Reklama

Windows Movie Maker a úprava obrazu videa

Když pořizujete fotografii za nepříliš dobrých světelných podmínek, výsledek nevypadá nejlépe. Existují stovky programů a tisíce návodů, jak nepovedený snímek v počítači vylepšit. Co však s videem? I jeho obraz je možné mírně vylepšit. Nepotřebujete profesionální videoeditační software, dobře poslouží i Windows Movie Maker.

Pokud jste pořídili video za špatných světelných podmínek, nebo pokud chcete jeho obraz změnit pomocí nějakých efektů (starý film, monochromatický film, otočení obrazu...), pak vám dobře poslouží program Windows Movie Maker, který najdete jako standardní součást systému ve Windows Vista i ve Windows XP.

Spuštění Windows Movie Makeru a import filmu

Ve Windows XP spustíte editor videa Windows Movie Makeru pomocí nabídky Start|Všechny programy|Windows Movie Maker. Ve Windows Vista stačí klepnout na tlačítko Start a do vyhledávacího políčka napsat Movie Maker. Systém během okamžiku najde a nabídne zástupce pro spuštění tohoto programu.

V seznamu úloh na levé straně klepněte na některou z položek ve skupině Import. Obraz můžete převést do počítače přímo z digitální kamery. Do Windows Movie Makeru však můžete importovat také již existující videosoubor v počítači. Jeho náhled se pak zobrazí v seznamu importovaných souborů, odkud jej přetáhněte do časové osy nebo políčka scénáře. Podle toho, jaký režim zobrazení filmu máte vybrán v nabídce ve spodní části okna programu.

Výběr vhodného efektu

Ve Windows Movie Makeru si nyní v nabídce zobrazující seznam importovaných médií vyberte zobrazení efektů. Pozor, nezaměňujte je s přechody, ty v tomto návodu nebudete potřebovat. Windows Movie Maker ve Windows XP nabízí trošku jinou paletu efektů, nicméně v těch základních se s verzí pro Windows Vista shoduje.

Pokud jste tak už neučinili, přepněte si zobrazení filmu do režimu scénáře. Pokud chcete ztmavit příliš světlý obraz na videu, pak na políčko s filmem přetáhněte efekt nazvaný Jas - snížení. Podobně můžete film zesvětlit přetažením efektu Jas - zvýšení. V panelu s přehrávačem pak můžete po klepnutí na políčko ve scénáři sledovat, jak se obraz filmu změnil.

Kombinace více efektů

Někdy je vhodné zkombinovat více nabízených efektů pro úpravu obrazu videa. Stejně tak můžete chtít využít další úpravy, které vám Windows Movie Maker pro obraz videa nabízí. Je tu zpomalování, otáčení obrazu, rozostření atd. Tyto efekty je samozřejmě možné použít najednou. Všechny, které chcete na film aplikovat, jednoduše přetáhněte na políčko ve scénáři.

Protože pořadí efektů může ovlivnit výsledný obraz, klepněte pravým tlačítkem na symbol hvězdičky v políčku scénáře. Z kontextové nabídky zvolte položku Efekty. Windows Movie Maker zobrazí seznam efektů, které jste na film použili a zároveň vám nabídne jejich uspořádání. Označte jednu z položek v seznamu Zobrazené efekty a přesuňte ji pomocí tlačítek Nahoru nebo Dolů. Poté seznam zavřete tlačítkem OK.

Použití efektu jen na část filmu

V tomto článku vás nechci zatěžovat návodem pro střih filmu a spojování různých částí do sebe. Nicméně může se stát, že nekvalitní bude jen část obrazu a vy tak nebudete chtít, aby se vybraný efekt aplikoval na úplně celý film. Totéž můžete vyžadovat u efektů, které provádí různé deformace obrazu. Pokud chcete ve Windows Movie Makeru aplikovat efekt jen na část filmu, musíte jej rozstřihnout minimálně na tři části.

Windows Movie Maker přepněte do režimu časové osy. Spusťte přehrávání filmu a vyhledejte místo, kde začíná část filmu, kterou chcete opatřit nějakým efektem. Tam ukazatel přehrávání zastavte. Klepnutím označte stopu s videem a poté klepněte na tlačítko Rozdělit. Poté pokračujte s přehráváním do místa, kde část filmu opatřovaná efektem končí, a opět proveďte jeho rozdělení.

