Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

VIP o roce 2008: grafická inkvizice

Přestupný rok 2008 máme za sebou a v hardwaru to nuda určitě nebyla. ATI a nVidia se „porvaly kvalitněji“ než v letech minulých, uvádění (staro)nových produktů nestíhá běžný člověk ani sledovat. Jak rok 2008 hodnotí dvanáct českých a slovenských osobností ze světa psaní a diskutování o hardwaru?

Co a kdo vás čeká?

Co a kdo vás čeká?

Stejně, jako loni a předloni, i letos jsme se rozhodli zopakovat projekt, kterému prapůvodně sloužil za vzor článek na serveru Beyond3D. Jeho podstatou je několik různých pohledů několika lidí na tutéž situaci, což přináší (oproti běžným článkům) větší rozhled, mnohem pestřejší názorovou různorodost, vícebarevnost a nadhled. I letos se budou otázky a odpovědi točit především kolem grafických karet, ale především v závěru najdete mnoho odpovědí poukazujících na zajímavé produkty, technologie či události z dalších oblastí hardwaru.

Letos se tým spoluautorů článku dramaticky změnil a rozrostl, mezi odpovídajícími najdete zástupce mnoha webových i tištěných časopisů v ČR i na Slovensku či odborníky ze specializovaných diskuzních fór. Stejný článek najdete tedy nejen na serveru ExtraHardware.cz, ale i CDR.cz, ABClinuxu.cz, Živě.cz, PCtuning.cz, PC.sk, PCspace.sk a Infoware.sk, zúčastnili se i zástupci serverů Notebook.cz a 3Dfx.cz.

Čeká vás tedy čtrnáct témat v podání dvanácti autorů:

Jiří Souček („no-X", spolupracující redaktor sekce grafických karet ExtraHardware.cz, bývalý redaktor a moderátor PCTuning.cz, administrátor a zakladatel 3Dfx.cz)

Mirek Jahoda („ufoncz", šéfredaktor ExtraHardware.cz, v minulosti šéfredaktor časopisu Computer, autor článků pro magazíny Živě.cz a Doupě, autor sekce grafických karet na PCTuning.cz)

Lukáš Fiala („Lukfi", redaktor sekce novinek ExtraHardware.cz, sváteční recenzent grafických karet, v minulosti redaktor HWmag.cz a PCTuning.cz, jeden z nejdéle působících českých „novinkářů" se zaměřením na CPU a GPU)

David Ježek („Bob van Sikorski", dlouholetý redaktor serveru CDR.cz zodpovědný zejména za grafiky, digitální video, disky, zdroje, notebooky, linux a vůbec taková „holka pro všechno", externí autor hardwarových článků na portálu abclinuxu.cz)

Jiří Zima („swarm“, redaktor serveru Notebook.cz, moderátor notebooky-forum.notebook.cz, forum.3dfx.cz a forum.zive.cz, student ČVUT FEL a pisatel blogu zaměřeného na notebooky blog.swarm.cz)

Adam Vágner („adams", redaktor časopisu Computer a online magazínu Živě.cz - specializace na PC hardware, administrátor diskuzního fóra Živě.cz)

Vašek Vlček („Wlkus", šéfredaktor PCtuning.cz, dříve dlouhá léta redaktor hardwarové sekce časopisu Level)

ps47 („ps47", bývalý moderátor VoodooFiles.net, moderátor 3Dfx.cz a 3Dfx Help Page / Game Guide keeper, v současné době pracuje pro slovenskou pobočku nejmenované IT značky světového formátu)

Matej Koleják („crux2005", redaktor serveru PC.sk, administrátor a moderátor sekce grafických karet diskuzního fóra Pretaktovanie.sk, autor článků pro PCtuning.cz)

Dušan Šimonovič („MadCap", dlouholetý moderátor fóra Overclocking.cz, bývalý redaktor časopisu Computer, šéfredaktor ExtraNotebook.cz a časopisu Ako na počítač, momentálně novinář na volné noze přispívající do magazínů vydavatelství Computer Press a Mediacop)

Peter Hucík („Hukus", redaktor hardwarové sekce PC Revue, spoluautor HW rubriky Techbox v časopisu Score, herní recenzent už neexistujících projektů GameON a GameCenter.cz, tester GPU, CPU, desek, skříní, zdrojů, herních zařízení a také progamer)

Matúš Paculík („Matuus", redaktor magazínu PC Space zaměřený především na grafické karty a notebooky, tvůrce utility NVHardPage hostované na Guru3D.com)

Každý z autorů se mohl vyjádřit v takovém rozsahu, v jakém uznal za vhodné, opět bylo ponecháno na každém z autorů, jak si vyloží tématickou orientaci každé kapitoly (např. „nejlepší..." nemusí nutně znamenat „nejvýkonnější..." - pokud někdo dává přednost vzhledu karty, nebo spotřebě, či poměru cena/výkon, je to jeho názor, který samozřejmě akceptujeme).

Autor se nemusí vyjadřovat vůbec, stejně tak může svůj názor rozvést a uvést více „kandidátů". Každý názor je individuální a nemá smysl ho deformovat bezdůvodnými striktními podmínkami.

Zdroj obrázku: Expreview, Gainward

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Kvalitné čítanie, kvitujem rozšírenie kolektívu autorov, lepšie vyniknú rozdielne odpovede na otázky / pohľad na vec.

