Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Wi-Fi Alliance uvádí 900Mhz technologii 802.11ah alias HaLow. Zlepší dosah [CES]

Wi-Fi je běžnou součástí našich počítačových životů už docela dlouhou dobu. Během několika generací standardu 802.11 (b, g, n, ac) značně vzrostly teoretické přenosové rychlosti. Se zrychlování se ovšem pojí tendence k přesunu na vyšší frekvence (ac na 5 GHz, ad/WiGig dokonce na 60 Ghz), což zhoršuje „prostupnost terénem“ a dosah. Wi-Fi Alliance z tohoto důvodu pracuje na specializovaném standardu 802.11ah, který se naopak zaměřil na zvýšení dosahu signálu. Tento standard byl nyní uveden na veletrhu CES 2016 pod jménem Wi-Fi HaLow.

HaLow, neboli 802.11ah pracuje na frekvenčním pásmu 900 MHz a právě nižší frekvence by měla této technologii dovolit pracovat na delší vzdálenosti – proti současné 2,4GHz technologii to má být dosah až dvojnásobný. Také schopnost dostat se skrze zdi a obecně „odolnost“ by měla být lepší. Ovšem cílem není jen větší dosah, HaLow má také být méně náročné na energii (ono „low“ v názvu má znamenat low power). Pro snížení spotřeby zařízení používá techniky jako definování period uspání a aktivity. Toto zaměření technologie nicméně znamená nižší přenosové rychlosti, tyto sítě nebudou stavěné na silný provoz.

Tuto značku naleznete na certifikovaných produktech

Wi-Fi HaLow má být určeno zejména pro použití paralelní s konvenčním Wi-Fi. Vysílat po něm mají zejména zařízení tzv. internetu věcí a chytré domácnosti, zdravotní zařízení, automobily se síťovým připojením, průmyslová nebo zemědělská zařízení. S těmito a dalšími aplikacemi se počítá také do oblastí s menší hustotou provozu a osídlení, kde je důležité, aby přístupový bod mohl obsloužit větší oblast. U HaLow by to mohla být asi kilometrová plocha a přístupové body budou moci přeposílat provoz od svých sousedů. Spotřeba HaLow bude důležitá hlavně pro klientská zařízení kategorie internet věcí a jiný hardware napájený z baterie – jejich výdrž by proti konvenčními Wi-Fi měla být delší.

Řada zařízení podporujících HaLow má údajně být zároveň kompatibilní i s konvenčním Wi-Fi 802.11 na frekveních 2,4 a 5,0 GHz, takže se budou moci připojit i k existujícím Wi-Fi sítím. HaLow bude kompatibilní i po stránce různých používaných protokolů a poběží na něm také síťování TCP/IP, což umožní snadné nativní propojení s internetem.

 

Wi-Fi 802.11ah/HaLow bude do jisté míry soutěžit s technologií BlueTooth, která se také snaží prosadit jako médium pro komunikaci internetu věcí/chytrých spotřebičů a tak podobně. Příchod tohoto standardu do našich zařízení není ale každopádně příliš blízko, Wi-Fi Alliance údajně počítá s tím, že certifikovat je začne až někdy v roce 2018. Na trhu by se ale některá mohla objevit i předtím předběžně.

Sparked přišel s myšlenkou vkládání senzorů do dobytka
S HaLow se počítá také v průmyslu, zemědělství a pokrytí venkovských oblastí

Zdroje: The Verge, Wi-Fi Alliance

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

A jak chcou v pasmu 900 MHz vysilat? Kdyz dle ctu.cz:
870–960 MHz Pásmo provozu mobilních telefonů (GSM) – provozování jiných aplikací není přípustné.

No jelikoz se ocekava ze se na 4G + siti bude dat i telefonovat a nejenom datovat. Tak by se pasmo 800-900 obsazene GSM mohlo uvolnit. Nehlede nato ze v usa se vola na 1900? A tyhle standardy se netvori pro cz :D

V USA se pouziva mnoho frekvenic pro mobilni telefony 700/850/1700/1900/2500

A pasmo 900MHz se urcite nikde uvolnovat nebude, ale postupne prejde u operatoru v cele EU a dalsich mnoha statech s GSM na LTE technologii.

Muzete to max fungovat v bezlicencnim pasmu 868Mhz, ale tam jsou jine omezeni a mala sirka pasma

Technologie 802.11ah klidně může být, jen se nebude v Evropě používat, resp. může být v Evropě (EU) zakázaná, resp. to může zakázat každý stát v rámci své politiky přidělování frek. pásem. Typickým příkladem jsou dálkové ovladače apod. na 315MHz, které se dají běžně koupit třeba na Ebayi, ale u nás se nesmí používat, protože tato frekvence spadá do vyhrazených pro účely obrany státu. Že by se uvolnilo 900MHz ještě pro něco jiného než telefonování je blbost, zvl. pokud 802.11ah bude používat stejný princip přenosu jako wifi. Asi by se nikomu nelíbilo, kdyby třeba při tísňovém volání (sanitka, policie,...) jeho telefon zarušila sousedovic lednička, které se rozhodla objednat chybějící potraviny. V licencovaných pásmech také obvykle platí jiná, přísnější pravidla než v bezlicenčních typu 2,4G, kde se můžou zařízení i vzájemně rušit a kde přeneseně platí, kdo dřív přijde, ten dřív mele.

I kdyby bylo pásmo 900 MHz volné, což není, rozhodně bude mít každý uživatel v paneláku či moderním sádrokartonovém činžáku strašnou radost, že místo několika zařízení od nejbližších sousedů ho ruší desítky nebo stovky zařízení ode všech a i z okolních paneláků.

Ani ne - tohle není určeno pro brouzdání (100kbps na kanál by asi nikdo neocenil), ale na internet věcí, kde jde o přenesení "uběhl jsi 3 km", "chybí mléko" apod. Navíc je to v 26 kanálech, proti polovině u n-ka.

No a? To podle vás znamená, že se to navzájem rušit nemůže? 3x víc kanálů, 10x víc zařízení + násobně delší dosah? Podle mě je to jasný návod na průšvih. V nejlepším případě by to prostě nebylo spolehlivé, v nejhorším by to mohlo napáchat i dost škody - záleží, co všechno to bude ovládat.

To podle mě znamená, že se to prakticky rušit nebude. K rušení dochází jen u aktivní komunikace. Tady bude aktivní komunikace řádově méně a k tomu to má mechanismy na její další omezení (TWT aj.). Takže by těch zařízení muselo být OPRAVDU hodně aby to mělo nějaký vliv.

26 kanálů? Jako skutečných kanálů a nebo se jich 10 vedle sebe překrývá? Takže reálně jsou tak dva až tři?

Reklama
Reklama