Film nyní máte rozdělen na tři části. Prostřední část obsahuje ten úryvek filmu, který chcete opatřit nějakým efektem. Pokud jste rozdělení filmu provedli až po aplikaci efektů, pak tyto efekty vymažte (označením hvězdičky a stiskem klávesy Delete v režimu scénáře) z obou krajních částí filmu. Pokud jste video nejprve rozdělili, pak naopak efekty přetáhněte na prostřední část filmu. Podobným postupem lze pokračovat v aplikaci efektů na další části filmu.

Publikování filmu

Jestliže jste s úpravami spokojeni, naposledy si film přehrajte v náhledovém panelu. Poté klepněte na tlačítko Publikování filmu, vyberte položku Tento počítač a klepněte na tlačítko Další. Zadejte název filmu a vyberte složku, do které bude umístěn. V nastavení vyberte kvalitu a klepněte na tlačítko Publikovat. Vaše video bude uloženo jako soubor WMV do zadané složky. Ten pak spustíte běžným přehrávačem ve Windows.

Rozdělanou práci můžete uložit také jako projekt Windows Movie Makeru. To vám umožní se k této práci kdykoli později vrátit, změnit použité efekty a film znovu publikovat v jiné podobě. Použijte k tomu funkci Soubor|Uložit projekt.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Dobrý den.
Mám jeden problém.Mám udělané video ve windows m.m.a ma cca delku 2min.,ale když tam přidám písničku která má cca 4 min,tak mi video něží až do těch 4 minut.Jak to mám udělat aby skončilo na těch 2minutách???

A jajek program je dobrej ještě na videa??

Jednoduše. Stejně jako stíháte video. Po vložení písničky dejte myš na její pravý okraj a kurzor se změní na červené něco. Klikněte a posuňte okraj písničky zpět doleva, aby končil zároveň s videem.

Programů na úpravu videa je celá řada. Zkuste třeba Adobe Premiere Elements 4.

Dobrý den,
mám problém: kdykoli ve WMM sestříhám a upravím video, zadám standardně Uložit film. Průvodce mi nabídne pojmenování, umístění výsledného filmu atd. a začne ukládat. Po chvíli (dřív, než začne vůbec běžet "modrý pruh") ale nahlásí, že "Program WMM nemůže uložit film do zadaného umístění". Přitom všechny podmínky (dostatek místa v cíli, dostupnost všech souborů) splňuju. Je možné, že mám prostě jen málo výkonný počítač? Že je výsledné video moc velké (má cca 9 minut a 120 MB)? Pokud ano, lze ho nějak rozdělit na víc projektů? Děkuji

To netuším. Pokud nemáte hodně starý počítač, nemělo by být takové krátké video problém.

Aha, tak to mám smůlu... A lze tedy už sestříhaný projekt rozdělit na několik kusů a uložit je zvlášť? Zkusil bych to...

Zdravím. Taky mi to nejde (misto na puvodnim HDD, na C taky, RAM CPU dost slusne)... Pro pokus jsem zkratil "film na 4 min a stejna hlaska... asi soudruzi z Malymekky nekde udelali chybu...

Ještě něco. Občas se to při práci sekne tak, že to odmítá spustit v pravém náhledovém okně klip. Objeví se hláška: ke zpracování tohoto příkazu není dostatečný prostor. V takovém případě pomůže jen restart aplikace, ale nemůže to souviset s potížemi s ukládáním? Prostor pro ukládání dočasných souborů jsem přitom kontroloval, ten je dostatečný...

Asi vám moc neporadím, třeba se ozve některý z ostatních čtenářů. Zkuste zkontrolovat volnou operační paměť, případně vyčistit dočasné soubory (Start, spustit napsat %temp% a smazat veškerý obsah nalezené složky s dočasnými soubory).

Ahoj,
koupil jsem videokameru s HDD 30 GB a zjistil jsem že WMM neumí stahovat video ve formátu MPEG k dalším úpravám. Neexistuje nějaký doplněk pro odstranění tohoto problému? Nerad bych kupoval jiný program na úpravu videa, protože ve WMM se už celkem slušně orientuju a nechce se mi dávat další peníze do programů, když mám jeden integrovaný v XP a slušně fungující...

