Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Test síťových HD přehrávačů: domácí kina 21. století

Domácí kino prošlo řadou proměn a již dlouho neznamená jen DVD přehrávač u LCD televize. Naopak, DVD se stalo levným produktem s nekvalitním obrazem, který si pořizují pouze neznalí uživatelé. Teď totiž frčí HD filmy ve formátu MKV.

Úvod, jak jsme testovali

Přehrávání filmů z cloudu je pro specifický český trh stále nepoužitelné či rovnou nedostupné a Blu-ray bylo už v době uvedení známo jako poslední optický disk, proto jsou MKVčka pro následující roky tím pravým. Malá černá krabička se síťovým připojením a HDMI výstupem, jejímž úkolem je přehrávat filmy pohodlněji, než na počítači, a kromě toho nabízet řadu další multimediálních funkcí v čele s Youtube.

Konkurencí HD přehrávačům jsou pak především výrobci televizí, které již často také umí přehrávat multimediální soubory jak ze sítě, tak z připojeného USB disku. Nenabízí však tolik funkcí a interní přehrávač je svázaný s televizí, kterou neobměňujeme zase tak často.

otvirak

Kde doma všechny ty filmy a seriály fyzicky máte, od toho se odvíjí zapojení. Nejlepším řešením je domácí NAS – centrální síťový disk, ke kterému přehrávač přistupuje pod přihlašovacími údaji stejně, jako vy z počítače. NAS je sice perfektním zařízením pro domácnost, ovšem jeho cena řadu uživatelů odradí. Stejným způsobem můžete přehrávat filmy přímo z disku ve vašem počítači, stačí jen nasdílet  správnou složku – ovšem vyžaduje to mít během přehrávání zapnutý počítač. V případě notebooků je zde ještě otázka nižší kapacity takového úložiště, proto nastupuje externí 2,5" disk. Připojíte jej k přehrávači přes USB port a síť tak vlastně nakonec přímo nepotřebujete; snad jen pro Youtube.

Řada HD přehrávačů má také slot na interní disk, ať už na malý, nebo 3,5". Osobně se mi takové řešení nezdá šťastné, protože kvůli disku je většinou potřeba i ventilátor. Pokud ale zařízení obsahuje DVB-T tuner a umí pořady nahrávat, může být interní disk užitečný.

3D je jen pozlátko

Již dlouho se nás snaží filmový průmysl přesvědčit, že nutně potřebujeme 3D. Některé přehrávače na tuto hru přistoupily a třetí rozměr podporují. My jsme však skeptičtí, protože v současné podobě neznamená 3D žádnou velkou výhodu; pouze krátkodobý a o něco lepší zážitek s nutností koukat na film přes brýle. Obraz navíc stejně není plně trojrozměrný, jde spíše o vrstvy obrazu, kdy jedna je předsazená, druhá vsazená a mezi nimi jsou některé prvky obrazu plastické. Ve 3D bývají také značné problémy s titulky. Není to nic, co byste museli mít.

 

Pro účely testu jsme zapůjčili také moderní 3D televizi od Samsungu, abychom schopnosti přehrávačů ověřili v praxi. Samotný televizor má v sobě vlastní HD přehrávač a stal se tak rovnou dvanáctým účastníkem testu. Se 3D televizí není navíc úplně nutné vlastnit také 3D přehrávač, protože o převod obrazu se již (většinou) postará televize. Jakékoliv prvky přehrávače zobrazené přes probíhající film budou ale nečitelné.

HD přehrávače v testu
Asus O!Play Mini PlusAsus; www.asus.cz
eGreat EG-R160Umax; www.umax.cz
eGreat EG-R6SUmax; www.umax.cz
Emtec Movie Cube N500HEmtec; www.emtec-international.com
Philips Smart Media Box  HMP5000Alza; www.alza.cz
Syabas Technology Popcorn Hour C-300Alza; www.alza.cz
Syabas Technology PopBox V8Alza; www.alza.cz
WD TV Livewww.wd.com
WD TV Live Hubwww.wd.com
Xtreamer ProdigyUmax; www.umax.cz
Xtreamer SideWinder 3Umax; www.umax.cz
TV Samsung UE40ES6100Samsung; www.samsung.cz

Pro připojení k televizi bývají k dispozici HDMI, komponentní a kompozitní výstupy. Digitální zvukový (optický či koaxiální) výstup pro připojení lepší reprosoustavy mívají také samotné televize, a pokud jej využijete s HD přehrávačem, už takto nezapojíte jiné zdroje signálu. Zkrátka, pokud nemáte hodně starou televizi, nebo nestandardní zapojení, téměř vždy stačí pouze HDMI a na ostatní porty se bude jen snášet prach.

