Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Tvorba vizitek ve Wordu

I v době internetu mají papírové vizitky své nezastupitelné místo při předávání kontaktních informací. Vytvořte si jednoduché vizitky pomocí Wordu a následně je vytiskněte na své domácí tiskárně.

Přestože Word není jakožto textový editor tím nejlepším řešením pro snadnou tvorbu a tisk vizitek, je plně dostačující pro vytvoření jednoduchých navštívenek, u kterých nevyžadujete příliš velké množství grafických prvků. V zásadě máte několik možností, jak vizitky ve Wordu zpracovávat. Můžete použít některou z dodávaných nebo online šablon, vytvořit si vlastní mřížku vizitek pomocí tabulky nebo si strukturu vizitek navrhnout pomocí textových polí vložených do dokumentu.

Použití šablony jako základu pro tvorbu vlastních vizitek má své výhody i nevýhody. Výhody nicméně pro méně zkušeného uživatele Wordu převažují. Po výběru šablony, která nejvíce odpovídá vašemu požadavku, Word připraví strukturu dokumentu tak, že jen doplníte nutné údaje, které chcete na vizitce mít. Nemusíte se trápit s umísťováním textových políček pro zadávání. Jednoduše klepněte na příslušný místo v šabloně a Word vám umožní psaní. Některé údaje jsou v šabloně automaticky vyplňovány, zpravidla vaše jméno, které jste nastavili při instalaci Wordu.

Zkušení uživatelé později přijdou na to, že některé položky na vizitce nechtějí, jiné potřebují naopak přidat. Někomu se nebudou líbit rozměry vizitek předem navržené v šabloně. I v takovém případě je řešení pomocí šablony výhodnější - většinou snáze upravíte existující prvky, než kdybyste celou vizitku tvořili od začátku.

1. Šablony s vizitkami

Spusťte si Word a zvolte vytvoření nového dokumentu. Klepněte na kolečko u pásu karet a poté na funkci Nový. V nabídce šablon na levé straně dialogu se klepnutím přepněte na Vizitky. Vyberte si typ vizitek, který vám bude vyhovovat, označte jej a klepněte na tlačítko Vytvořit nebo Stáhnout, podle toho, které se vám zobrazí. Záleží na tom, zda je šablona dostupná přímo v počítači nebo prostřednictvím internetu.

2. Vkládání informací

Šablona vytvoří nový dokument s vybraným vzhledem a připravenými políčky pro vkládání vašeho obsahu. Klepněte na některé z připravených políček. Zobrazí se rámeček s označením políčka, do kterého můžete ihned začít psát. Původní text tedy nahraďte novým. Postupně tak zadejte informace do všech políček na vizitkách. Pokud některé políčko na vizitce nepotřebujete nebo nechcete, jednoduše do něj klepněte a jeho obsah smažte.

3. Změna formátování

Písmo, jeho barvu, řez a velikost můžete jednoduše měnit pomocí standardních formátovacích prvků, které najdete v pásu karet pod záložkou Domů. Problém nastává v rychlosti těchto úprav. Můžete sice použít výběr nesouvislých oblastí za pomoci myši a klávesy Ctrl, nicméně to také není ideální řešení. Přepněte se na záložku Rozložení stránky. Pomocí rozbalovacích nabídek Barvy, Písma a EfektyMotivy.

můžete měnit vlastnosti těchto prvků v rámci celého dokumentu. Snadno například změníte typ použitého písma, aniž byste přitom ovlivnili jeho velikost. Změnu všech tří charakteristik dokumentu můžete realizovat pomocí nabídky

4. Nastavení pozadí vizitky

Změna pozadí na vizitce je důležitou součástí úpravy šablony. S největší pravděpodobností nebudete chtít, aby vaše vizitka vypadala jako tisíce jiných, se kterými si jejich autoři dali jen minimální práci a zanechali u nich původní vzhled převzatý ze šablony. Označte textový rámec tvořící vizitku a klepněte na jeho ohraničení pravým tlačítkem myši. V nabídce Pořadí zvolte Přenést dozadu. Tím dostanete možnost označit objekt pod textem a změnit jeho vlastnosti pomocí kontextové nabídky.

5. Změna rozměrů

Protože většina šablon, které u Wordu najdete, vychází z amerického formátu vizitek, tak si zkontrolujte, zda jejich velikost odpovídá tomu, jak velké chcete vizitky ve skutečnosti mít. Rozměry vizitek můžete přizpůsobit tažením za okraj jejich rámce. Pomůže vám v tom zapnutí Mřížky pomocí příslušné volby na záložce Zobrazení. Stejně tak si zapněte Pravítko, pokud jej nevidíte. Díky vodicím čarám budete mít možnost přesně zarovnat objekty na vizitce i bez použití mřížky.

6. Tisk

Jakmile máte vizitky připraveny a zkontrolovány, můžete spustit jejich vytištění. Kontrolu rozhodně nepodceňujte. Používejte režim zobrazení, kdy je dokument vidět ve stejné podobě jako při tisku. Nastavíte jej na záložce Zobrazení. V takovém případě nemusíte používat před tiskem náhled, ale pomocí nabídky Tisk | Tisk pod Tlačítkem Office rovnou vyvoláte tiskový dialog. Zkontrolujte vývěr tiskárny a tlačítkem OK odešlete dokument do tisku.