Nevím, jestli je to standardní řešení, ale já prostě soubory z kamery konvertuju do jiného formátu pomocí nějakého konverteru. Nejspolehlivěji mi funguje Internet Video Converter - zdarma ke stažení třeba na Slunečnici, kde je jich ostatně mnohem více.
BTW - ale zrovna MPEG mi WMM normálně bere...

Mam Panasonic HDD SDR-H40, vysledna videa formatu MPG a prestoze se Movie Maker chlubi, ze format MPG bere, ve skutecnosti nebere. Ohledne kodeku (jake a kde stahnout) Mrkvosoft nabizi jen informaci typu "vase vozidlo jezdi na benzin, naftu, drevo a plyn, ale pokud chcete jet na drevo, ci plyn, motor se zadre bez aditiv". Coz je informace k nezaplaceni.

Asi takhle.Mám pocit,že pokud máme HDD a Vistu Basic,jsme v háji a nikdo nám nic neporadí,než něco z toho zahodit a koupit něco co bude spolu fungovat.Vyštudoval jsem a vyčetl,že WMM v Basicu asi MPEG-2 neumí, měla by to umět každá další vyšší Vista.Uvidíme,budu to zkoušet.

Dnes jsem dostal tip na Ware od Microsoftu ,,Windows Media Encoder" zdá se celkem spolehlivý, sice při covnertování se začne po chvílých sekat ale následovně při vkládání do WMM se převede na WMV, někdy to doopravdy zamrzí že WMM nepřijímá formáty typu MPEG

Dobrý den, pokaždé když se pokusím importovat video WMM se zasekne a musí být ukončen pomocí správce úloh nevíte v čem by mohla být chyba?

Mám prosbu o radu k WMM. Používám tento program k úpravě videa a zatím jsem neměl problém. Teď jsem chtěl stáhnout z kamery Panasonic NV-GS80 natočený materiál do počítače, ale stažený záznam je v PC sice stažen celý, jenomže zkresleně (trhavé pohyby, čas v kameře 47 minut se do počítače stáhne např.za 27 minut). Dělám chybu v nastavení parametrů WMM nebo je chyba jinde. Přehrátí filmu z kamery na televizoru je v pořádku (47 minut). Díky za odpověď (případně na mail: jkhruby@seznam.cz)

Dobrý den, zkuste využít naši Poradnu. Třeba někdo najde řešení. Já netuším.

Dobrý den. Mám problém a moc bych chtěla kohokoliv poprosit o radu. Vytvořila jsem si video o delce cca 45min ve WMM (dříve jsem všechna videa dělala v Pinacle studiu) a poté co jsem jej dost pracně vytvořila a chtěla jej publikovat do fimu nastal tento problém. Cituji: "Tento projekt obsahuje zdrojové soubory, kt. chybějí nebo byly po importu změněny. Projekt nelze publikovat jako film, dokud nebudou zdrojové soubory nalezeny nebo odstraněny z projektu."
Kdyz jsem importovala video z kamery stalo se mi, ze jsem jednu cast vlozila jinam (pod jinym jmenem) a pak ji kopirovala do slozky, kde byly i ostatni sekvence. Protoze mi to tuto hlasku psalo stale,tak jsem to z jednoho mista vymazala a ponevadz slo o veliky soubor neslo to do kose, ale pryc z pocitace. Je mozne ze slo o zdrojovy soubor, protoze se mi obrazky kt. jsem mela uz ve videu smazaly. Cast videa jsem tedy umazala a chybejici obrazky pravd. ze zdroj. souboru uz ve videu nejsou, takze by nemel byt problem. Asi :-( . Nektere sekvence byly zdvojeny, k tomu bohuzel doslo asi mym zmatkovanim a neznalosti tohoto programu. Vse jsem promazala a nechala jen jednou. Ale stale to hlasi tuto chybu. Uz si opravdu nevim rady. Stalo me to hodne casu a nerada bych, aby cele video vzeslo v nivec.Dekuji za kazdou radu. Raabová

Pokud je to opravdu odstraněné i z projektu, tak by to už hlásit nemělo.