Ešte doplním, že s týmto názorom sa na 101% (bohužial) stotožnujem:

Mluvím o militantnosti fandů především dvou výrobců herních grafických čipů, která přerostla dle mého názoru už tak hodně špatným směrem posunuté hranice slušnosti na internetu a malém si nezadá s řevnivostí fandů Sparty a Baníku.

nemá to žádnou váhu ten článek, chybí mi tam názor pana magistra Hulána a pana Obra. Žádám o doplnění.

Ale to by ten článek musel vyjít na silvestra...takové Alles gute alá IT:)

OBR i RH se treba vyjadri stejne jak to udelal DD :-D

Nevím, jak u těch, které neznám, ale autoři, které čtu, odpovídali zcela očekávatelně a skoro bylo zbytečné to číst. Někteří až nudně profesionálně, jiní se naopak odprostili od profesionality a dali průchod svým nekritickým sympatiím. Kdo zvolí kterou cestu, bylo zřejmé od začátku :-)

A můžu se zeptat, co jsi vlastně čekal :-). Jestli to správně chápu, kritizuješ, že nikdo nepřišel s něčím nečekaným(?). Ono je to ale těžké - pokud v tomhle ohledu ignoruješ názory autorů, které neznáš (a které tudíž nečekané musely být). Pokud jsou odpovědi těch, kteří se drželi striktního profesionálního přístupu, špatné, protože jsou striktně profesionální a opdovědi těch, kteří dali najevo nějaké sympatie jsou špatné, protože s něčím sympatizovali, je to těžké dvojnásob. Vždycky se najde jemnostpán, kterému je kyselo moc kyselý a bramborák moc bramborovej ;-)

Tak jsem to nemyslel. Spíše by bylo zajímavé, kdyby ti profesionálové jednou pro změnu ukázali svůj subjektivní pohled( který celý rok profesionálně skrývají), a ti fanoušci v řadádch "redaktorů" co celý rok kopou za jednu barvu, zase mohli pro změnu ukázat, jak by jejich pohled vypadal, kdyby se snažili o profesionální nestranný přístup.

Takhle je to jen zopakování toho,co dotyčné osoby tak jako tak hásaly celý rok. Očekával jsem přidanou hodnotu, nikoli recyklaci.

Tak nám ten nový rok pěkně začal, stálé téma, Nvidia vs. AMD-ATI.

AMD RV770 neměl být žádný převratný a předražený čip do hi-end segmentu, ale pouze GPU čip pro střední proud, jak cenou tak výkonem, není chybou AMD, že Nvidia neustála svůj hi-end post a musela jit dolů hlavně s cenou, když nedokázala obhájit hi-end výkon.

Pár drobností:

1. "Akcelerace fyziky přes GPU ale odporuje pravidlům Futuremarku, s PhysXem dosažené výsledky tedy nelze zapsat do oficiálních žebříčků." Akcelerace fyziky neodporuje pravidlům Futeremarku, jenom se nesmí výkon GPU podílet na výkonu CPU, jinými slovy nelze podvádět! Futuremark striktně odděluje výsledky GPU a CPU, nehledě na to, že si Nvidia ve svých neschválených ovladačích jen tak nahrazuje knihvny Futeremarku svými aby byl výsledek zajímavější!

2. "Nový sendvič je jim prozatím dovoleno otestovat pouze v nVidií stanovených hrách." a rovněž testováno pouze na neschválených "CINKLÝCH" ovladačích!

3. Poctivé hodnocení, viz http://service.futuremark.com/hardware/

Nyní mne napadnou ti, či oni, ale AMD odvedlo za uplynulý rok kus práce, což se o Nvidii říci nedá.Nvidia těžila pouze ze starých, leč vynikajících čipu, snahy o bezhlavé a jen marketingové prosazování Nvidia CUDA a PhysX, čímž jen vyklízí pozice pro AMD. Značná část DirectX 11 (DirectX 10.1) (Windows 7) staví na Havoku. AMD maká na RV870 a Nvidia ??? O čipové sady se výrazně snižuje zájem, GPU čipy stagnují a Intel maká na svém Larrabee.

Nechci být špatným prorokem, ale mám vážné obavy o budoucnost Nvidie bez řádného a hlavně poctivého přístupu ke GPU čipům a absence X86 licence při nástupu AMD Fusion.

Že je článek na několika serverech, neznamená, že i vy musíte váš komentář dávat všude ;)

Pro Brutvana: Já mám jiné řešení. Smazal jsem celou tebou započatou část vlákna. Jsem totiž zlý, mám mindrák, nesnesu kritiku a cenzuruji názory, se kterými nesouhlasím. A taky žeru malý děti.

jasně, pokud nejsou argumenty, tak se maže,aby nebyla vidět ta vaše ostuda pane Fiala, jen si užijte paranoiku :)))

Argumenty pro co, proboha? 

ptal jsem se vás slušně, proč sledujete komentáře někoho na jiných webech a proč mu ty komentáře tady vyčítáte. Na to jsem chtěl odpověď. Teď když jste smazal tu část diskuze, ve které byla vaše malost obnažena v celé velikosti jste přešel do protiútoku a vkládáte mi do úst slova, která jsem nikdy neřekl : " Jsem totiž zlý, mám mindrák, nesnesu kritiku a cenzuruji názory, se kterými nesouhlasím. A taky žeru malý děti " - nic z toho ani jedno písmeno jsem nenapsal, toto jsou slova vás uražený a při trapnosti přistižený pane redaktore. Táži se vás znovu : co je vám po komentářích kohokoli na jiných servrech ? Můžete mi odpovědět ?

