10 funkcí, které přinese chystaný Android O

Google si nakonec překvapení nenechal až na konferenci I/O. Android O a s ním i softwarové novinky odhalil předčasně už teď. Finální název ještě neznáme, první funkce ale ano.

7
Android O Preview

Google už zároveň vydal první testovací (a teoreticky dost nestabilní) sestavení Androidu O. Kdo chce experimentovat, může ručně flashnout instalační obraz (ke stažení odsud) pro Nexus 5X, 6P, Player, Pixel C, Pixel a Pixel XL.

Druhé sestavení vyjde v polovině května a bude již dostupné v beta programu. Třetí a čtvrté sestavení vyjdou vždy s měsíčním odstupem. Během třetího čtvrtletí pak přijde finální verze Androidu O.

10 hlavních novinek Androidu O

1. Google opět vylepšuje notifikace. Ty mohou vývojáři aplikací rozčlenit do tzv. kanálů. Kupříkladu Twitter by vás odděleným způsobem upozorňoval na příchozí zprávy a zmínky. Uživatel si pak může chování jednotlivých kanálů nastavit přímo na systémové úrovni (dosud může notifikace pro jednotlivé aplikace jen globálně zapnout/vypnout).

Notifikační kanály v Androidu O
Notifikační kanály v Androidu O

2. Kromě toho přibude funkce pro odložení notifikací. Po kliknutí dočasně zmizí a objeví se až po zvolené době.

3. Firma z Mountain View tvrdí, že systém bude opět úspornější, tj. telefony déle vydrží na jedno nabití. Aplikace a služby na pozadí nedostanou tolik systémových prostředků, ale nemělo by to přitom výrazně ohrozit jejich funkčnost.

4. Na systémové úrovni bude fungovat automatické vyplňování polí a formulářů. To pomůže aplikacím, jako jsou správci hesel. Po schválení budou moci rovnou vyplnit přihlašovací jména a hesla, případně další údaje jako adresy a telefonní čísla.

5. Android N přinesl funkci PIP – obraz v obraze – na televizory. S Androidem O bude PIP fungovat i na mobilech a tabletech. Zmenšené okno s přehrávaným videem půjde umístit někam do rohu obrazovky, zatímco větší část displeje zabere jiná aplikace.

6. Aktualizací projde zvukový subsystém. Google přidá nové API pro zvukové služby využívající nízkou latenci. Android O bude také díky spolupráci se Sony přímo podporovat kodek LDAC, který přes Bluetooth umí poslat kvalitnější zvuk. Ten může mít až 96 kHz, 24 bitů a datový tok 990 kb/s. Musí jej však podporovat i sluchátka, a to zatím dovedou jen ta od Sony.

7. V systému budou dostupné adaptivní ikonky. Vývojář vytvoří jednu podobu ikonky a tvůrce telefonu/launcheru si bude moci vybrat masku, podle které se ikonka zobrazí jako kruhová, čtvercová či „polštářová“. Kromě toho přibydou nové animované efekty po kliknutí.

Adaptivní ikonky v Androidu O
Adaptivní ikonky v Androidu O

8. Nexusy a Pixel dokážou díky Androidu 7.1 stáhnout notifikační lištu pomocí gesta provedeného na čtečce otisků. Android O přinese tato gesta pro všechny telefony, čtečka bude využitelná jako touchpad ovládaný ve čtyřech směrech.

9. Uživatelé se mohou těšit na vylepšenou navigaci pomocí klávesnice. Androidí aplikace míří na Chrome OS bez dotykových displejů, Android se zase pomalu připravuje na využití v počítačích, takže se to bude hodit. Google mluví o rychlém přechodu mezi ovládacími prvky pomocí šipek a klávesy Tab.

10. Android O bude podporovat tzv. Wi-Fi Aware. Jde o novou funkci pro vyhledávání okolních Wi-Fi zařízení bez potřeby hotspotu. Podobně jako u Bluetooth by si smartphone zmapoval své okolí a pak například pomocí Wi-Fi Directu přímo zaslal zprávu či soubor do jiného zařízení. Na tomto základě mohou fungovat i reklamní/obchodní beacony, lokální sociální sítě, hry a jiné služby.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

  1. Jako někdo kdo zcestoval droid, BB OS 10 (kdyby byli aplikace z androidu – best systém – ale kdyby v prdeli ryby – známe….) iOS a WP 7, 8 a 10 mě tahle věta upřímně pobavila… Ale beru, že co člověk to názor a nemám právo ti ho brát… Nicméně nedá mi to a můžeš mi objasnit prosím to objektivně?