Dobrý den,
při publikování sestříhaného klipu indikátor průběhu publikování stále přibývá (vzrůstá minutáž do konce), ale proces publikování se nikdy nedokončí...
Problém není ve velikosti souboru, nedoatatku místa na disku atp...
Díky za odpověď

Dobrý den, zkouším program WMM a chtěla jsem se zeptat jak můžu zlepšit kvalitu vložených fotek z digitálu. Musí tam být nějaký konkrétní velikost? Vždy když dám importovat obrázek a dám tam např nějakou fotografii, tak v závěrečné podobě,na velké obrazovce, kdy už běží ta prezentace jsou fotky rozmazané, přitom v prohlížeci se zobrazují v dobré kvalitě, pěkně ostré. Dá se tento problém nějak odstranit? děkuji za odpověď

To je závislé na výstupním rozlišení videa. To je zpravidla menší, než rozlišení původního obrázku.

kde se nastavuje vystupni kvalita videa? prece se nelze divat na velke obrazovce na slideshow sestavenou z obrazku v rozliseni 480x600? Nikde to nemuzu najit. Diky

Dobrý den,
při publikování sestříhaného klipu indikátor průběhu publikování stále přibývá (vzrůstá minutáž do konce, procento publikování se zasekne na určité hodnotě), ale proces publikování se nikdy nedokončí...
Problém není ve velikosti souboru, nedoatatku místa na disku atp...
Díky za odpověď

Dobrý den,
sestavuji video z jednotlivých fotek. Nevíte prosím, jak je možné upravit časovou délku, po kterou se fotky mají zobrazovat? Na časové ose nelze nastavit na zobrazení snímku na počet vteřin, který potřebuji. Velmi děkuji za každou radu!:-)

Přepněte se na Časovou osu a jednoduše natáhněte pravý okraj rámečku s obrázkem tak, aby tento rámeček zabíral na ose požadovanou délku.

Já to řeším jednoduše tak, že tutéž fotku tam vložím vícekrát za sebou, podle toho jak dlouho chci aby se zobrazovala.

Ahoj,
Když se pokusim přidat video ve formátu avi natočené na fotáku tak mi to napíše toto:Soubor C:\Documents and Settings\Eva\Dokumenty\PB140009.avi nelze importovat, protože v počítači není instalován kodek požadovaný k přehrání souboru. Pokud jste se již pokusili kodek stáhnout a instalovat, ukončete a znovu spusťte program Windows Movie Maker a pokuste se soubor importovat znovu.
Přitom v MOžnostech mám zaškrtnuto Stahovat kodeky automaticky. Nevim co s tim,už jsem z toho fakt na nervy. Díky za radu.

Hm... Ne všechny kodeky to dovede stáhnout automaticky. Jaký je to foťák? Možná by pomohla instalace CCCP. Zcela určitě pomůže nainstalování kodeku od výrobce foťáku.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mohu video, stažené z youtube, přenést do WMM tak, abych následně mohla upravit hudbu a popřípadě přidat nějaké fotky.
Děkuji za radu.

Dobrý den prosím o radu... Mám natočená videa z digitální kamery... importuji je, vložím do časové osy a když to chci spustit tak mi jde jen zvuk... co mám dělat...?

Taky bych se chtěl připojit do diskuze.
WMM se mi zdá jako docela dobry.
Corel VideoStudio X2 mi na počitači moc svižně nejede a padá mi na WinXP.
Pinacle 10 na tom není o nic líp.
A u AVS Video Editor mi zase nejede náhled.

Jenže ve WMM mi nejde uložit sestřich cca 15min dlouhý. :( Po asi 20min to zahlásí, že je chybný zdroj, nebo uložiště neexistuje a nebo není dostatek volného místa na disku. Všechno mám ale v pořádku a když jsem ten samý projekt zkoušel na jiném počítači, tak se to zachovalo uplně stejně :( nevím v čem je chyba..

Čím převádíte video ve formátu MOV do něčeho, co pak jde bez problémů editovat v WMM?

Díky za odpovědi.

