µTorrent naštval uživatele. Na pozadí jim nainstaloval nástroj pro těžbu kryptoměny

0

Nejznámější torrentový klient µTorrent ve verzi 3.4.2 (sestavení 38913) s sebou přinesl i aplikaci Epic Scale. Ta slouží pro těžbu litecoinů, které ale jdou na dobročinné účely pro podporu výzkumu nemocí apod. Náhodou si toho všimli uživatelé, když zjišťovali, proč se jim najednou zpomalil počítač (těžba zatíží procesor).

Vytěžené Litecoiny od Epic Scale jdou na dobročinné účely
Vytěžené litecoiny od Epic Scalu jdou na dobročinné účely

Není stoprocentně jasné, jak se cizí software do počítačů dostal. BitTorrent, který stojí za vývojem µTorrentu tvrdí, že instalaci všech přibalovaných aplikací musí uživatelé nejdříve schválit, tudíž se jim do počítače nedostane to, co nechtějí. Proti tomu ale jdou zkušenosti z oficiálního fóra, kde lidé tvrdí o tiché instalaci na pozadí.

 

Dnes už Epic Scale přibalen není, alespoň se mi při instalaci do počítače nedostal. Vysvětlení je pravděpodobně takové, že při ruční instalaci µTorrentu mohl uživatel Epic Scale přijmout/odmítnout, ale při aktualizaci klientské aplikace se tam software dostal automaticky.

Tvůrci µTorrentu se omlouvají, ale zároveň obhajují to, že do instalací přibalují další software. K tomu uvádějí, že problém prý postihl jen aplikace ve Windows, dostal se jen k 6 % uživatelů, a to v období od poloviny ledna do začátku března.

via Torrent Freak, µTorrent (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!