Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

92mm větráky: Scythe, Minebea a Noctua

Velkého množství pokusů s mnoha senzory vybaveným Radeonem HD 2900 XT a monstrózním pasivem Thermalright HR03 jsem využil k malému praktickému srovnání tří 92mm větráků. Vyhraje poslední Noctua (NF-B9), svítící Kamakaze od Scythe anebo ambiciózní Minebea z koncernu, do něhož patří i Panasonic.

Testovací sestava a podmínky testu

Zatímco už pracujeme na rozšíření testu 12cm ventilátorů o téměř 30 dalších modelů, sešly se v redakci tři zajímavé modely 92mm větráků. Ty nejsou sice tak atraktivní jako zmíněné 120mm, přesto do některých skříní ani větší nedáte a tyto větráky jsou často tou správnou velikostí pro pasivy sloužící jako chladiče procesoru, nebo grafické karty. Neměl jsem stejné měřící přístroje jako Tomáš Pudil, pokusil jsem se tedy udělat co nejpodrobnější praktická měření. V závěru testu pak ještě mnohem podrobněji naměřené výsledky prokážou přímou souvislost teploty GPU a spotřeby.

Testoval jsem v běžné skříni (Cooler Master Centurion 5) a s naprosto běžným počítačem, pokaždé jsem zajistil naprosto shodné podmínky včetně teploty v pokoji (22 stupňů Celsia). Noční testování pak přineslo kýžený nízký hluk okolí pro subjektivní posouzení hlučnosti.

Procesor AMD Athlon 64 X2 3800+ @ 2,25 GHz
  Manchester, BH-E4, TDP: 59,4 W
  TCaseMax: 61 ˚C, VID: 1,35 V
Skříň Cooler Master Centurion 5
Chladič CPU Noctua NH-U12P
Systémový větrák Akasa Amber Series 12 cm @ 800 rpm
Zdroj Corsair HX620w
Základní deska Asus A8R32-MVP Deluxe
Pevný disk Western Digital WD7500AAKS
Grafická karta ATI Radeon HD 2900 XT 512 MB GDDR3
Chladič GPU Thermalright HR03/R600
Paměti 2× Corsair XMS Pro DDR450 2-3-2-5, 1T
Teplota v místnosti 22,0 ˚C

Při testování jsem měl samozřejmě skříň zavřenou a to, jaké podmínky a proudění vzduchu měly větráky na pasivu Thermalright HR03 zhruba k dispozici vidíte na obrázku pod tímto odstavcem.

Teploty v idle (režim nečinnosti) byly odečteny po 10 minutách běhu počítače, stejně dlouho jsem trápil Radeona zátěžovým testem ATITool (maximální hodnoty při zatěžování tímto programem vidíte na screenshotech z RivaTuneru u každého větráku) a nejvyšší hodnoty teploty i spotřeby jsou odečteny i ze čtvrtého průletu kolem ostrova v Crysis (high detaily, 1680 × 1050 px, Radeon HD 2900 XT při nich vykresluje vcelku stabilně 24 fps).

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Test pěkný, děkuji.

Ale proboha, co to je za hlášku s tím netopýrem? Pokud vím, tak echolokace nefunguje na principu slyšení hluku předmětu.

Netopýr vyšle HF zvuk, a zaznamená čas jeho návratu zpět, ne že poslouchá okolí, z toho by nic nepoznal(a neozná, na klasické frekvence nemá sluch.

Ale to je jen detail :)

Mirek má doma vycvičeného netopýra, takže proto. :)

Já taky, Jmenuje se Markétka a zdá se mi, že slyší uplně všechno, kromě "mám hlad" a "můžu na pivo?"

Ale netopýr nepoužívá jenom echolokaci, o té tu nebyla řeč. On má i velmi citlivý sluch, kterým například snadno pozná, jaký brouk že to kolem letí.

Má velice citlivý sluch,ale jen na vysoké frekvence, klasický zvuk neslyší, stejně jako krtek má na prd oči a slepýš zakrnělé nožičky :))

Aspoň jsem vám dal prostor ukázat něco ze znalostí biologie. Jinak se tomu říká ustálené spojení, fráze - ne všechny tyto obraty musí být přesné.

Vlastně je to úplně mimo tenhle článek, ale kdy bude doplnění 120mm větráků o Xilence a další? Moc jsem se na to těšil a ono nic.

Momentálně Tomáš testuje prvních 10 ventilátorů, dalších 20 je na cestě k němu. Pak bude stejně ještě trvat, než je všechny svou pečlivou metodikou odzkouší, pak je pošle zpět, nafotí se, sestavíme článek a potom se teprve publikuje. Takové testy nevznikají ze dne na den.

Díky. Nechtěl jsem Vás honit... jen jsem myslel, že těch pár ventilátorů bude jednoduše dolepeno k původnímu článku. Netušil jsem, že bude zase pěkné a kvalitní propracování. Už se těším. A ještě jednou se omlouvám za tuto spíše unáhlenou otázku.

Druhý odstavec hned na záčtku tohodle testu jsi asi přeskočil což ;)

Jujda. Tak to se omlouvám, moje chybka. Přelítl jsem nadpis a obrázky, protože mě 92mm moc nezajímají (teď už si ale udělám čas na celý článek). Navíc jsem chtěl napsat svůj dotaz o 120mm. Takže se ještě jednou omlouvám :) a zároveň se těším na ty 12CM větráky.

Reklama
Reklama