Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Win7Codecs: první balíček s kodeky pro nová Windows 7

Zřejmě každý uživatel Windows se po instalaci systému setkal s tím, že ne všechny filmy je možné bez problémů přehrávat. Pro nerušené sledování videa potřebujete sadu kodeků. Co nabízí jejich první balíček pro Windows 7?

Bez kodeků ani ránu. To je heslo mnoha zkušenějších uživatelů, kteří na počítači sledují video v nejrůznějších formátech. Není to sice tak úplně pravda, kromě samostatných kodeků podporovaných všemi přehrávači můžete nainstalovat i některé přehrávače, které mají potřebné kodeky v sobě, každopádně tak či tak kodeky potřebujete.

Výjimku ze zažité praxe nebude představovat ani nový operační systém od Microsoftu, Windows 7. I zde samozřejmě budete moci instalovat jednotlivé kodeky podle toho, pro jaký typ videa je budete potřebovat. Tak jako u jiných verzí Windows, i zde vznikne (a už vznikají) řada balíčků, které budou sdružovat výběr těch nejdůležitějších kodeků doplněných případně o některé další prográmky.

Jednou z prvních vlaštovek, kde se kodeky objevují, je balíček Win7codecs. Jde o sadu základních kodeků vybraných speciálně pro Windows 7.

Win7codecs - stažení a instalace

Balíček kodeků Win7codecs najdete ke stažení přímo na stránkách jeho autora, případně na různých webech se sbírkou softwaru. Instalace probíhá v češtině, u výběru typu instalace doporučuji zvolit možnost Vlastní. To vám umožní si prohlédnout jednotlivé součásti celého balíčku, které budou instalovány.

Přestože je instalátor téměř celý v češtině, jednotlivé komponenty ve Win7codecs jsou v instalátoru popsány anglickými větami, případně jejich popisek úplně chybí. Pojďme se tedy podívat, co všechno vám Win7codecs nabízí.

Obsah balíčku Win7codecs

Všechny součásti balíčku Win7codecs jsou nastaveny k instalaci. Pokud byste přeci jen z nějakého důvodu některý z nich nechtěli do počítače kopírovat, pak si jej jednoduše vypněte.

CONFILCTS - jednoduchá pomůcka, která instalátoru Win7codecs pomůže odstranit ostatní balíčky kodeků, které by mohly vést ke kolizi a problémům při přehrávání

Shortcuts - v tomto případě nejde o kodeky ani doprovodný software, ale volbu zajišťující vytvoření zástupců v nabídce Start

Thumbs - součástka pro vytváření náhledů

DirectVobSub - filtr DirectShow potřebný k zobrazování titulků u videa

FFDshow components - součásti FFDshow. Jde o dekódovací filtr DirectShow, který je potřebný k dekompresi videa ve formátech DivX, XviD, H.264, FLV1, WMV, MPEG-1 a MPEG-2, MPEG-4. Používá libavcodec z projektu ffmpeg a části kódu z přehrávače mplayer a je založen na DirectShow filtru z open source implementace encodéru MPEG4, XviD

Gabest components - rozdělovač kanálů hudby z formátu MPA (MPEG Audio)

Haali Media Splitter - pomůcka potřebná pro zpracování formátu MPEG-4 a MKV (Matroska)

MPEG2 - podpora přehrávání formátu MPEG-2, nutná například pro přehrávání videa na DVD

OggCodecs - formát Ogg je open source alternativa k zavedeným formátům hudby a videa. Tato součást obsahuje kodeky nutné pro přehrávání formátu Ogg.

RealMedia components - sada podpůrných nástrojů pro přehrávání videa a hudby ve formátu RealMedia (RM, RA...). Díky ní nemusíte instalovat přehrávač Real Player.

XviD - sada kodeků pro formát MPEG-4, která byla primárně navržena jako konkurence pro známý formát DivX. Na rozdíl od něj je Xvid (nová podoba názvu) open source.

Jak jste tedy mohli vidět, součástí Win7codecs není žádný multimediální přehrávač, který se v balíčcích s kodeky často vyskytuje. To však vůbec nevadí, Windows Media Player a provázanost souvisejících funkcí napříč systémem Windows 7 jsou velmi povedené.

Pokud marně hledáte podporu pro formát MOV, pak vězte, že jeho přehrávání je zajištěno pomocí Gabest, v nabídce Start si ji pak můžete přepnout i na zpracování skrze Haali Media Splitter.

Co s nainstalovanými nástroji?