Proč sleduji komentáře na jiných webech? Proto, že jsem se na tom článku podílel, tak k němu sleduji komentáře i jinde než tady. Myslel jsem, že je to snad úplně jasné a nevidím v tom žádnou malost. A protože předpokládám, že i ostatní autoři se podívají na komentáře na jiných webech, nechápu, proč pan Federmann všude kopíruje svůj příspěvek. A nikde ti nevkládám nic do úst. 

Fajn, váš článek je na víc webech, jeho komentáře jsou na víc webech, co je za problém ?

Všem ostatním stačí okomentovat článek jeden a jsou spokojení. Kdybychom chtěli sjednocenou diskuzi, tak si to nějak zařídíme, o to se neboj (zakázali bychom komentáře a odkázali někam na fórum). Zavání to spamováním.

Pane Fiala, zkuste to vzít tak, že všechno na světě není dokonalé a nemůže být podle mých / vašich představ. To že si někdo dovolí komentovat stejný článek víckrát na různých webech je jeho svaté právo, pořád nerozumím o co jde .

Teď sis nahrál sám na smeč- a když on má právo na to aby spammoval, proč by neměl mít Fiala právo na to upozornit? Smazal to F...mannovi snad? Tak kde máš TY problém?

Je snad stejný článek na víc webech spam ?

Spam nespam, chci vidět odpověď na otázku proč by za stejných podmínek neměl mít Fiala právo na to upozornit? Něčím se provinil, že mu to to právo bylo sebráno?

Nerozumím vaší otázce, co myslíte tím "za stejných podmínek" ? Formulujte jasněji prosím.

Má Fiala právo na to, že upozorní na skutečnost, že někdo svůj příspěvek vložil všude, kde narazil na stejný článek více autorů?

(za stejných podmínek mělo být to, že jsi F...mannovi přiřkl právo psát si kde chce a co chce...)

To se šeredně mýlíš, Brutvane. Nikdo nemá "svaté právo" někam přispívat do diskuze, je to jen benevolence majitele a redakce těch serverů. 

tak tak a pokud tam jeho příspěvky jsou, je vám do toho nic pane Fiala.

To není, ale mám přece svaté právo si v diskuzi do této skutečnosti rýpnout. 

ahááááá, tak konečně, no ale že jsem to z vás pane Fiala musel páčit, tak vy jste si chtěl rýpnout ? No vida vida vida, tak to potom ano. Tak jsme se k tomu konečně dostali, vyhrál jsem a jdu na pivo :)))

Pane Fiala myslim si že na tom príspevku nebolo nič zlé a bolo tam dosť pravdy. Je dobré že ste do toho rypli, aspoň ste to tu oživili.:))) ps. som rád že máte rád ATi

Článek je dobrý, to už jsme napsal na PCT,ale musím tě(Vás podle toho jak moc je někdo háklivý) obdivovat za to jakou trpělivost jsi (jste) tady předvedl... Být tohle "moje" stránka, tak už člověk který tvrdí, že diskutéři mají na webu větší práva na psaní než autoři, pojídal dávno banány :-) Jinak co se toho "příspěvku" freedmana, nebo jak se ten pán jmenuje, týče tak po tom co jsem na něj narazil na PCT i EXH jsem chtěl hned psát, jestli to někomu stojí za to copy-pastem vkládat to samé... přijde mi to minimálně trochu egocentrické...

Jenze jde o to ze pan F nekomentuje ale propaguje sve stranky.Stejne jako to delal jisty blogista.
Osobne bych mu dal ban , a to bych chapal proc rejes.
Myslim ze propagace se dela jinak , slusneji ,profesionalneji . Jemu jde poze o to ziskat ctenare na jeho strankach o nic vic.
Proto tve rejpani nechapu. Mas tady velmi slusne ctive stranky jak obsahem tak formou s excelentne moderovanym forem a jsou to lide z oboru, kteri uz nekolikrat dokazali ,ze to co delaji delaji dobre,
proto bych lidi jako je p.F a blogista osobne jen a jen banoval, bez vysvetlovani tobe a podobnym , je to jen spina a odpad internetu jako takoveho...
PS to nam ten rok pekne zacina

Pokud ti vysvětlení nestačilo v tom smazaném vlákně, tak raději tři pilulky...

Shrnutí:
1) sledování jiných webů a diskuzí u redaktora mi přijde jako normální a v rámci jeho práce.

2) Fiala nic nezakazoval, pouze upozornil, že F...mann spammuje pod všema článkama, i když odpověď dostal hned pod prvním příspěvkem. (jak vyšlo pak najevo)

3) mazání v diskuzi mi přijde normální (zvláště po tvém exempóre)

Brutvane, dneska si zobni o dva prášky víc...

Lukáš je velmi kvalitní redaktor a dobrý člověk. Být tebou, tak bych zde nepořádal „hon na čarodejnice“.

Federmane muzes mne prosim usetrit tvych hodadin a psat si je na svoji uchylnou stranku ? Opravdu jses lidem k smichu a divim se, ze jsi to jeste nezabalil.

Zadal jsem si do seznamu Federman a co na mne vypadalo:

http://oznamkujucitele.cz/du.aspx?n=-Bohumil-Federmann&i=1422

doporucuji vsem precist nazor jeho zaku na toho "pana ucitele" jak sam pise na svych strankach velmi oblibeneho mezi studenty :)

" Nj Feďa teleportoval se z jine galaxie akorat ze se neteleportovala s nim velka cast jeho mozku ... Ale v jeho hodinach je to proste vata .. sikana, hakis, sitovani no proste cokoliv :DD "

" Učitel z ústavu patřící do ústavu. Tragická figurka. Zaujme jedině chlupy trčícími z nosu a špinavou bílou košilí. Možná ještě udrží moč, ale ne pozornost studentů. Proto je v hodinách sám."

