Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Windows 7: seznam ovladačů, oprava MBR a dual boot, úprava spouštění

Ve Windows 7 máte k dispozici zajímavé nástroje příkazového řádku, pomocí kterých jednoduše získáte kompletní seznam instalovaných ovladačů a opravíte spouštěcí záznamy pro dual boot se starším systémem. Vyzkoušejte je spolu s úpravou registru pro nabídku Otevřít v programu.

Jste zvyklí pro různé informace o operačním systému Windows používat externí programy? Nic vám v tom samozřejmě nebrání. K dispozici máme různé i zdarma dostupné tweakovací programy. Ovšem následující tři úpravy a informace o systému můžete jednoduše realizovat přímo pomocí systémových nástrojů. Sice bez klikání v přehledném rozhraní, ale o to rychleji.

Jak získat seznam ovladačů ve Windows 7

Máte povědomí o všech ovladačích instalovaných ve vašem systému? Samozřejmě, můžete si otevřít správce zařízení a prohlédnout si seznam všech instalovaných komponent - Start | Počítač | pravé tlačítko myši a Vlastnosti | Správce zařízení. Z toho se dá udělat základní obrázek o tom, kolik bude v počítači ovladačů. Ovšem obrázek je to velmi nepřesný. Každé zařízení může využívat více souborů ovladače.

Windows 7 naštěstí umožňují velice jednoduše získat seznam všech ovladačů (snad kromě tiskáren), spolu s informací o tom, k jakému zařízení patří, zda jsou momentálně spuštěny a zda startují automaticky nebo čekají na pokyn uživatele. Stejně tak zjistíte stav ovladače, jeho velikost, datum propojení a také cestu k souboru s ovladačem.

To vše v pěkné tabulce pro Excel, ve které si získaná data jednoduše vyfiltrujete nebo seřadíte, jak budete potřebovat. A jak na to? Stačí vám příkazový řádek a příkaz driverquery. Pomocí nabídky Start si tedy spusťte příkazový řádek zadáním cmd. Do okna příkazového řádku pak zadejte následující:

cd Desktop - tímto příkazem nastavíte plochu jako aktuální složku

driverquery /v /fo csv > ovladace.csv - tímto příkazem vytvoříte CSV soubor pro Excel se seznamem ovladačů

Příkaz driverquery je v ukázce použit s několika přepínači. /V zajistí, že v seznamu budou detaily o nalezených ovladačích, /fo csv zase určuje formát výstupu jako souboru CSV. Příkaz toho umí daleko víc, podrobnosti získáte po jeho spuštění s přepínačem /?. Například jej můžete použít pro získání seznamu ovladačů z jiného počítače v síti.

Jak opravit MBR a zprovoznit dualboot Windows 7 a XP

Windows 7 i Winows Vista dovedou rozpoznat přítomnost starší verze operačního systému Windows v počítači. Pokud je nainstalujete spolu s Windows XP, například na jiný diskový oddíl, pak se v souborech řídících spouštění systému vytvoří záznamy a nastavení umožňující vám při spuštění počítače zvolit, který operační systém má nastartovat.

Bohužel se tak neděje v případě, kdy Windows XP nainstalujete jako druhé v řadě. Windows XP přepíšou spouštěcí záznam a počítač přizpůsobí tak, jako by byly jediné v systému. Přestože situace, kdy budete Windows XP instalovat jako druhé v řadě po instalaci Windows 7, asi není zrovna typická, bude se vám hodit následující tip, jak Windows XP domluvit a znovu tak zprovoznit dual boot. Bez nutnosti přeinstalovávat Windows 7.

