µTorrent vstoupil na Androidy. Windows Phone a iOS zatím mají smůlu

0

150 milionů uživatelů, které µTorrent údajně měsíčně používají, může od 6. září stahovat torrenty i na cestách. Od 11. září je pak pro Androidy dostupný rovněž druhý klient z dílny BitTorrent Inc., legendární BitTorrent. Sice obojí v betaverzi, ale zato zdarma.

uTorrent pro Android uTorrent pro Android uTorrent pro Android uTorrent pro Android uTorrent pro Android

Necelý rok od prvního setkání BitTorrentu s Androidem, ze kterého vzešly aplikace µTorrent Remote a BitTorrent Remote, jež umožňují dálkově ovládat ze smartphonu torrentový klient na vašem počítači, tak konečně získáváme oficiálního a plnohodnotného klienta. V BitTorrent Inc. ovšem mají několikaměsíční zpoždění za vývojáři, jejichž klient se nehonosí známou značkou.

Osvědčená značka má zpoždění

Už od minulého roku například na Google Play najdeme (a to v základní verzi rovněž zdarma) klient aTorrent. V březnu se přidal placený SmartTorrent BitTorrent Client, v červenci je doplnil tTorrent (ve verzi Lite taktéž zdarma) a dále funguje ještě například Swarm Torrent Client, Runtracker Downloader (oba více či méně zpoplatněné), FrostWire, The Pirate Bay Browser (nejedná se o oficiální klient) a třeba Torrent Engine (všechny tři zdarma).

 

Cestu ke zmíněným klientům (zdaleka nejde o vyčerpávající výčet) si přitom našly milióny uživatelů, takže se nabízí otázka, zda mobilní BitTorrent či µTorrent (navíc v betě) mohou ještě někoho zaujmout. Pro mluví známá a osvědčená značka a také fakt, že i Remote verze těchto klientů byly hojně stahovány. Proti naopak skutečnost, že výše vypsaná konkurence nabídla srovnatelné funkce (tedy to nejzákladnější – rychlé a spolehlivé stažení torrentů) podstatně dříve.

Po Androidu Linux

Konkurence se přitom bude µTorrentu i na Androidech nadále rozrůstat, třebaže Google občas nějakou torrentovou aplikaci ze svých stránek vykáže – příkladem budiž klient Transdroid, který z Google Play zmizel údajně pro screenshot naznačující stahování nelegálně sdílených souborů.

Mimo googlovskou platformu se však zatím µTorrent s BitTorrentem rozšiřovat nebudou. BitTorrent Inc. verzi klientů pro uživatele iPhonů, iPadů a iOS neplánuje a tak zákazníkům Applu bude muset stačit vzdálený přístup k torrent klientu na jiné platformě. Případně můžou opět sáhnout mimo oficiální zdroje a nainstalovat si například iTransmission. Podobně jsou na tom uživatelé Windows Phone, kterým zatím rovněž není umožněno stahovat torrenty přímo v mobilním zařízení (náhradou je znovu remote klient)  Již brzy by se však vlastní verze µTorrentu mohli dočkat uživatelé Linuxu. Ta je nicméně ohlášená už od roku 2010…

µTorrent vstoupil na Androidy. Windows Phone a iOS zatím mají smůlu

Ohodnoťte tento článek!