Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Uniklý slajd: serverový Haswell bude mít 14 jader a 4 kanály DDR4

Prostřednictvím čínského fóra Chiphell unikl do světa slajd popisující serverovou variantu nadcházejících procesorů Haswell. Zatímco pro osobní počítače a notebooky bude tato architektura zřejmě uvedena již v první polovině příštího roku, highendová varianta s více než čtyřmi jádry se zřejmě dostaví o něco později. Pojďme se podívat, co nám Intel chystá.

Asi největším přelomem bude u serverových Haswellů použití pamětí nového standardu DDR4. Řadič bude opět čtyřkanálový, a podporovat bude rychlosti 1333, 1600, 1866 a 2133 MHz. Toto ovšem znamená, že s Haswellem se paměti DDR4 dostanou i do highendového desktopu (tedy do segmentu, který dnes zaujímá socket LGA 2011). Uvedené pochopitelně platí jen za předpokladu, že Intel bude nadále používat stejné čipy jak pro špičku desktopové nabídky, tak pro Xeony. Cenou za paměti DDR4 bude každopádně nový, nekompatibilní socket. Slajd jej prozatím označuje jako „R3“.

Uniklý slajd pro architekturu Intel Haswell EP/EN (zdroj: Chiphell)

Dozvídáme se také, že čipy budou mít deset a více jader. Maximální počet není uveden, z údajů o velikosti L3 cache lze však dovodit, že nejvyšší modely budou mít 14 fyzických jader. Slajd totiž slibuje „až 35 MB“ vyrovnávací paměti třetí úrovně, přičemž na jedno jádro má připadat 2,5 MB. Jelikož Intel mluví o L3 jako o „mezipaměti poslední úrovně,“ je pravděpodobné, že serverové čipy nebudou mít L4 cache. O té se spekuluje u Haswellu pro notebooky a desktopy. Pokud však bude sloužit pro potřeby grafického jádra, což je docela pravděpodobné, byla by v serveru stejně zbytečná.

Dále se v prezentaci objevuje heslo „Energy Efficient Turbo“. To zřejmě znamená, že procesor se bude snažit škálovat frekvenci tak, aby byla vykonávaná úloha dokončena s co nenižší celkovou spotřebou energie. Cílem už tedy nebude nejvyšší možný výkon, ale optimalizace spotřeby v čase. Z již známých vlastností je potvrzena přítomnost instrukcí AVX 2.0 (jde mimo jiné o rozšíření instrukcí AVX i na celočíselné operandy).

 

Pozoruhodné je, že varianta Haswell-EN, určená pro dvousocketové sestavy, bude disponovat toliko 24 linkami PCI Express, zatímco varianta EP pro čtyřsocketové systémy zvládne linek 40. Pro variantu E (jediný socket), která by stejně jako Sandy Bridge-E mohla skončit i v desktopu, není počet linek uveden. Nevíme tedy, zda ji postihne oříznutí, či zda Intel přistřihne křidélka jen procesorům EN.

Slajd bohužel nezmiňuje spotřebu platforem. Nedozvíme se tedy zatím, co je pravdy na tom, že Intel údajně plánuje u budoucích Xeonů zvedat TDP. U čtrnáctijádrového čipu už by zřejmě šlo o docela logický krok, neboť při 130 W nebo dokonce 95 W už na jednotlivá jádra zbývá docela malý rozpočet.

Zdroj: TweakTown

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Po pravdě se na Haswell těším :) Uvidíme jak to bude i v desktopu a hlavné jak budou vyřešeny i provozní vlastnosti jako výkon, přehřívaní, spotřeba atd.  

Pokud tím máš na mysli s1150 pro masy,tak tě čeká stále to samé co tu je už několik let.Ani následující Broadwell na tom nic nezmění,snad jen těch 14nm.   Mírný pokrok v mezích zákona.

Po pravde moc sa nemas na co tesit. Z architektury SB/IB a uniknutych slajdov architektury HW sa da toho celkom dost precitat. Stale je to len pokracovanie SB-IB (Core arch.) s dalsimi vylepseniami. Ak tam bude 10-15% vykonu navyse tak si mozme gratulovat. Navyse nic extra nove Haswell neprinesie, ako priniesol napriklad IB oproti SB (PCI-E 3.0, DDR3 1600, nativne USB 3.0). Spotreba moze byt mierne nizsia, ovela ale nie. Z 32 na 22nm velku usporu neprieslo a HW je stale 22nm. Ak prestanu pouzivat pastu pod IHS tak teploty mozu byt lepsie.

Haswell bude mít FMA3 a AVX 2.0. To se bude hodit lidem, co používají optimalizovaný software (zejména multimédia, ale také grafika, 3D). Zejména z AVX 2.0 by za pár let mohly některé programy vyžadovat, podobně jako se dnes často považuje za "základ" SSE2 (obě sady jsou trochu podobný případ). U SSE2 trvalo dlouho, než ho progamy začaly vyžadovat. Ale řekl bych, že u AVX 2.0 by moment, kdy bude sada vyžadována, mohl nastat dřív.

Na druhou stranu, toto bude zřejmě důležité jen pro uživatele, kteří u svého cpu/počítače zůstávají tři roky a déle.

Podpora tychto funkcii bude moct byt zahrnuta len v specializovanom SW. V ziadnom beznom (masovom) SW pre bezneho uzivatela nebudu vyzadovane este par rokov ak vobec niekedy (bude to len ako optional).  Prv sa musia rozsirit aby boli na drvivej vecsine PC, to uz ale aj patricne zostarnu a budu tu ich nastupcovia a tak to pojde dookola. SW nebude stihat (uz teraz nestiha) implementovat nove funkcie HW. Tiex si myslim, ze tu nebude (uz teraz nieje) ochota dookola kazdu chvilu upgradovat HW a SW.

V "běžném" software ne, ale je otázka, co si pod tím představit. Některé funkce v FFDSHOW a LAV Video již dlouho vyžadují SSE2, byť celkově ten software běží i bez nich. x264 zvažovalo zahození podpory pro stroje bez SSE2, ale zatím se k tomu nepřikročilo. Ovšem projekt už má některé součásti kódu, které běží jen na procesorech s SSSE3 (nejde zatím o nic významného, starší stroje použijí o něco horší metodu, ale v důsledku by rozdíl neměl být velký). Ovšem zrovna AVX 2.0 by mělo práci s videem výrazně urchlit, neboť SIMD instrukce bude moci pracovat s dvojnásobným počtem hodnot najednou. Samozřejmě že ne všude v programu lze ten paralelismus využít, ale v průměru se tak mohlo dosáhnout výrazného zrychlení.

Je jasné, že ve všech případech půjde o programy intenzivně využívající CPU, a to samozřejmě většina softwaru pro desktop nedělá.

Podpora tychto funkcii bude moct byt zahrnuta len v specializovanom SW. V ziadnom beznom (masovom) SW pre bezneho uzivatela nebudu vyzadovane este par rokov ak vobec niekedy (bude to len ako optional).  Prv sa musia rozsirit aby boli na drvivej vecsine PC, to uz ale aj patricne zostarnu a budu tu ich nastupcovia a tak to pojde dookola. SW nebude stihat (uz teraz nestiha) implementovat nove funkcie HW. Tiex si myslim, ze tu nebude (uz teraz nieje) ochota dookola kazdu chvilu upgradovat HW a SW.

Reklama
Reklama