10 aplikací, které jsme používali před 10 lety, ale dnes už je nepotřebujeme

0

Píše se rok 2003. Do kin míří poslední Matrix a Pán prstenů. Nad Texasem se rozpadl raketoplán Columbia. Spojené státy napadly Irák. Česko po spanilé jízdě na hokejovém mistrovství světa dostane v semifinále výprask od Kanady a v boji o bronz pak i od Slováků. To všechno jsou události, které mají dnešní třicátníci v živé paměti, jako by se staly včera. Prakticky současnost. Vzpomínky na tehdejší počítače je ale těžká minulost.

Naše procesory měly jen jedno jádro, diskové kapacity jsme počítali jen v gigabajtech a oblíbeným tématem bylo, jako jsou ty Windows XP ošklivé omalovánky s velkými hardwarovými nároky. Počítač navíc stále nebyl samozřejmostí. Podle údajů Českého statistického úřadu jej mělo jen 28 % domácností. S připojením k internetu to bylo ještě horší, k celosvětové síti přistupovala jen každá desátá domácnost.

Neomezený mobilní internet přišel už v roce 2003!

Na vině byla přísná politika operátorů. Vytáčené připojení (a lepší IDSN) Český Telekom stále účtoval po časových jednotkách. Každý si tak musel hlídat, jak dlouho surfuje. A hlavně to nesmělo být ve špičce! Pomalu přicházelo také ADSL, kde jsme však byli omezeni daty, které můžeme za měsíc přenést. Kvůli tomu se Česko rychle stalo velmocí v připojení přes Wi-Fi. Velkou revoluci však překvapivě odstartoval Eurotel, když začal za 1000 Kč měsíčně (bez DPH) nabízet neomezený mobilní internet přes GPRS.

 

K internetu se v roce 2003 zkrátka připojovalo málo lidí, síť byla pomalá a obsahu málo. Facebook neexistoval, český Google také ne. Češi chodili na Seznam, používali e-maily od poskytovatele, začínali psát první blogy a na webu sbírali Fazole.

Nedostupnost a omezenost globální sítě proto ovlivnila i to, co jsme na počítačích používali. Nebo přesněji – když se rozšířil internet a další technologie do dnešní podoby, náš starý software se stal zbytečným. Odskákaly to tisíce aplikací, stovky vývojářů, ale my si ukážeme deset výstavních kousků. Dostávali jsme je na příbalových CD v časopisech, kupovali jsme zároveň s počítači. Milovali jsme je.

10 retro aplikací

Nero Burning Rom

 • vznik: 1997
 • náhražka: USB klíčenky, Dropbox

Nejznámější vypalovací program se v roce 2003 dostal do vrcholné formy, verze 6 je dosud snad nejpopulárnější. Postupem času si už němečtí vývojáři začali uvědomovat, že se z vypalování stane rutina a bude o něj čím dál menší zájem. Proto přišli s ucelenými balíky Nero Suite, do kterých dodnes vkládají hlavně multimediální nástroje pro převod videa a střih. Optické mechaniky ale z nových počítačů mizí, hlavními médii pro přenos souborů jsou flashky a internetové úschovny jako Dropbox, OneDrive, Google Drive atd.

Nero, vypalovací legenda
Nero, vypalovací legenda

Universum

 • vznik: 1999
 • náhražka: Wikipedia

Kdo chtěl vědět cokoli o čemkoli, neměl internet a nechtěl listovat v knihách, potřeboval encyklopedii na CD/DVD. Ty už měly namále. Populární byly digitální verze Ottova slovníku naučného, Universa nebo Diderotu, který už ovšem rok předtím zanikl. Stejný osud potkal například známou anglicky psanou Encartu. CD ani DVD už nemají takovou kapacitu, aby mohly konkurovat webovým službám. Kvůli menšímu prostoru nabízely méně obrázků i videí. Komunitní Wikipedia je naproti tomu rozložená na desítkách serverů a obsah jí stále přibývá.

Universum i další encyklopedie nahradil Wikipedia
Universum i další encyklopedie nahradila Wikipedia

Scorpions WinCheater

 • vznik: 1996
 • náhražka: ABCgames.cz. Cheater.cz

Kdo hrál, musel s WinCheaterem přijít do styku. Honza Svatoš a později Mirek Moucha vytvořili obrovskou databázi cheatů a návodů ke hrám pro PC i konzole. Později přibyly easter eggy, vtipy, povídky nebo třeba noty pro mobilní vyzvánění. K tomu už v roce 2013 rozhodně nepotřebujeme zvláštní aplikaci, všechno to a mnohem více je i na webu. A samotné hry jsou čím dále jednodušší, vodí hráče za ručičku, takže návody nejsou potřeba a cheaty už často úplně chybí. Místo toho musí komunita ovlivnit běh samotné hry za pomocí spustitelného traineru.

Scorpions Wincheater
Scorpions Wincheater

Microsoft FrontPage

 • vznik: 1996
 • náhražka: WordPress, Dreamweaver

HTML editor, se kterým jste mohli dělat stránky podobně jednoduše jako textové dokumenty ve Wordu. FrontPage byl ale hodně vysmívaným, protože jím generovaný kód stál za starou bačkoru. Web tvořený ve FrontPagi je něco jako diplomová práce psaná Comic Sansem. A bylo to právě rok 2003, kdy Microsoft tento nástroj pevně spjatý s balíčkem Office ukončil. FrontPage nestačil době dynamického webu. A bez náročných kaskádových stylů, PHP, JS, databází a dalších technologií neměl šanci. Dnes už můžete web postavit na hotových platformách jako WordPress nebo Drupal, případně využít pokročilých WYSIWYG editorů jako Dreamweaver.