Kromě podpory videoformátů jsme se zaměřili na pohodlné ovládání. Je důležité snadno najít lokální i síťové umístění obsahu. Dálkové ovládání by mělo být co nejméně směrové, intuitivní a s jednoduchým přepínáním zvukových a titulkových stop a jejich nastavení. K dobrému přehrávači vycházejí v pravidelných intervalech aktualizace firmwaru, a proto by se jejich instalace měla provést automaticky z internetu, bez žonglování s USB flashkou.

Chtějte MKV, zbytek je podružný

Doplňkové multimediální funkce bývají často nedomyšlené. Svižně fungující Youtube a internetové vysílání českých televizí bohužel není pravidlem. HD přehrávače toho umí spoustu, ale tím úplně nejdůležitějším je hlavně jednoduchost, maximální podpora formátu MKV a práce s titulky. Takový přehrávač stačí a vůbec není drahý.

Největšími problém u přehrávačů představuje neustálé používání generického grafického rozhraní od výrobce čipsetu a jen malá invence z vlastní strany. Dále špatná detekce češtiny v titulcích – což se časem vyřeší samo rozšířením MKV s vestavěnými titulky či opuštěním zastaralého kódování CP1250. Celkem nás překvapilo ignorování formátu WEBM a nastylovaných titulků téměř všemi přehrávači.

Nakonec vybírejte také podle dálkového ovládání, některá jsou spíše nepřátelská. Většina přehrávačů na trhu se pohodlností stále nepřibližuje pouštění filmů přímo na počítači a v testu jsme na ně byli hodně přísní. Přesto je takový přehrávač proti HTPC obecně lepším řešením.

Přehled testovaných formátů
AVI (MPEG4 XviD)klasický videosoubor s nízkým rozlišením, měly by jej zvládnout naprosto všechny přehrávače
MP4 (MPEG4)video stažené z Youtube. Tento formát bývá často uvnitř kontejneru MKV
MKV (720p, AVC)jeden díl seriálu ve vysokém rozlišení z iTunes (WEB-DL)
MKV (1080p, AVC)Blu-ray rip s vyšším datovým tokem (14 Mb/s)
MKV (Galaxy Quest) video s problémovým kodekem a DTS zvukem
MKV (Samsung Oceanic Life)velmi náročné video s datovým tokem 40 Mb/s
WEBM (VP8, Vorbis)nový videoformát od Googlu, například jsou v něm videa na Youtube
MKV (3D)trojrozměrné video Sea Rex od IMAXu
WMV (WMV1)Windows Media Video, tento formát je na ústupu
MOV (MPEG4 QuickTime)videoformát používaný převážně na počítačích Apple
TS (MPEG-TS)videosoubor z disku Blu-ray
Pro audio jsme vyzkoušeli přehrávání MP3 a bezztrátového FLAC

 

Další články na téma: 
Zakoupíte na CZC.cz
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Dobrý deň,
zaujímalo by ma či prepínanie audio stôp a titulkov na TV Samsung UE40ES6100 bolo testované cez USB alebo DLNA.
Zo staršieho modelu Samsung tv mám skúsenosť že tieto funkcie sú podporované cez USB ale nie cez DLNA čo mne nevyhovuje.

Přes USB, DLNA má velké omezení a pro ty naše MKVčka není moc vhodné.

Umí! V zrychleném přehrávání (2x,4x,8x,16x) lze použít tlačítka pro přesun na další/předchozí stopu k skokům dopředu/dozadu v právě přehravaném videu.

Zapomněl jsem uvést, že má připomínka se týkala WD TV.

Reklama
Reklama