Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

WD Red 4 TB (WD40EFRX) proti dalším HDD od Westernu: Black, Se i Green

Červená, černá, zelená, modrá, Se, Re – který disk WD je k čemu a především jak si vede v testech výkonu, hlučnosti i spotřeby. Kromě 4TB WD Red jsme otestovali 4TB Se, Black, 3TB Green a 1TB Blue.

Příkon disků a vyhodnocení výsledků


 

Příkon disků

Pro měření příkonu jsem používal speciální bočník (Molex-SATA) a několik multimetrů. Zaznamenal jsem proud na 5V i 12V větvi a součtu příkonu na obou větvích vidíte v grafu. Zatímco při čtení zůstává proud na 12V větvi skoro neměnný (roste na 5V), při startu systému a prvního roztáčení ploten jde proud na 12V větvi často i přes 1 A. Tento údaj může být důležitý pro přesné dimenzování potřebného výkonu zdroje.

 

Vyhodnocení výsledků

Chcete-li velkokapacitní pevný disk, co se málo zahřívá a má nízkou hlučnost, kupte si WD Green. Potřebujete-li mít jistotu, že se bude kamarádit s vaším NASem a jeho výrobce zrovna v dokumentaci nevyniká, kupte si Red. Jeho výhodou je nejen delší záruka, ale také zaměření se na to, že (doufejme) každý kus bude dobře vyvážen a jeho interní čidlo nebude měřit teplotu podle plotu.

WD Black má díky své rychlosti při náhodném čtení/zápisu a práci s malými bloky jasný náskok při použití jako systémový. Tudíž se uplatní tam, kam ještě nemůže SSD na místo systémového disku. Co s WD Blue tak trochu není jasné a z tohoto pohledu chápu WD, že zatím s vyššími kapacitami této řady otálí.

Ačkoli jsem myslel, že to bude trochu nuda, nakonec je tu několik překvapení, které stojí za to okomentovat. Překvapením číslo jedna byl určitě WD10EZEX, tedy 1TB Blue. Příjemným v tom ohledu, že už obsahoval zřejmě jedinou 1TB plotnu a 7200otáčkový disk s takovou hustotou zápisu se samozřejmě v sekvenčních testech ukazuje pravidelně na špici. Nepříjemné bylo však překvapení, že (nejspíše) jediná plotna zajistí sice nízké zahřívání disku, ale už nezaručí nízkou hlučnost. Vždy můžete kápnout na špatně vyvážený kus jako já při tomto testu.

Leckoho by možná napadlo, že za některými výsledky stojí AAM (Advanced Acoustic Management). Ten sice u dnešních pevných disků WD nelze měnit, ale chtěl jsem podle zobrazení výchozího (aktuálního) nastavení aspoň vidět, zda to nemůže být právě rozdílným nastavením AAM. Bohužel, alespoň pod 64bitovými Windows 8 na testovací platformě jsem neuspěl jak s detekcí přes HD Tune Pro, tak skrze CrystalDiskInfo:

  

  

Dalším (alespoň pro mě) překvapením, bylo zaostávání WD Se 4 TB v sekvenčních rychlostech právě za Blue. Výsledky ale byly blíže staršímu Blacku, takže možná navzdory aktuálnímu datasheetu šel do testu ještě nějaký raný výrobek (možná předvýrobní vzorek).

WD Se také v zápisu malých bloků dat a náhodném zápisu nepotvrdil mnoji domněnku, že je jinak totožný s WD Black. Black totiž v tomto ohledu nad všemi dalšími otestovanými disky WD jasně vynikal a Se s ním rychlost v tomto ohledu nesdílel.

Nakonec jsou tu provozní vlastnosti. Zatímco u teplot máte celkem jasno, že do malého špatně chlazeného NASu prostě čtyř či pětiplotnový 7200otáčkový disk nemáte dávat a nízká teplota WD Red je vzhledem k jeho kapacitě skutečně chvályhodná, s hlučností je to těžké.

WD Blue byl naprosto nepovedený kousek a nevím, zda podle něj odsoudit WD10EZEX obecně, WD Green naopak mému uchu lahodil. Black a Se navzdory 7200 otáčkám za minutu a vysokému počtu ploten byly po stránce hlučnosti překvapivě dobré. Testovaný Red tak mezi a o tom, zda zaměření se na vyvážení pomůže odstranit vibrující kusy, se můžu na základě jediného otestovaného kusu leda dohadovat.

