPrint)anoano
ne
tisk a sken z cloudových úložišťInstagram, Facebook,
Photos in tweets,
Google Drive,
Dropbox, Evernote,
OneDrive, Picasa
a Flickr
Dropbox, Google
Drive, Evernote, OneDrive, Box
ne
tisk z mobilu přes aplikaciCanon PrintEpson iPrintBrotner
Print&Scan
cíle skenovánído počítače, mobilu,
cloudových úložišť
do počítače, mobiludo počítače,
mobilu
 

 Brother
MFC-J5620DW
 Canon Pixma
MG6850
 Epson
L365
HP Deskjet Ink Advantage 4535
ukazatel stavu inkoustůna počítačina displejipohledemna displeji, na
počítači
tisk z cloudu (Google Print, Apple AirPrint)anoanonene
tisk a sken z cloudových úložišťOneNote, OneDrive,
Dropbox, Google Drive,
Evernote, Box, Facebook,
Picasa a Flickr
Instagram,
Facebook, Photos
in tweets, Google
Drive, Dropbox,
Evernote,
OneDrive, Picasa
a Flickr
Dropbox,
Google Drive,
Evernote či
OneDrive, Box
ne
tisk z mobilu přes aplikaciBrotner Print&ScanCanon PrintEpson iPrint

HP ePrint

cíle skenovánído počítače, mobilu,
cloudových úložišť, na SD
kartu a USB zařízení
do počítače,
mobilu, cloudových
úložišť
do počítače,
mobilu
do počítače

 

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

na trhu jsou jen 4 značky, přičemž jednu můžete rovnou vyškrtnout, takže výběr máte ještě jednodušší. Rozhodně ne Canon.
PS: uvítal bych, kdyby v testu bylo zmíněno, jestli je součástí cartridge i tisková hlava nebo ne. Případně co stojí nová.

Mám Canon MG7550, tiskne úžasně, když se jí chce, ale ten horní podavač na fotopapíry byl pro mě velmi nepříjemný šok. Tisknu fotky na A4 a tisknu texty. Takže musím každou chvíli prohazovat papíry, přičemž se tiskárně musí říct, jaký papír jsem tam zrovna dal. Ale nejde to zjistit na úrovni ovladačů, takže sse nestačí podívat na monitor, musím otevřít podavač a podívat se, co tam je, Za to bych Canon nakopal... Obecně, horní podavač je zrovna super věc.
Další hnusná věc je, že se tiskárna občas rozhodne se vyčistit, takže vytištění jednořádkového souboru zabere 10 minut.
Originální náplně jsou strašně drahé, naštěstí se dá sehnat slušná alternativa za asi desetinu ceny. Jenže pak nefunguje skenování do cloudu, protože je to "prémiová funkce pro uživatele originálních inkoustů" (když tohle tiskárna napíše na modisplej, máte chuť ji rozbít. To samé, když tiskárna řekne, že se aktualizovala EULA a vy to musíte na jejím displeji odsouhlasit - kde to jsme?!)
Suma sumárum, těším se na B200 a pak beru Epson. Bohužel nevím o jiné tiskárně, která umí síťové připojení nejlépe přes LAN (ale beru i wifi), dva nezávislé podavače A4, skener a tisk na DVD. Pokud o nějaké někdo víte, budu rád za tip.

tak to je masakr. Co když bych nesouhlasil s aktualizací EULA? Odnesu to prodejci, ať to výrobci hodí na hlavu a že chci prachy zpátky?
Jsem rád, že jsem známým před lety doporučil levného multifunkčního Brothera. Ale oni nepotřebují žádné extra finesy, takže ti na základě tohoto nemůžu radit.

Mám Epson L550 a musím říct, že to (zatím) byla skvělá koupě. Po 3/4roce mám ještě třetinu černé barvy, a to jsme jako rodina potiskli minimálně 3000 listů. Jediné, co mi chybí, je automatický duplex a možná klasická přihrádka/šuplík na vstupní papír.

Kvalita je v rychlotisku si ne super, ale ucházející, pomalotisk už je celkem OK, důležité je tiskárnu dobře zkalibrovat, jinak netiskne dobře. Ale za tu cenu tiskárny a zejména cenu tisku (jak ČB, tak barevného) jí to milerád odpustím.