Webové stránky se už dávno nepíšou ve FrontPage
Webové stránky se už dávno nepíšou ve FrontPage

Internet Explorer

 • vznik: 1995
 • náhražka: Chrome, Firefox, Safari, Opera

Ano, IE dnes ještě stále hodně používáme. Prohlížeč Microsoftu však měl před deseti lety přibližně 95% tržní podíl. Dnes je to dle různých metod měření jen 20–55 %, a to ještě mluvíme pouze o desktopu. Čím dál více surfujeme na mobilech a tabletech, kde je Internet Explorer hodně vzadu. IE6 přišel už v roce 2001 a s jeho odkazem se trápíme dodnes. Špatně interpretovaný kód nadělal starosti všem webovým programátorům, chybějící funkce zase otrávily uživatele, kteří začali hledat alternativy.

Internet Explorer přišel o velkou část tržního podílu
Internet Explorer přišel o velkou část tržního podílu

WinZIP

 • vznik: 1991
 • náhražka: WinRAR, 7-Zip

V archivovacích nástrojích byl vždy až tím druhým vzadu, prim hrál a stále hraje WinRAR. Pracovat s formátem ZIP už v tuto chvíli umí všechny moderní operační systémy, jako výbornou alternativu doporučujeme rovněž otevřený Z-Zip. WinZIP proto přidal další funkce, naučil se upravovat obrázky, převádět je do PDF nebo sdílet data v cloudových úložištích. Zkrátka nic, za co byste museli platit. Poptávka po archivátorech ale stále přetrvává. Kdysi jsme komprimovali data, aby se vešla na diskety, CD a DVD. Dnes je zmenšujeme, aby se rychle přenesla e-mailem, nebo je rozdělíme do několika archivů tak, ať je spolknou služby jako Ulož.to.

WinZIP žije, ale kdo si jej kupuje
WinZIP žije, ale kdo si jej kupuje?

DC++

 • vznik: 1999
 • náhražka: torrenty, Ulož.to, Dropbox

P2P síť Direct Connect byla ohromnou zásobárnou (ne)legálních aplikací, videí a hudby, ale také virů a jiné havěti. Stále funguje, ale už se o ní moc nemluví. Když ještě byla aktuální, nejpoužívanějším klientem byl otevřený DC++ a na něm postavené alternativy. Místo starých hubů a „dýsíčka“ se už používají spíš trackery a P2P síť BitTorrent. Pro sdílení dat mezi uživateli se však čím dál více rozmáhají služby typu Dropbox. Anonymnímu sdílení vládnou souborová online úložiště jako Ulož.to nebo Webshare.

DC++, před lety jedna z nejpoužívanějších P2P sítí
DC++, před lety jedna z nejpoužívanějších P2P sítí

Connection Meter

 • vznik: 1998
 • náhražka: pořádný internet 🙂

Protože byl internet omezován dobou surfování nebo množstvím přenesených dat, museli jsme potupně tyto údaje měřit. Český Connection Meter byl pro tyto účely schválně vytvořený. Hlídal každý krok online, počítal útratu a řekl, kdy bychom toho už měli nechat. Aplikace je (překvapivě) stále vyvíjena, má to ostatně smysl. Pokud se připojujete na počítači přes mobilní síť, operátor vám plnou rychlostí dovolí prosurfovat jen stovky megabajtů nebo jednotky gigabajtů. Connection Meter teď kromě sledování spojení umí přesně nastavit čas, generovat a spravovat hesla, posílat SMS nebo hlásit počasí.

Connection Meter ane kdo z vás ještě sleduje, kolik toho stáhnul
Connection Meter aneb kdo z vás ještě sleduje, kolik toho stáhnul?

ICQ

 • vznik: 1996
 • náhražka: Skype, Facebook

Izraelská IM síť a stejnojmenný program se bůhvíproč staly populárními hlavně v mateřské Izraeli, Rusku a u nás. Na západě frčelo MSN, AIM nebo Yahoo Messenger. Původní chatovací program na sebe později nabalil i zvuk, video, hry a kopec reklamy. Přeplácanost oficiálního klientu byla také důvod, proč vzniklo tolik alternativ (Miranda, Qip, Pidgin…). V roce 2013 už ICQ nemůže konkurovat službám od Microsoftu, Applu nebo Googlu, které si uživatele svázaly na mobilech i počítačích. A to nemluvíme o Facebooku, který je všude. Pro ICQ už není místo, byť se také snaží. Aplikace má pro mobilní platformy i web, připojí se k Facebook chatu a umí posílat SMS.

Kde je dnes ICQ
Kde je dnes ICQ?

Codec Pack

 • vznik: ?
 • náhražka: VLC, KMPlayer, MPC-HC

Nevíme přesně, kdy přišly, ale jsme rádi, že už je nemusíme používat. Codec Pack, K-Lite Codec Pack a další balíčky sdružovaly v jednom archivu všechny možné obrazové, zvukové a titulkové dekodéry. Často se překrývaly, což spolehlivě zmátlo přehrávače natolik, že video běželo vzhůru nohama, tituly byly zobrazeny dvakrát apod. S Codec Packy se stále setkáte, ale díky VLC nebo KMPlayeru už je nepotřebujete. Tyto přehrávače obsahují potřebné knihovny s dekodéry a splittery v sobě, nerozhasí celý systém a otevřou snad všechno, co jim předhodíte.

Codecpacky nám nahradily univerzální přehrávače, třeba VLC
Codecpacky nám nahradily univerzální přehrávače, třeba VLC

Článek původně vyšel v časopisu Extra PC v roce 2013.

10 aplikací, které jsme používali před 10 lety, ale dnes už je nepotřebujeme
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 2 hlas/ů