Dobrý den, potřebowala bych vědět když mam windows xP a ten windows movie maker tak bych potřebowala do videa vložit nákej jinej efekt, jako víte že by sme tam mohli do videa vložit jiný pozadí nebo tak prostě, nebo vložit tam jinný věci který by mohli bejt i na thom člověku

Dobry den
mohol by mi niekto poradit? mam taky problem že ak dokončim video tak dam ho uložit a ked si ho idem pozriet v PC a otvorim´to uložene video tak mi ho otvori vo WMM na časovej osi a mam jednu otazku nedalo by sa to normalne pozriet dajme tomu vo winampe alebo inde lebo ked mi to otvori cez windows movie maker tak je to take divne a napriklad ked chcem dat to video niekde na niejku stranku tak mi to nejde pričom mojim kamoškam to ide v pohode
prosim poradte mi niekto
Dakujem

Dobry den, mam problem s vypalenim publikovaneho projektu. Vypalovani se spusti, spusti se i kodovani, ale po par minutach se objevi hlaska, ze nelze vypalit "nespecifikovana chyba". Muzete mi prosim poradit, co s tim? Dekuji.

Dobrý Den,
Mám problém stím,že když importuju video do Movie Makeru a pak ho chci přetáhnout do Scénáře nebo Časové Osy tak to přetáhnu a nejde mi to tam dát a scénář je prázdný skoušel sem i kopírovat a vložit ale nejde mi to.Předem děkuju za odpověď

chtěl bych se zeptak proč při vkláání widea mě to napíše že potřžebuju nějaký kodek..prosím newíte kde se tohle da stahnout nebo čím to je?..děkuju odepisujte prosím na email...

Dobrý den,mám vistu a když přetáhnu video do WMM tak mi to že WMM přestal pracovat a vypne se.co s tím?díky

Při přetahování souborů do scénáře nebo časové osy WMM se PC vždy sekne.CPU je Athlon 2GHz,paměť 1024GB,HDD 160 GB.Je tento PC pro střih videa málo výkonný?

na některých pc tento program prostě nefunguje i když sestava je jakkoliv silná,jedině zkusit kodek pack

Dobrý den. Mám tykový problémek s wmm. Začal jsem dělat dávat dohromady video o délce cca 4 minuty, avšak když jsem mezi jednotlivé záběry chtě lvložit nějaké to prolnutí tak se mi to samo vyplo aniž by to napsalo jakoukoliv chybovou hlášku. Moc prosím o pomoc. Předem děkuji

Já bych se chtěla zeptat, kde to stáhnu..když si to někde stáhnu, buď mi to nejde spustit nebo nic...mám windows XP a někdy se i píše, že to má být v PC, ale nikde sem to nenašla..poradily byste mi? díky?

pokud máš windows sp3 tak to tam nenajdeš stáhni si víc verzí a vyzkoušej naistalovat

hele kde najdu movia maker pro vistu dík hlavně nééé 2.1 ta mi nejde dík posli mi na mail adresu nebo na skye Michal.Paur1 dik

Windows Movie Maker 2.6 je zde http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=cs&FamilyID=... Měl by opravovat problémy jak ve Vistě, tak v XP

Ahoj,
dokud jem měl kameru na kazety (8mm) WMM mi bez problémů přesunul videosoubory a mohl jsem s nimi pracovat. Teď mám kameru s HD, soubory ve formátu .mpeg a musím je před prací převést na formát .wmv. Existuje jiná cesta, jak dostat video z kamery do WMM bez převádění a tím i zhoršování kvality výsledného filmu?
Díky za odpověď

nainstaluj si Ulead VideoStudio např. Ver 11

Stažené video z kamery Panasonic SDR-H40 mi lze přehrát v progr. Windovs Media Player, ale pokud ho importuju do Windows Movie Maker, kde bych chtěl video upravit, přehrává se mi jen zvuk, v rámečku pro náhled videa je jen černá plocha.
Může mi někdo poradit?

Dobrý den, mám problém. Mám Movie maker ve Vistě a vše mi ještě před měsícem klapalo a ted řeba roztříhám film a chci ho dát na časovou osu a nejde to! Soubory jsou ve stejném formátu jako předtím žádné změny. Děkuji moc za pomoc.

odinstaluj a znovu nainstaluj

a jak se to stáhne

Stránky

Reklama
-->