" Lepšího kantora jsem neznal, ale matiku nikdy neučil
elektrotechnik. Mno, pan federmann. Leader celé vakuovky. Je to učitel který z vás velice rád dělá debila, a snaží se vás naplnit dojmem že ani nic nemůžete vědět. Mno, prostě my všichni jsme debilové jen on jediný je letadlo :-)"

"MAGOR, absolutní nezajem žáků o studium i o něj, mu vůbec nevadí. Je to flegmoš kterému nevadí že ho sledují 2lidi ze 30ceti a zbytek se věnuje uplně nečemu jinemu. Znamky jsou v pohodě při písemkách se dá přecházet mezi lavicemi, tak se opiše od těch dvou sešit a je. Známkuje podle délky takže kdyby mu tam někdo napsal recept na babovku na 4strany tak ma za jedna spiš než ten co 4řádky k tematu. pokud chceš uspět musíš věřit že: "INTEL JE ŠPATNÝ PROTOŽE JE ŠPATNÝ!!!""

pokud je to opravdu ta sama osoba, tak je usměvné zjistit, kdo je kdo:)

Když nemá nic k tématu tak alespoň urazí, zalže a pošpiní, jak by ne, když se může zbaběle schovat za anonimitu! Ukaž mi co píšeš a já ti řeknu kdo jsi!Masoxon: "doporucuji vsem precist nazor jeho zaku na toho "pana ucitele" jak sam pise na svych strankach velmi oblibeneho mezi studenty :)"1. Nevím nakolik jsou to názory mých studentů a nakolik jen projevy takových individuí, na jejíchž snahu o urážku nyní reaguji.2. Kolik toho píši o své oblíbenosti u svých studentů ... edit LF: nás nezajímá, stejně tak jako reklama na váš web.

PS: byla to jen reakce na lež o mé osobě a mém Webu:

Masoxon: ""pana ucitele" jak sam pise na svych strankach velmi oblibeneho mezi studenty :)"

Reakce "edit LF" nebyla zcela nestranná...

vážený pane Federmanne

Čistě ze zvědavosti jsem si letmo prošel diskuze na webech, kde tento článek vyšel. Vidím, že máte chorobnou potřebu na toto téma diskutovat pravděpodobně na každém z nich. Ať se vám to líbí, nebo ne, toto je vzorec chování, který přesně zapadá do škatulky internetového trolla a exota.
I kdyby jste byl na krásně výborný pedagog, vaše pubescentní výlevy na internetu vás v očích studentu okamžitě degradují. Těžko lze ze sebe vytrvale dělat šaška a pak očekávat nějaký repekt od studentů...

Ja se priznam, ze to moc nesleduju a urcity prispevky ctu hodne letmo nebo rovnou preskakuju, ale u kazdyho clanku na tema "nvidia/intel jsou dobri/spatni", pripadne "amd ma super produkt/ma zase pruser" ocekavam nejakej komentar od fotoby ci v tomhle vlakne probiranyho - kde fotoba minimalne obcas miva hlavu a patu, byt bejva misty utrpeni se zorientovat. U F. je smutny primarne to, ze ma snahu komentovat snad opravdu cokoli, propagovat svuj .. web? blog? a dela amd/ati podobnou medvedi sluzbu, jako nejradikalnejsi linuxaci cini linuxu ...
Co uz, nejjednodussi je naucit se to ignorovat, protoze zadnej fanatismus nestoji za rozcilovani. Fanatismus ve prospech amd, nvidie, intelu, allaha, boha, vsehomira... proste zadnej... a vzrusovat se s libovolnym fanatismem je na miste jedine tehdy, kdyby mi federmann (nebo jinej fanatik (: ) stal za zady s nozem na mym krku v rukou (: Naucili jsme se ignorovat ladika, mit nadhled na hulanem ... imho prezijeme i dalsi ... (:

Ladik je super! :)

A nechci byt netaktni, ale na tomhle webu se bohuzel pohybuji nektera individua u kterych je vlastne nakonec jen dobre, ze jsi je nejmenoval...

Fotoba je náhodou perfektní. Co si pamatuju, tak nikdy nepoužil argumentaci A vs. B. Tohohle člověka bych bez obav zaměstnal jako informátora o AMD. Má vynikající přehled a zná mnoho souvislostí. Ani 20 tzv. zprávičkářů ze všech českých webů včetně tohoto se mu co do objemu a náročnosti informací nevyrovná.

Vzdyt rikam... ten ma hlavu a patu (: F. byl minen maestro federmann... jen mi nejak nedoslo, ze se to vztahuje na oba (:

Ani jednoho z vás neznám, ale musím říct, že takovýto odkaz je dost nechutný. Copak má nějakou výpovědní hodnotu to, co si myslí pár pubertálních středoškoláků, které škola nebaví?

A vůbec mi tenhle web připadá trochu divný. Články jsou pěkné, o tom žádná. Ale co se děje v diskuzích... Před pár dny jsem se zaregistroval, a hned jsem svědkem mazání příspěvků, vyřizování účtů, editování... Páni moderátoři, co kdybyste do diskuzí zasahovali trochu méně? Smazat nějakou sprostotu, nic proti, ale tady se maže a edituje jak na běžícím pásu, to jsem ještě nezažil.