Pokud jste nevypnuli vytvoření zástupců v nabídce Start, pak po dokončení instalace Win7codecs uvidíte v nabídce Start sadu doplňkových nástrojů. Všechny z aktuální verze (Win7codecs 1.0) jsou jen v 32bitové verzi. Podle toho, jaké části balíčku jste instalovali, se zde objeví nastavení FFDshow, AVI, MPEGu, podpory titulků a jiné.

Balíček Win7codecs patří k těm úspornějším, které váš systém nezasypou sbírkou stovek kodeků a filtrů, ale rozumně vybírá to nejdůležitější pro přehrávání nejpoužívanějších formátů hudby a videa a pro bezproblémové zpracování titulků. Na Windows 7 se zřejmě těší více uživatelů než kdysi na Vistu a tento balíček kodeků tak jistě přijde vhod mnoha z vás.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Já mám nainstalované pouze FFDSHOW a přehrává mi to všechno včetně HD videa, používám WMP12 a nemám žádný problém.

Můžeš, prosím, napsat jakou verzi FFDSHOW používáš.
Na XP jsem je užíval k plné spokojenosti, ale ve Win 7 64bit se mi nějak nedaří:-(

Potvrzuji, že v 64b Windows 7 ve WMP 12 ffdshow nefunguje. On tam nefunguje ani ten pack, o kterém je tento článek. Předpokládám, že u 32b verze to bude stejné, protože WMP12 jsem zkoušel v 32 i 64b verzi.

ffdshow jinak funguje, zkoušel jsem v jiném přehrávači jel v pořádku. Problém bude v samotném WMP, který nějak agresivně preferuje vlastní DirectShow filtry. I když jsem je nechal zakázat, stejně se načítaly.

Ještě zkusím nainstalovat Windows 7 32b, jestli se mi ho tedy ještě podaří sehnat.

V 32 bit Win 7 ve WMP12 ffdshow funguje, viz má předchozí reakce.

Používám ffdshow rev. 2608 z 10. 1. 2009 a normálně přehraji cokoliv. Používám pouze WMP12, jiný přehrávač nemám ani nainstalovaný.

Já si myslím, že už od dob XP tu máme pořád stejné kodeky, akorát jsou pokaždé v jiném balíku s různým rozsahem(k-lite, mega, vista codec...a já nevím jaké ještě)- obsah je vždy stejný.

Noooo, WMP12 se hodne povedl :o), jeste by to chtelo podporu multidubingu a titulku a bude dokonaly.

Osobně nemám WMP rád, tak sem hned po instalaci win 7 64bit nainstaloval k-lite codec pack včetně media player classic a přehraju všecno co sem zatim zkoušel (včetně HD) a sem s tim absolutně spokojenej.

Dobrý den sháníte Windows 7(Seven),stačí mi napsat na e-mail:
Macgyver312@seznam.cz .A co se týká fora,ohledně videa tak já sám užívám K-Lite Codec Pack 4.6.2.0 a jedou mi naněm všechna videa,která používám,jako jsou mpeg,divx,avi,flv,mp4,wmv,mkv atd.

K-Lite Codec Pack 4.6.2.0 tenhle balík je super ale spouta uživatelů PC preferuje rychlost odezvy, proč si máme dobrovolně zadělávat systém, všechny kodeky ktere jsou naisalovaný se potom i načítají pri startu systému a zbytečně zabíraj pamět. U XP mi to dělalo pomalu 40s rozdíl při startu a pomalu o 300mb víc žrala pamět oproti čistýmu PC. Osobně používám Windows 7 s WMP12 a to co nepřehraje zvladne KMplayer. A co se týče toho NOD32 ten vir co vám to ukazuje je jen chováni toho filtru se nacpat do systému. ten filt tak funguje je tak naprogramovaný.

Nevim cim toje ale ve Win732b b7260 a NOD32 mi to hlasi ze v tom je vir v programu pro nastaveni. Aktualne ted stazena nejnovejsi verze baliku ze stranekautora. Prechazim na oblibeny K-lite :-(

Funkčnost pod WIN 7 64bit normalni vše ok ale také mi NOD hlasí problém... ale týká se to pouze nastavení xvid... jinak také asi radeji přejdu na k-lite

Ahoj, taky se mi zobrazuje ta hláška, chci to celé odinstalovat, ale vůbec mi to nejde, jak to mám udělat, máš tip? díky moc za radu

taky mi to hlásí vir a nevim jak to odinsalovat

Reklama