Měření příkonu v metodice je naštěstí opět exaktní a do velké míry potvrzuje poměry příkonu disků, jež WD udává ve specifikačních listech. Přímo na štítcích disku máte také maximální proudové odběry HDD na 5 a 12V větvi. Z nich se dá odhadnout, jak dimenzovat zdroj v malých úsporných PC nebo zda to zvládne zdroj nějakého NASu a i v tomto případě nebyly udávané údaje nějak mimo.Graf ceny produktu Western Digital 4TB, 2,5", SATAIII, 64MB, WD40EFRX poskytuje server Heureka.cz

Graf ceny produktu Western Digital CAVIAR 4TB, SATA/600, WD4001FAEX poskytuje server Heureka.cz

Graf ceny produktu Western Digital Se Raid Edition 4TB, 3,5", SATA 600, 7200RPM, 64MB, WD4000F9YZ poskytuje server Heureka.cz

Graf ceny produktu Western Digital Caviar Green 3TB, 3,5'', SATA 6Gb/s, 5400rpm, 64MB, WD30EZRX poskytuje server Heureka.cz

Graf ceny produktu Western Digital Caviar 1TB, 3.5", SATAIII/600, 7200rpm, 64MB, WD10EZEX poskytuje server Heureka.cz

Zakoupíte na CZC.cz
WD Red (EFRX) - 4TB5 023 KčWD Black - 4TB6 171 Kč
WD Se - 4TB6 358 KčWD Caviar Green RX - 3TB2 868 Kč
WD Caviar Blue EX - 1TB1 485 Kč
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Supr článek a výborné to osobní komentování.
Připadá mi fakt trapné, že WD není schopné na testování dodat celou svou modelovou řadu v jedné kapacitě. A taky škoda, že součástí testu nebyl disk RE, aby byl test opravdu kompletní.

Tak testy RE edicie by aj mna celkom zaujimali. Inak vdaka za test

Není tak jednoznačně dané , že Black je nejrychlejší volbou v testu . Pokud si uvědomíme všeobecné použití HDD pak je minimum zápisů ale maximum čtení a to mi vychází lépe Blue a SE . Hlučnost rozdíl 3 dB min-max si myslím málokdo rozezná . A řídit se teplotami v rozsahu 5°C od klidu do zátěže taky není nutné . Na stole HDD nikdo nedusí a kdo nemá alespoň jaksi větranou skříň je si většinou svého jednání vědom . Spotřebu pominu ta je i při 10W zanedbatelná při 200-250W u GPU nebo 80-120W u CPU a provoz sestavy mi neprodraží .
Vychází lépe pro běžného uživatele Blue a SE jenom mně ?
Nebo se dokonce ve svých úvahách mýlím ?

Už se ví, kdy budou 5 a více TB disky? Cena kolem 1000 CZK za TB (u verze RED) je už znovu příznivá a snad to ještě poklesne.

pokud je něco o 3dB hlučnější , pak je to 2x hlučnější :) a to pozná každý ;)
edit: to patřilo pod 

... a Když tak koukám na ty grafy, při měření hlučnosti musíte procenta po najetí myší počítat tak jak se má. Nyní ukazují úplný nesmysl, protože neberou v potaz, že jednotkou je dB.

Procenta hodnot počítají dobře. A není to 2× hlučnější, ale nárůst o 3 dB odpovídá dvojnásobnému zisku (zesílení).

Pokud je mi známo, to co uvádíte (a měříte) jako hlučnost je vlastně hladina akustického tlaku. A dvojnásobná hladina akustického tlaku odpovídá v logaritmickém měřítku 6 dB.
Platí:
Lp ... hladina akustického tlaku v dB
p0 ... referenční hodnota akustického tlaku (pro vzduch p0 = 2 * 10^-5 Pa)
p ... změřená hodnota akustického tlaku v Pa

Lp = 20 * log(p/p0)

(pokud se použije filtr A, označuje se hladina akustického tlaku jako LpA)

3 dB jsou dvojnásobný akustický výkon, ale ten se měří jiným způsobem, než tu uvádíte.
Hlučnost uváděná v naší legislativě je hladina akustického tlaku s filtrem A.

Reklama
Reklama