Kdo si tady prosímtě s kým vyřizuje účty? Kdybychom tady tak čile mazali příspěvky, tak by ten od pana Federmanna letěl jako první a vy byste neměl na co reagovat, a kdybych se zrovna nerozhodl Brutvana (jehož konzistentně červené komentáře mu tady dlouhodobě tolerujeme) poškádlit, ani byste si nevšiml, že se tady maže.Však u nás pobuďte trochu déle, snad si všimnete, že atmosféra tady bývá jiná, než jakou popisujete.

spis mam dojem ze se stal bohuzel obrat o 180 a atmosfera je tu posledni dobou daleko horsi nez kdekoli jinde :(

Tyhle konečné shrnutí roku mám rád, protože je v nich nakonec pak řečeno bez vytáček to, co je podstatné. A většinou i oproštěné od různých "příkazů a zákazů" ze stran výrobců.

ad Ati/nVidia: ruku na srdce, redaktůrci, nemáte v tomhle boji i svůj díl? během roku se tu objevily články, které tyhle vášně spíše rozdmychávaly, tak proč nad tím teď smutnit? Pokud jsou lidi opravdu tak blbí, že kvůli nějaké značce tady ze sebe dělají neandrtálce, tak je to s nima horší než si myslí... proč bych měl být vyhraněný pro někoho? když dostanu za stejné prachy víc u konkurence tak se můžou jmenovat i "sovětské komputerové destičky" a je mi to jedno.

ad extrahardware (ale ostatně i PCtuning) pro rok 2009: k dokonalosti chybí jeden výrazný krok- jak už jsme se zde někde bavili s p.Jahodou, rozšířit záběr i na testy periferií a pod. Alespoň skrz scanny tištěných materiálů s nějakým časovým odstupem, když už to není možné převést do digipodoby...

A přeji všem redaktorům hodně úspěchu do toho nového roku, slušné recenze a testy, pořádné přístupy a výdělky a hlavně míň blbečků, co při vyslovení názvu jejich oblíbené značky chytají erekci:) , kteří srážejí kvalitu těchto e-magů někam mezi hnůj...

PM

vlastne je to dobry paradox, redaktori nadavaji na flame, ale pri tom ho sami zivi a maji radost z nasledne navstevnosti

Jde vidět, že máš rad Ati, fandíš Ati(AMD) a dokažeš přehlédnout jiné karty, jen aby si viděl zase Ati.

Díky, tobě také všechno nejlepší do nového roku. 

Ano, méně přesně takovýchto (a33ndre) čtenářů...

aspon to nepopira ale v clancich dokaze byt objektivni

je to tu husty, omlouvam se autorovi ze jsem cetl jen posledni stranku, tak nejak me bylo jasne jak tech predchozich 16 stranek dopadne, dopada to tak na vetsine servrech, ale to co je pod clankem za diskuzi je husty :))))) docela pevne nervy pro rok 2009 a jeho zacatek, ja bych se us davno ridil pravidlem, "kdo maze, ten jede" nac se trapit odpovedma, kdys muzete mazat a jezdit ?

zacina to tu bejt samej diamantovej kovboj :)

Fakt klobúk dole normálne ma to tu baví čítať :)))Len škoda, že sa tu tak urážate, ved každý má trošku pravdy.

"LF: Že je článek na několika serverech, neznamená, že i vy musíte váš komentář dávat všude ;)"

Zanechte řevnivosti a věnujte se více spolupráci, jak to právě dokázaly zdánlivě konkurenční servery.

Jako diskutující si mohu dle pravidel, toho či onoho webu napsat cokoliv neodporujícího pravidlům a stejně se mají chovat i diskusní korektoři!

Nikde není výslovně zakázáno, odpovídat i na konkurenčním serveru, třebas tentýž příspěvkem, stejně tak není výslovně zakázáno dát odkaz na jiný web, který je k tématu.

Diskusní korektoři to občas pojmou opravdu po svém "chovají se tak jak se chovají" a právě toto chování je zajímavé pozorovat, včetně chování jednotlivých diskutérů.

Diskusní korektoři "NĚKTEŘÍ" pouští svévolné urážky a odkazy mimo téma, ale sebemenší kritiku neodpovídající jejich názoru ihned potlačí.

Všem bez rozdílu HW vyznání přeji pěkný nový rok ...

Já se hlavně divím, kde bereš ten čas na hloupé anonymní dohadování na několika serverech najednou.

Nejsem anonym!

Měl jsem o tom chuť se zmínit, dlouhé roky jsem měl a mám rybičky, taky včelky, je zajímavé se v kvapu dnešního světa na chvíli zastavit a pozorovat ten neustálý shon dokola. Někdy pozoruji rybičky, někdy včelky a někdy dění v IT světě, rozhodně je to zajímavé pozorování.

DOPORUČUJI VŠEM

Z toho, co píšete, mi připomínáte jednoho asociála od nás ze třídy. Hrozně chytrý, to jo, ale taková ta "lidská inteligence" mu zcela chybí. Myslím, že vy dva byste si měli podat ruce, naštěstí on fanaticky nešpiní diskuse na internetu.

Nevím, jestli vám to někde bylo smazáno, u nás ne, takže nemluvte o žádné korektuře. Postovat stejný komentář na více serverů, když není OT (a ten váš reaguje na výroky z článku) samozřejmě zakázáno není. Ale už na CDR vám bylo odpovězeno - v prvním s článkem souhlasíte, k tomu druhému vám nemám co říct (snad jen že preview GTX 295 na EHW nevyšla, protože Mirek na podmínky nVidie nepřistoupil). Takže nechápu, jaký smysl má vkládání toho samého (navíc zodpovězeného) komentáře do několika diskuzí.

já teda jinde ten článek nečetl, možná ti to přijde zbytečný jako tomu co sleduje všechny diskuze, já sleduju jen jednu a myslím že právě proto vkládá ty příspěvky na více místech, tak ale tím se ho nijak nezastávám, jen nechápu že to někoho udivuje.

