Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Windows 7 bez kvalitního editoru videa?

Už jste to slyšeli několikrát. Windows 7 nebudou mimo jiné obsahovat videoeditor Windows Movie Maker. Jako náhrada je naplánován Windows Live Movie Maker. Na první pohled vypadá jako chudý příbuzný – dokáže nahradit stávající editor videa?

V připravovaném operačním systému Windows 7 se budete muset obejít bez editoru videa Windows Movie Makeru, Fotogalerie a poštovního klienta Windows Mail. Namísto toho vám Microsoft nabídne jejich Windows Live alternativy z balíčku Windows Live Essentials. Přístup k jeho stažení by měl být nabídnut tak, abyste po těchto programech nemuseli dlouze pátrat.

Tento krok je nepochybně dvousečný. Uživatelé dostanou modernější aplikace, je však nutné je instalovat dodatečně. Kdo nechce tyto nástroje používat, nemusí je mít v systému zbytečně nainstalovány. Kdo je zvyklý na úpravu videa ve Windows Movie Makeru bude asi pořádně v šoku. Jeho verze obsažená ve Windows Live Essentials se totiž od stávajícího provedení zásadně liší. Pojďme se na největší rozdíly podívat podrobněji.

Přidání videa a fotografií

Když spustíte Windows Movie Maker, uvidíte uprostřed seznam neimportovaných médií, kam můžete přetáhnout videa, fotky nebo zvuk a odtud je umisťujete do jednotlivých políček scénáře, nebo rovnou na časovou osu.

U Windows Live Movie Makeru přidáte položky do budoucího filmu po stisku tlačítka Přidat. Scénář ani časovou osu zde nenajdete. Pořadí jednotlivých částí budoucího filmu můžete ovlivnit přeskládáním položek v pravém bočním panelu.

Efekty a přechody

Přechodové efekty se uplatní při střídání jednotlivých políček scénáře. Pokud například tvoříte video z fotografií, pak můžete přechodovými efekty film trošku oživit (nezapomeňte přidat hudbu na pozadí). Ve Windows Movie Makeru opět zcela jednoduše přepnete seznam importovaných médií na Přechody, vespod si nachystáte zobrazení Scénáře a mezi jednotlivá políčka přetáhnete naznačený přechodový efekt. Výsledek si pak můžete prohlédnout v náhledovém přehrávači.

Z podobného soudku jsou efekty. Ty se však neaplikují pro střídání snímků, ale pro snímky, resp. pro části videa samotné. Jednotlivá políčka scénáře můžete nechat zobrazit černobíle, s efektem starého filmu, monochromaticky a podobně. Pokud potřebujete efekt aplikovat jen na část videa, stačí jej ve scénáři rozdělit (rozstřihnout) na více částí.

Co v této oblasti nabízí Windows Live Movie Maker? Když se v jeho novém rozhraní ve stylu MS Office 2007 přepnete na kartu Vizuální efekty, uvidíte nabídku Přechodů a Efektů. Nabízené přechody jsou spíš výsměchem uživatelům. Zatímco ve Windows Movie Makeru jich najdete několik desítek, zde jsou pouze čtyři (přesněji 3 + žádný). O něco lépe je na tom nabídka Efektů, ovšem ani ta se nepřibližuje efektům ve Windows Movie Makeru.

Efekty a přechody ve Windows Movie Makeru aplikujete tak, že označíte snímek v pravém panelu a klepnete na jeden z nabízených přechodů nebo efektů. Bohužel v náhledových miniaturách nijak nezjistíte, že je efekt aplikován - opět na rozdíl od klasického Movie Makeru.

Střih, titulky, zvuk

Windows Movie Maker je možná jednoduchý program, ale vše se v něm podobá větším editorům videa a myslím si, že pro uživatele by neměl být problém časem z tohoto editoru přejít na nějaký vyšší. Rozdělování videa na víc částí probíhá na časové ose, kde můžete posouvat i přechodové efekty, zvukový podkres nebo doprovodné titulky.

Funkce pro úpravu videa najdete ve Windows Live Movie Makeru na kartě Upravit. Nabízí vám textové pole, střih a ztlumení videa. Velmi mi zde chybí časová osa, kde bych tyto úpravy prováděl. Na druhou stranu, střih videa zde není až tak nepoužitelný. Jen jde proti filozofii editorů videa.

Označte políčko s videosouborem, klepněte na tlačítko Střih a pomocí jezdců označte oblast, která zůstane po střihu videa ve filmu.

Export videa - vytvoření filmu

Jakmile dokončíte přípravu svého filmu, můžete jej exportovat do formátu běžného videosouboru. Windows Movie Maker nabízí vytvoření videosouboru, přípravu videa k vypálení, nebo zpětné nahrání do kamery. Nechybí ani poněkud nemyslné odeslání videa e-mailem.

Windows Live Movie Maker nabízí uložení videa ve dvou kvalitách do formátu WMV. Kromě toho jej můžete přímo z programu publikovat ve službě MSN Video, podobně jako lze odeslat fotky na web ve Windows Live Fotogalerii.

Bude se nám stýskat?

I přes veškerou snahu využít Windows Live Movie Maker na maximum vám zde bude chybět množství doplňkových funkcí z klasického Windows Movie Makeru. Ani ty základní nástroje nejsou připraveny ve stylu editorů videa, ale spíše mi připomínají nástroj pro jednoduché složení několika snímků do videosouboru.