Pro následující příkaz budete potřebovat instalační DVD Windows 7. Vložte jej do mechaniky, pomocí Win+R spusťte ve Windows XP příkazový řádek cmd a zadejte do něj následující příkaz:

E:\boot\ bootsect.exe /nt60 all

Předpokladem je, že E: je označení jednotky s instalačním DVD Windows 7. Má-li vaše mechanika jiné písmeno, pak příkaz samozřejmě upravte. Restartujte počítač - nyní by měly nabootovat Windows 7. Nyní zbývá spouštěcí záznam upravit tak, aby se do něj přidala informace o přítomnosti Windows XP a při startu počítače jste si mohli vybrat. Spusťte příkazový řádek cmd a zadejte do něj následující příkaz:

bcdedit /create {ntldr} -d "Popisek v nabídce"

Poté opět restartujte počítač. Měla by se objevit spouštěcí nabídka.

Jak upravit nabídku Otevřít v programu

Když na některý soubor (s výjimkou spustitelných aplikací) klepnete na ploše nebo ve správci souborů, objeví se v kontextové nabídce volba Otevřít v programu. Ta obsahuje seznam některých aplikací schopných s daným typem souboru pracovat. Můžete také klepnout na funkci Zvolit výchozí program a vybrat si ze seznamu aplikaci, která bude pro daný typ souboru automaticky použita.

Tento seznam můžete upravit v registru Windows. Jednoduše z něj odeberte položky, přidáte nové, nebo upravíte pořadí nabízených aplikací. Pomocí nabídky Start spusťte regedit - Editor registru. V něm vyhledejte následující větev:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\typsouboru\OpenWithList

Typsouboru zde samozřejmě nahraďte za příponu, pro kterou chcete nastavení změnit. V této větvi vidíte seznam programů asociovaných s daným typem souboru. Záznamy jsou seřazeny podle písmene abecedy v názvu hodnoty - a, b, c, d, atd. Údajem každé hodnoty je spustitelný soubor aplikace, která s tímto souborem pracuje. Nový záznam tedy přidejte s odpovídajícím způsobem pomocí kontextové nabídky.

Pro odebrání některé aplikace ze seznamu stačí smazat její údaj z registru. Hodnota MRUList obsahuje seznam písmen odpovídajících výše uvedeným hodnotám. Přepsáním tohoto údaje změníte pořadí aplikací v nabídce Otevřít v programu.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Jde nějakým podobným způsobem vypsat do Excelu programy, které máme nainstalovány (myslím jen ty uživatelsky nainstalované)? Nedávno jsem reinstaloval Windows a po čisté instalaci by se takovýto vyexportovaný seznam hodil, člověk někdy tápe, kterýže program měl na to a ono. Díky.

zkus program SUMO

CCleaner tohle nabízí jako samozřejmost! Velmi vhodná aplikace pro správu software. Není dokonalá, ale svou práci zvládá mnohem lépe než dodané nástroje od Microsoftu...

Potreboval by som poradit s nastavenim toh dualbootu v mojom netbooku. Povodny Win XP mam na povodnom 4 GB SSD disku a novy Win 7 mam na 32 GB SSD, ktorym som vymenil povodny druhy 8 GB disk. Teraz pri spustani je BIOS nastaveny tak, ze nabehne vzdy Win 7. Ked chcem nabootovat Win XP tak som prisiel zatial len na sposob, ze v BIOS-e zmenim bootovanie a potom sa mi pri bootovani objavi obrazovka, ci ma bootovat Win XP alebo Win 7
/cize vo Win XP sa mi topodarilo nastavit a teraz by som to potreboval nastavit v Win 7)

Úspěšně jsem instaloval W7 Ultimate, vše frčí jak má, nastaly však neřešitelné problémy se zvukem. Nefunguje. Zkoušel jsem to instalací různých driverů, bez úspěchu. Na předchozím XP vše bez závad. Prosím HELP !!!! Jedná se o zvukovku Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio, odkud jsem tahal ovladače na Realtek, ovšem marně.

Na dualboot je dobrej program System Commander. Umí i z více disků a má různé další pokročilé volby.

Zkus driver pro XP 64bit, mělo by to frčet :-)

Reklama