Číst ten samý článek ještě jinde by asi byl nesmysl, že jo. Samozřejmě, že pan Federmann dává ty svoje příspěvky všude, aby si co možná nejvíc lidí přečetlo. Asi trpí představou, že jeho názory mají tak velkou hodnotu, že by byl hřích se o ně nepodělit. (To asi nezní moc přesvědčivě od někoho, jehož texty visí na šesti serverech z celé bývalé federace? :-D )

ano opravdu to nezni vubec presvedcive
nachapu ze se musite do nej tak navazet...

ano s tim musim souhlasit, bohuzel jsme vsichni jenom lidi

Všem přeji také hodně štěstí do nového roku. Každému kdo to jen prolétl doporučuji přečíst odpověď pana Součka v kapitole Nejzajímavější řešení roku. Přijde mi to hodně smutné... a upozorňuji na to jen z pohledu, že to co vyjde tady tak místní fandové na fóru berou jako svaté, přitom, když se testy srovnají s někým jiným už to taková zelená idylka není... co když ta většina má právě v šuplíku darované hry štědrou nvidia.... takže určitě neberte jednu recenzi a udělejte si aspoň průměr.

Ohledně testu na SHW:
1) Byla tam použita GTX260/192SP, nikoliv verze se 216SP - ale toho si "nezaujatí oDDborníci" asi nevšimli...
2) Záleží na použitách driverech - uvidíme, jak to bude u FW185.xx a Catalystů 9/1.

1, jsem nic takového netvrdil a jestli tomu tak je tak to nic nemění na tom, že tady je ražen názor, že i 260/192 je rychlejší než 4870. Ani slůvkem jsem se nezmínil o zakázaném webu tak nechápu proč to sem taháte.
2, Také nesmíme zapomenout jak bude výkon vypadat s drivery 9.12 a 200 (bb3)..

jjiri: Omlouvám se, ale aktivní odkaz odkaz na SHW vám z příspěvku odeberu hned ze dvou důvodů:- odkaz ze SHW na EHW není ani v diskuzi možný (déle než pár minut)- v tomto případě se nejedná o přínosný odkaz, jelikož ten test se opravdu dost vymyká a autor nezveřejňuje žádné postupy testování, podrobnosti nastavení apod.

jjiri: Nenarážel jsem na žádný z českých webů, ale poukazoval jsem, jak malé prostředky stačí na to, aby se všeobecné povědomí o dvou produktech během týdnu otočilo o 180°. Smutné je, že ze všech webů, které vydaly onen žádaný test na FW 180 řady, jen zlomek vydal i aktualizovanou verzi s 8.12 Catalysty.

Vám hlavně děkuji za to, že jste to napsal, protože určitě i pro vás by bylo pohodlnější o tom, mlčet. A proto, ještě jednou díky...
O tomto jsem nevěděl, ale tušil jsem, že nějaká "podpora" od nvidia někde je, ale představoval jsem si daleko více...
Pro pana Jahodu:
Tohle není útok na vás, napsal jsem to sem, protože vlastně diskutuji jen na ehw. A určitě netvrdím to, že vaše testy jsou ty zelené (tedy možná někdy nazelenalé.:o), ale snažím se ukázat, že je naprosto hloupý názor se držet jedno výsledku a vše okolo je špatné a okamžitě odsouzeno. Chtěl jsem ukázat, že pravda je jako vždy někde uprostřed...
Je škoda a dosti omezené si vytvořit názor na základě jednoho výsledku, zkuste chodit i jinam a vždy si udělejte nějaký průměr.
Co se týče odkazu, je to jedno. Když máte špatné vztahy tak se nedá nic dělat, chápu, že trh v ČR je malý a konkurence veliká.

Co je na tom proboha divného? V instrukcích k testu od NV bylo striktně požadování aby byl test udělan s ovladačem Cat 8.11, měsíc před vydáním cxat 8.12 ... já jsem po AMD chtěl alespoň beta build Cat 8.12 a chtěl jsem ho do testu dát, bhužel jej nedodali ...

PS. Ty chlapče Součku z PPLky ... já si všechny hry, co jsem kdy měl ... testoval a podobně KOUPIL za svoje prachy ... já na to mám, narozdíl od tebe který si myslí, že si mě NV koupí za pár stovek za originálku. Už si najdi holku a nepřemýšlej na takovývh hloupostech ...

To je samozřejmě fajn, že jsi sháněl Catalyst 8.12, ale když to bylo měsíc před jejich vydáním, tak evidentně bylo brzo. A Jirka hlavně narážel na to, že spousta webů vydalo "první" test "big bang" vs. 8.11, ale na přetestování s 8.12, které přinesly nezanedbatelné nárůsty výkonu pro ATI, se jich většina vykašlala.

OBR: V tom případě doporučuju investovat alespoň těch 30 korun do vyšetření u psychiatra :-)

OBRa nemá cenu řešit, dle způsobu jeho vyjadřování je součástí PR oddělení nVidie a buď jsou mu poskytovány nějaké výhody, ať finanční či jiné nebo to dělá zdarma a z přesvědčení...:-P

Takže OBRovy články je třeba brát jako preview na daný HW a reálné informace očištěné od balastu čerpat jinde...
Viz např. testy ATI na starších ovladačích a rádoby "nemožnost" vyčkat např. týden na nové a neochota přetestovat to s nimi.