Je to škoda. Osobně bych uvítal, kdyby se v balíčku Windows Live Essentials objevil například mírně upravený Windows Movie Maker 2.6. Mohl by mít pás karet Ribbon a nové funkce pro odeslání videa na web. Tím spíše, že si jej můžete zdarma stáhnout i do Windows 7, kde bez problémů poběží.

Jak se tváříte na odstranění Windows Movie Makeru z Windows 7 vy? Bude vám chybět více než jiné programy, nebo jej vůbec nepoužíváte?

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Osobně mi Movie Maker chybět bude (samozřejmě si stáhnu onu verzi 2.6 :)). Myslím si, že kdyby Live verze byla ekvivalentní co do funkčnosti, či nabízela ještě více, jako třeba Live Mail oproti Mailu, nebo Live Fotogalerie oproti běžné Fotogalerii, tak by nebyl problém. Jenže nová Live verze Movie Makeru mi taktéž přijde jako ne příliš vydařený studentský pokus o nějaký program.

Nechápu, proč programovali videoeditor nanovo, namísto toho, aby použili to co mají a rozšířili to o nové a žádané funkce. Přitom zahrnutím do samostatně stažitelného produktu by myslím nemohl být nikdo poškozen, aby poté "křičel", že už je to v instalaci.

Je jasné, že Movie Maker je jen opravdu základní editor, který se příliš nehodí pro nějakou pokročilejší práci, ovšem na základní úpravy jednoduchého domácího videa je myslím více než dostačující, takže je škoda, že Live verze je mnohem horší, než verze současná.

Jinak jsem ale celkem rád za to, že v základní instalaci tyto programy nebudou. Ne snad, že bych brojil proti softwaru zahrnutému do Windows (naopak si myslím, že odstranění těchto programů může být pro určité uživatele překážkou), ale proto, že je dle mého zbytečné udržovat dva podobné programy v běžné a Live verzi. Také je pak zbytečné, když má člověk v systému Mail a Live Mail, atd.

Jen mě mrzí ještě jedna věc - byť se to netýká přímo Movie Makeru. Je podle mého názoru škoda, že Microsoft nenabízí možnost synchronizace Live Mailu s mobilním zařízením Windows Mobile. Je tu sice možnost synchronizace přes internet, ale ocenil bych klasickou synchronizaci, jako u Outlooku. Osobně třeba Outlook používám jen kvůli WM zařízení, jinak bych si s Live Mailem vystačil. Bohužel dnes už ani není k novým zařízením Outlook dodávaný, ale je třeba jej kupovat samostatně, což samozřejmě zvyšuje náklady na pořízení přístroje u nějž se přitom synchronizace s PC považuje za jednu z největších výhod a funkčních možností.

Přemysl "Mr.Gentleman" Vavroušek aka DJ.Snail

Mně budou hlavně chybět 64bit verze programů, protože ten Live balíček je (nebo před nedávnem ještě byl) pouze 32bit, a to není dobré. Moje IMAP schránka má několik tisíc e-mailů a tam se 64bit hodí. A hodí se i všude jinde. Co je pořád za problém vydat i 64bit variantu programu, vždyť o nic nejde, je to tak jednoduché, jako změnit nastavení cílové architektury kompilátoru na 64bit a překompilovat. Nic jiného dělat opravdu nutné není. Sice ani jeden z programů nepoužívám (maximálně tu fotogalerii na zvětšení fotky, jejíž náhled vidím v exploreru, ale stejně je dobré je mít, někdy se můžou hodit. Zabírá to pak i méně paměti. Sice jsou pointery větší, ale zase se hezky odswapují 32bit knihovny a v paměti je víc mista.

Doufám, že všichni berete v potaz, že se již drahnou dobu jedná o beta verzi? Už oproti první anglické betě přinesla beta současná, česká nějaké to vylepšení. Sám nevěřím tomu, že by MS aplikaci v takovéhle omezené formě vydal - proč by to hlavně dělal, když už Movie Maker má vytvořený v daleko plnohodnotnější verzi? Myslím si, že to bude klasický Movie Maker, jen s přídomkem "Windows Live" a grafikou Windows 7. Pro porovnání - Windows Live Mail je lepší než Windows Mail, proč by byl tedy Windows Live Movie Maker horší než Windows Movie Maker, který má tímto zkončit?

Že jde o betu vím, jenže Windows 7 tu budou "co nevidět" a těžko říci, jestli do té doby bude Live Movie Maker v použitelném stavu. Navíc současný koncept této bety, tak jak je nastíněný v článku, se celkem liší od klasického Movie Makeru a zatím je po všech stránkách spíše horší. Nějak se mi nechce věřit, že by se najednou v příští beta verzi, nebo snad ve verzi finální, celý produkt rázem proměnil z téměř neschopného programu na klasický Movie Maker s více možnostmi a ve Win7 grafice.

Přemysl "Mr.Gentleman" Vavroušek aka DJ.Snail

Jasně, ale betaverze jsou většinou oproti finální verzi rozdílné ve stabilitě a drobnostech z pohledu funkcí. Ne tak zásadně, aby se WLMM přiblížil konceptem k WMM.

Zdravím, takže o movie maker se nemusíte obávat, testoval jsem na betaverzi windows 7 (build 7000) stáhnutý movie maker z microsoftu - jedná se o verzi 2.6 pro visty, především je určena pro ty, co tam movie maker neměli z nějakých důvodů. Kdyby měl někdo zájem tak movie maker klidně pošlum mailem.

S pozdravem Truuhlik.

V článku je to na konci zmíněno...

Reklama