Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

TP-Link uvedl první Wi-Fi router s podporou 802.11ad. Rychlost šla až na 4,6 Gb/s [CES]

Největší výrobce bezdrátových routerů v Las Vegas představil novinku s názvem Talon AD7200. Už název prozrazuje, s čím máme tu čest. Router podporuje nejnovější standard 802.11ad (WiGig) a číslovka označuje celkovou propustnost až 7200 Mb/s. Je vůbec první, který to zvládne.

TP-Link Talon AD7200
TP-Link Talon AD7200

Standard AD využívá nelicencované pásmo 60 GHz, kde díky štědré šířce až 2,16 GHz nabízí teoretické rychlosti v jednotkách gigabitů za sekundu. V konfiguraci zmíněné Talonu je to až 4,6 Gb/s. Háček? Frekvence už je natolik vysoká, že neprojde zdí. Hodí se leda tak pro pokrytí jedné místnosti. WiGig najde uplatnění především u bezdrátových dokovacích stanic notebooků nebo pro přenos 4K videa do televizoru. Čerstvě uvedený smartphone Letv Le Max Pro si už s WiGigem také rozumí.

 

Talon AD7200 si samozřejmě poradí i běžnými Wi-Fi sítěmi 802.11a/b/g/n/ac MU-MIMO v pásmech 2,4 a 5 GHz. U nich slibuje teoretické rychlosti až 0,8 Gb/s (2,4 GHz) a 1,7 Gb/s (5 GHz). K tomu má router osm antén, dvoujádrový 1,4GHz procesor a čipovou sadu Atheros od Qualcommu, která se postará o svižné směrování i fungování beamformingu.

Router dále obsahuje čtveřici gigabitových Ethernetových portů (je na čase přejít na 10Gb/s, když bezdrát už kabel dohonil) a dva USB 3.0 pro připojení tiskárny nebo síťového disku. TP-Link zatím neoznámil cenu ani přesnou dostupnost. Do obchodů se však Talon dostane někdy v první polovině roku 2016.

Zdroj: TP-Link

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

"až 7200 Gb/s"
předpokládám, že Mb/s. Jinak bychom z toho mohli postavit páteřní síť celého internetu :).

Jasně, díky. Tak daleko ještě nejsme. :)

teoretické rychlosti až 0,8 Mb/s (2,4 GHz) a 1,7 Gb/s (5 GHz) // četl to někdo po sobě?

Výhodu takových pokusů vidím akorát v možném tlaku na 10 Gb/s síťovky. Případně na optiku, za což bych byl radši.
Jinak je to akorát bezdrátový výstřelek, který může být nahrazen kabelem za stovku. Všude kde to jenom jde cpu kabel. Každého přesvědčuji pro kabel. Kdo si dal říct je spokojen. Ostatní dříve nebo později začnou plakat.

Tohle nejsou routery pro domácnosti, ale firemní open space, kde žádné zdi nejsou. Podobně je chápáno wifi 5GHz, a proto do notebooků pro domácí použití výrobcí dvoupásmové wifi karty nemontují.

Reklama
Reklama