I když v rámci objektivity je třeba konstatovat, že jeho články mají vyšší informační hodnotu než absolutně lživé Hulánovy bláboly...

AMD na rozdíl od Nvidie neuvolňuje běžně neschválené ovladače.

Měsíc dopředu, celý měsíc jste usilovně sháněl Catalyst 8.12, ikdyž jste dobře věděl, že Catalyst 8.12 vyjde až 10. prosince 2008.

Celý měsíc jste usilovně sháněl Catalyst 8.12, aby jste vydal test 9. prosince 2008???

Celý měsíc jste usilovně sháněl Catalyst 8.12, až jste ve spěchu podmínky Nvidie i fakt o neschválení GeForce 180.48 zapomněl uvést.

asi tak :(

Běž se zchladit. Lukáše naopak oceňuju, že i když má možná radši ATI, tak dokáže psát opravdu objektivně a nezaujatě.

EDIT: Toto měla být reakce na a33ndre...

Ale jak muzes tyto dva pany davat do jedne roviny?
Hulana neznam jen jsem o nem cetl ve forech a ani znat nechci.
Co se tyka OBRa ,tento clovek na sobe zapracoval, myslim si ze jeho clanky jsou kvalitni a nerekl bych ze nekomu nadrzuje .Citim z neho fandovstvi pro vykonny harware.
Ano mel sve obdobi ,ale jsem presvedcen ze to je jiz pryc.
Z meho pohledu si neco takoveho jako srovnani s RH nezaslouzi. Pokud bych mel nekoho srovnat s RH a fanatismem tak to bude jisty bloger ze strany AMD.Ten se nepouci

to je videt ze neznas jeho uzasne vylevy na foru PCT, radeji to ani nehledej, to co tam pise bych si nedovolil ani ja na disconnected.cz...

Nj - často říká pravdu, ale bohužel neslušným způsobem.

ale jakou pravdu? casto je ta jeho pravda tak zabalena, ze je to vlastne uz lez...

Rekl bych , ze na tom neco je.Obr se zde predvedl coz me mrzi ze si nedrzi odstup. A p. Soucek to zavrsil.Ta vzajemna nevrazivost lidi pohybujicich se v tomto odvetvi je az zarazejici.Uz jen tim ,ze se zde nesmi psat o zakazanem webu jisteho blogera.Coz se tim jen potvrzuje. Ackoli to chapu jako nejmensi zlo. Je to mezi nima stejne jako zeleni vs cerveni. Kazdej se dohaduje o tom co je nej a doma ma kolikrat ne ani stredni tridu[ GPU ] a PC je nevyvazeny slepenec ale na forech se do krve rve jak je to ci ono uzasne.Testy GPU uz ctu jen orientacne , predevsim me zajimaji provozni vlastnosti a neduhy daneho vyrobku. Coz je dobre jelikoz kazdy tyto informace rad rozmazava

Díky za článok, som sa z neho dozvedel pár nových vecí...a do nového roku želám veľa dobrých článkov :-)

Velmi zajimave, opravdu kdo vi jak by se na 2900XT nahlizelo kdyby... :D
Jinak jako vzdy, skvely clanek

Chtěl bych jen něco dodat mimo téma hádky červených zelených a makových a mimo pře kvůli tomu všemu ostatnímu. Že se při čtení diskuzí tady na EHW upřímně pobavím a zasměju ;) a to přitom více než častokrát na webech k zábavě určených. Díky :D :D

Z článku nesouhlasím s tvrzením ps47:"Posledným príkladom je GTA4, keď vidím že polovica nových inak celkom slušných PC ktoré mi idú z rúk to skoro ani nespustí, tak mi z toho začína byť zle."Ano, GTA IV je náročné. Ano, ani na high-endovém stroji nejsou snímky za vteřinu rovny stálé hodnotě 60. Ale máte snad pocit, že ta hra je neoptimalizovaná? Celé město je konstantně načteno, nemáte žádné loadingy. Fyzika je na ohromné úrovni, těla lidí se odráží od sloupů reálně a vypadá to prostě skvěle. Vše jde rozbít, od lamp až po lavičky po městě. Auta se deformují reálně podle nárazů. Hlavní hrdina Niko je obratnější, než v minulých dílech, což přispívá k hratelnosti a volnosti pohybu. AI je na hodně dobré úrovni, počasí se plynule mění a grafika je na slušné úrovni (i když na druhou stranu chápu nářky ostatních, kteří nejsou unešeni - tahle hra ale podle mého o grafice není).Zkrátka, GTA IV není neoptimalizované, jen prostě potřebuje hodně výkonu. Na tom není vůbec nic špatného, protože díky vyšší náročnosti si můžeme dopřát lepší herní zážitek.

to je sice vsetko krasne,ale moj nazor je ze vydat hru ktora sa neda slusne rozbehnut na podstatnej vacsine dnesnych pc (highend ma doma pomerne malo ludi) je dost pritiahnute za vlasy.hier ktore vyborne vyzeraju,maju volnost pohybu atd. a zaroven pekne bezia na uplne obycajnych masinkach je cela kopa,tak nech mi rockstar nevyprava ze to nejde..samozrejme ze je to len moj osobny nazor a nikomu ho nevnucujem,ale o tie osobne nazory a pohlady v tom clanku vlastne islo,alebo nie? :)

