Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Windows a Bash? Žádné sci-fi, v létě to bude realita [Build 2016]

Tohle není věc, o kterou by se většina z vás běžně zajímala, takže to vezmeme krátce. Říká vám něco Bash? Pokud ne, patrně můžete tuto zprávu ignorovat. Pokud ho ale znáte, nezapomeňte se v diskuzi podělit, jak pohlížíte na to, že Microsoft přinese příkazový procesor Bash do Windows 10. Jedná se o další pozornost, kterou firma Linuxu v poslední době věnuje dost.

 

Toto textové prostředí sice běžní uživatelé a uživatelky nevyužijí, nicméně vývojářská obec z něj bude mít radost. Nebo ji aspoň projevilo publikum na konferenci Build 2016. Bash bude součástí letní aktualizace Desítek, které Microsoft ode dneška oficiálně označuje jako Anniversary Update. Firma tvrdí, že se nejedná o virtualizaci, ale zcela nativní implementaci, které jsme se dočkali mj. díky Canonicalu. Bude ke stažení z Windows Storu.

Bash bude dostupný ve Windows 10

Zdroj: Microsoft

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Kdo potrebuje bash ve win nutne, tak pouziva Cygwin (nastesti uz jde nainstalovat i bez admin prav). Ocekavam, ze bash od MS toho tolik co Cygwin neposkytne.

No a pro pripady, kdy na stroji nelze nic instalovat, tak staci Powershell, kterej ma stejne aliasy na skoro vse a nektere veci ma i vymysleny lepe. Ale tak posun vpred.

ukecanému PS jsem nikdy na chuť nepřišel. Navíc PS pokládám spíše za nástroj pro ovládání samotných Windows, kdežto roli Bashe bych viděl jako inteligentní nástroj pro práci s daty.

Spousta věcí se dodnes píše v klasickém DOS shellu (který svou kostrbatostí a absencí důležitých funkcí už moc nevyhovuje), čistě proto, že to funguje všude a není PS1, 1.1, 2 a 3, podle toho, jak MS postupně zjišťoval jak se má navrhnout skriptovací jazyk. :-). Navíc efektivně spustit např. složitější login skript je už trochu problém, což se pak následně řeší nutností doinstalovat různé KIXstarty a pod. Bash jako standardní součást OS pak nezní vůbec blbě.

edit: ale souhlasím, že bez GNU toolkitu to bude mrzáček.

Hrozně mě irituje ta genderová vyváženost vašich (jinak dobrých) článků. Má to nějaký rozumný důvod? Když jsem to viděl poprvé, přišlo mi to docela vtipné, ale teď je to spíš otravné.

Úplně krátce odpovědět nelze, odkázal bych vás např. na tuto příručku MŠMT, která problematiku vysvětluje.

Radši by mohli do Windows dát kompletní Posix (nějaká starší verze to měla) a pokud možno i další Linuxová API (Berkeley sokety, semafory, dirent, mmap...)

Rozhraní Posix měly Windows NT 4, protože si to vyžádala US Army, respektive to vyžadovala kvůli nějaké certifikaci. Nakonec zjistili, že je jim to na nic. Šlo to odinstalovat, na serverech jsem to jako zbytečnost zásadně vytloukal.

"Jedná se o další pozornost, kterou forma Linuxu v poslední době věnuje dost". Můžete mi někdo tuto větu přeložit do češtiny?

Opraveno.

Perfektní práce, díky pane Urbane :-) Asi chyba v "T9" na Lumii, se vloudila, že ;-)

Reklama