Ja som to riešil pred pár rokmi ale u mňa boli dôležité faktory farebná tlač, A3 tlač aj skener a ovládače v linuxe. Vtedy HP a Canon nič normálne na trhu nemali a musel som sa rozhodnúť medzi Brother-om a Epsonom a nakoniec som sa rozhodol pre Epson WF-7515 a neľutujem, super tlačiareň, dajú sa používať alternatívne náplne čiže cena tlače sa znížila o 70%, na tlačenie výkresov je to ideálne, fotku síce na tom nevytlačíte vo vysokej kvalite ale to nebolo v mojich požiadavkách.
Sem tam ľutujem že som si nepriplatil za vyššiu radu WF-7525 tá má dva zásobníky na papier a duplex ale to potrebujem raz za uhorský rok.

Možná vám přijdu jako úchyl, ale pro mě je stěžejní u inkoustových multifunkcí kromě ceny náplní také to, zda dokáží tisknout černě i po vypotřebování barevných inkoustů, neb tisknu primárně text. A pred par lety jsem používal model Epsonu, který měl sice levné náplně, proto jsem ho chtěl, ale vůbec jsem neměl ponětí o tom, že vyžaduje přítomnost i PLNÝCH barevných náplní, když chci tisknout černobíle. Šlo by doplnit do textu, jak jsou na tom v této oblasti testované modely? Ano, když tisknu hlavně černobíle, je tu možnost laserových multifunkcí, ale ty jsou dražší, že ano..

Dobrý den, toto jsem zjišťoval v minulém testu, stanoviska výrobců letos zase tolik jiná nebudou.

Mrkněte na desátou kapitolu http://www.cnews.cz/testy/6x-multifunkcni-tiskarny-do-3-000-kc-mistri-papiru-test

Já hlavně nechápu, proč se článek jmenuje "Test sedmi inkoustových multifunkcí pro domácí kancelář" a do testu jsou zvoleny domácí tiskárny. Alespoň co se Canonu týče. Pro malou kancelář jsou určeny tiskárny Maxify. O ceně to není, začínají na 3k a náklady na tisk výrazně nižší.

Canon vyrábí jen inkousty, pro lasery používá střeva od HP.
HP má humus ovladače - kde jsou ty časy, kdy byl driver na floppy a spousta místa zbývala. Dnes je malý driver u HP scifi.
Takže v práci jedeme na samsungu a max. spokojenost.

Není pravda co píšeš. Je to přesně obráceně. HP cca 15 let používá lasery od Canonu. Oficiálně.
HP si k tomu pouze dělá svůj sw.

Mohli jste "chvilku" počkat a nebo si zkusit vyžádat od Canonu jejich nové Pixmy řady G. Jsem na ně zvědavý ;-).
V testu mi dost chybí náklady na občasný tisk (právě domácí situace). Dle dTestu (kde toto měřili) je na tom Canon dost mizerně a jejich ustavičné samočištění byl největší žrout.

Zajímalo by mě co Canon přislíbil za tak skvělé výsledky zde? Jak už i z komentářu vzešlo, tak Canon má šílený servis, šílené ceny a hódně špatnou spolehlivost.
Vždy byly nejlepší Epsonky a za nima HP co se týkalo kvality tisku, zpracování a výdrže hlav. Dnes to již splňuje jen Epson. HP má strašné ceny za barvy a servis. Brother je někde uprostřed, ale kvalita (věrohodnost) tisku není žádná pecka a stálost originálních barev taky není úplně ideální. Prostě kdo má Epson, nelituje. Méně nároční i Brother. Canon je úplně mimo (beží vám scaner když jste bez barev?) a HP jen u strojů za cenu 10tk a výše.

Servisy má Canon 3, pokud nevyhovuje 1 máš ještě 2 možnosti. Nikdy jsem neměl problém ani s jedním. Spolehlivost je dána používáním neorig. náplní. Do dieselu si taky hlídáte, co lejete. Blbou naftu natankujete jednou a pak si můžete lejt dobrou jak chcete, ale vstřiky jsou už načnuté...
Originální inkousty jsou VŽDY z Japonska, neoriginální jsou VŽDY z Číny.

Reklama
Reklama