GTA IV – HW nároky a oficiální odložení

Minimální systémové nároky:
> OS: Windows Vista - Service Pack 1 / XP - Service Pack 3
> Procesor: Intel Core 2 Duo 1.8Ghz, AMD Athlon X2 64 2.4Ghz
> RAM: 1.5GB
> Volného místa na disku: 16GB
> Grafická karta: 256MB NVIDIA 7900 / 256MB ATI X1900

Doporučené systémové nároky
> OS: Windows Vista - Service Pack 1 / XP - Service Pack 3
> Procesor: Intel Core 2 Quad 2.4Ghz, AMD Phenom X3 2.1Ghz
> RAM: 2 GB (Windows XP) 2.5 GB (Windows Vista)
> Volného místa na disku: 18 GB
> Grafická karta: 512MB NVIDIA 8600 / 512MB ATI 3870
http://www.czechgamer.com/clanek.php?sekce=novinky&id_clanku=3396

PS: Nároky mezi židlí a klávesnicí upřesněny nejsou.

na nb msi gx630 se gtaIV da v pohode hrat v nativnim rozliseni a detailama co hra povoli skoro na max..

Jedna kopa je 60. Mi bude stačit 5 her, které:1. mají fyziku na takové úrovni jako v GTA IV2. poskytují absolutní volnost pohybu3. nemají od prvotního loadingu žádný navíc a poskytují takové ohromné možnosti činnostíJá s Vaším názorem nesouhlasím a jen to zde píšu, na to mám snad právo :-).

jasne.kolko ludi,tolko chuti-jeden ma rad jablka,dalsi hrusky a ten treti nejspis tresnovy zavin..co mne pripada premrstene,to pre dalsich 1000 ludi moze byt uplne v poriadku.tak je to so vsetkym-pre jedneho je dat za grafiku 5-7tisic tazka pohoda,pre dalsieho je to hole sialenstvo..holt vsem proste nevyhovis :D

jedna drobnost-ozaj nieje nutne pouzivat take oficialne oslovenie,tu sme si (mali by sme si byt) vsetci rovni..a to aj ked si niektori (poziciam si vyraz ktory uspesne zaviedol kolega v clanku) oDDbornici stale o sebe myslia ze su roVVnejsi.....

"Celé město je konstantně načteno, nemáte žádné loadingy" to je samozdrejme blbost, loading je ovsem napozadi anis by hrace nejak ovlivnil, kdyby bylo nactene cele mesto tak ti nebude stacit ani 8GB rameti, obdobne jsme to resili v Mafii a resej to tak spousty her, proste lokace kterou hrac nemuze videt neni v pameti nactena a zacne se nacitat as ve chvili kdy hrac vstoupi do oblasti ze ketre se da vstoupit do oblasti ze ktere by nacitanou oblast mohl videt, vzdalene objekty jsou nahrazeny lody ktere maji plynule prechody co hrac stezi rozpozna, a casto se to resi i omezenou dohlednosti hrace

da se to prirovnat ke ctvereckovanemu papiru kde nactenych je plne zhruba 24 nejblizsich ctverecku + ten kde je hrac, samozdrejme ve hre je to podle rozlozeni objektu a sceny a vse se ridi vzdalenosti objektu a jejich naslednym nahrazenim lodama, je ale uplne zbytecne aby byla nactena treba silnice a doplnky na druhe strane mesta kterou nema hrac sanci videt, v pripade ze je hrac nad scenou a ma rozhled ( treba ve vrtulniku ) tak se scena podle vzdalenosti opet vykresluje jako lody a tech muze bejt klidne i nekolik, kde ten posledni je vpodstate jen box nebo placka

Jsem tímto článkem trochu zklamaný a přiznám se, že je to jeden z těch co mě na druhé stránce přesta bavit. Ne pro jeho pojetí - to bylo vynikající a redakce za něj zaslouží pochvalu.
Čekal jsem, že VIp proberou celý segment PC hardwaru, ale vše zůstalo jen u GK. Škoda. Rok 2008 nám přece přinesl další zajímavé novinky v podobě X58 s core i7, gigabyte UD3, sem tam nějaký ten zajímavý chladič (noctua), velké rozšíření FullHD, monitory 22" a 24" ve velkém, Intel atom, na poli pevných disků taky uplně ticho nebylo (raptory, SSD i nějaké ty flashky tu byly) ... atd.
Tohle omezení na GK mě mrzí. Výkon PC přeci není jen o GK a Vy to musíte vědět nejlépe.

Vidíte a my vás nechtěli v tom případě dostat ani na druhou stranu, a proto jsme to stejně jako loni avizovali už v nadpise. 

Co se týče nadpisu osobně jsem část "grafická inkvizice" pochopil tak, že to bude asi dost o grafikách, ale že to bude jen o grafikách ... jen jsem chtěl říct, že jsou i jiné komponenty, které by zasloužily stejnou porci místa.

A copak ostatním komponentám není věnován prostor? Bilancování nad všemi "odvětvími" jsme přenechali čtenářům a taky z toho byl hezký článek => http://www.extrahardware.cz/ctenari-vybrali-nejlepsi-hardware-roku-2008

Samozřejmě to byl pěkný článek, když ale vidím nadpis VIP o roce 2008..., tak čekám komentáře opravdu k celému roku a ne jen k roku grafik. Prostě si jenom myslím, že byste mohli (měli) vydat sérii takových článků, aby čtenáři od VIP měli komentáře k veškerému hardwaru.

Tak my se za rok pokusíme sehnat VIP i z jiných odvětví :) 

Asi trochu moje chyba, protože jsem nepozorný čtenář :-)

Reklama
Reklama