Vizitkové papíry

Namísto tisku na obyčejný kancelářský papír, případně na výkres, použijte speciální vizitkové papíry. Ty už přicházejí buď s perforovanými hranami, nebo výseky (modernější a lepší podoba). Díky tomu pak vizitky po tisku jenom z archu papíru vylomíte a můžete začít s jejich rozdáváním. Je to mnohem lepší řešení než rozstříhávání papíru nůžkami - prezentace nevábnou okousanou vizitkou ztrácí smysl. Pokud doma používáte laserovou tiskárnu, nepřehánějte to s grafickými prvky na vizitce a přechodovými efekty. Většina laserových tiskáren si s nimi příliš dobře neporadí a výsledek je nepěkný.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Papírové vizitky jsou fakt stále ještě potřeba. Zaplaťbůh... lidé se ještě potkávají :) Já mám v záloze ještě svou vizitku ve formátu PDF, kterou posílám e-mailem například při prvním pracovním kontaktu, resp. pokud potřebuji, aby někdo někomu někde předal kontakt na mě... Nesupluji tím samozřejmě podpis v e-mailu, to je něco jiného.

Ty s inteligentnejsimi telefonmi nez je "sudlak" si vizitku mozu poslat aj cez bluetooth ;)

iPhone 3G ještě použít možné není :)

Ani ten to nevie, ma stale len BT profil pre headset. Ziande vizitky, ziadne subory, ziadny modem/internet, proste shit ;)

Krutá realita :)

[měním předmět vlákna] Joooj, tak flamewar? :) Sorry, nemůžeš srovnávat telefony a iPhone.. Apple je přece úplně jiný. Je mi fuk, že neumí poslat a přijmout vizitku. Je mi to úplně jedno a kdyby to uměl, stejně bych to nepoužíval. Od dob, kdy byl iPhone novinkou uplynulo hodně doby, a tebou zmíněné nedostatky jsou vyřešené. Já osobně už bych žádný ze stávajících mobilů non-iPhone už nechtěl. Krkolomné, složité, těžkopádné... Pouze pro telefonování a SMS, tedy nepracovní mobil, hezké véčko SE (tuším Z780i?), protože se mi líbí vzhledově (ale žádná Windows Mobile proboha..) ale jinak, bohužel... iPhone rulezz..

Hmm, Můj iPhone umí vizitky (vCard), soubory i modem/internet. Nezlobte se, ale zkusil jsem si osahat několik telefonů se Symbianem WinMobile a přijde mi, že iPhone je cca o jedno desetiletí napřed. Ostatní smartphony jsou jak nepů nedodělané hračka pro bastlíře. A to nemluvím jenom o UI. To není produkt, který může normální člověk bezstarostně a bez naštvání používat.

Stejně jako Libor Kříž bych žádný non-iPhone nechtěl ani za nic. Navíc považte cenu. Jaké hrozné krámy se prodávají za cenu iPhone. Jediný telefon, který ho může v dohledné době překonat je iPhone 3G.

Uznávám, že na některé specializované úkony (netýká se 98,5 % lidí) byl doteď iPhone příliš uzavřený, ale to se radikálně mění tento pátek.

A jak je to u ajfouna s GPS? Pokud vím, sice má nový model potřebný modul, ale nevím o žádné aplikaci, která by to využívala. U telefonů s Windows Mobile to není problém.
Já bych zase už nikdy nechtěl telefon s ničím jiným, než Windows Mobile.

Nevím jestli jsou nějaké telefony, které mají slušný GPS přijímač, možná ano. Ale já jsem takový ještě nepotkal. GPS v mobilu mi přišlo zatím prudce nepoužitelné. Uvidíme co nový iPhone.

A co třeba rychlost odezvy? Vás neznervozňuje, že nevíte jestli se něco děje nebo ne? Jestli se to klepnutí prstem (v horším případě pisátkem) událo nebo ne? Přesně to byly mé první dojmy z Windows Mobile, že nevím co se děje.

Však nemusíš mít GPS v mobilu, na trhu je dostatek BT modulů, které fungují dokonale (a navíc nevybíjejí "důležitý" mobil). Co se týče iPhone - už jsem viděl několik aplikací, u kterých se o bleskové odezvě mluvit nedalo. A ano, nepocházely od Apple. Ta základní sada je vyladěná, ale krása smartphonu je snad v tom, že si do něj nainstaluju desítky programů podle svých potřeb a zálib. Navíc "plynulost" základních apolikací je leckdy hodně falešná, zobrazí se něco, co je neužitečné, a teprve po chvíli se ukáže něco rozumného - ano, je to ono "vím, že se něco děje", ale produktivitu to zvyšuje stejně, jako kurzor s přesýpačkama.

Jsem hodně zvědavý na nějakou navigační aplikaci v novém modelu, tak se ukáže, jak je to s tou odezvou.

Tímto končím tento thread a navrhuji přejít do http://www.extrawindows.cz/poradna/viewtopic.php?f=56&t=1450&start=0 , kde je více prostoru k diskuzi. Uvítám názory všech.

wow, tomu rikam progrese....a nechcete jeste doporucit nemit v telefonu fotak a nosit poctivou Praktiku bokem?:) ja to tak dlouho delal....ale krabicku na GPS fakt tahat nebudu. Budik si nosite taky externi?:))

mam tlf T-Mobile G1, je to prvni googlephone s androidem a porad nejak ne a ne pochopit, z ceho jsou iphonaci tak vyplacany....umi to polovinu veci co muj foun, polovicni rychlosti a kdyz jsem zjistil ze muze bezet jen jedna aplikace (android ma plnej multitasking s behem neomezenych aplikaci na pozadi), tak jsem se regulerne rozesmal na cely kolo. jako se vsim od Applu> byt totalne mimo jeste neznamena, ze jsi cool

Reklama