Utíkáme ze spárů Googlu: 10 jeho produktů a jejich alternativy

Má dva ze tří nejnavštěvovanějších webů světa, nejpoužívanější mobilní operační systém, e-mailovou službu i blogovací platformu. Googlu je těžké uniknout, ale není to nemožné. Co použít místo jeho vyhledávače, Gmailu, Androidu, YouTubu atd.?

5

Google řekl, že má již sedm „gigaproduktů“, tedy takových, které každý měsíc používá více než miliarda lidí. Miliarda, to je každý sedmý obyvatel planety, případně každý třetí uživatel internetu vůbec. Žádná jiná společnost nemá na internetu takový vliv.

Google má navíc všechny své produkty propojené, navzájem se mezi nimi sdílejí data. To má za následek několik výhod – vyhledávač a reklamy jsou šité na míru každému uživateli, místo malých příloh lze do e-mailu vkládat několikagigabajtové soubory atd.

Jenže kdo se bojí o soukromí a kdo fandí organizaci Consumer Watchdog, ten v propojení vidí bezpečnostní rizika. Je proto čas se rozvázat a používat internet bez Googlu. Vybrali jsme deset jeho hlavních produktů a našli k nim vhodné náhrady.

Předchozí
Následující

Blogger

Hledáte místo pro osobní blog? Místo Bloggeru vás cesta nejspíš svede ke službám jako WordPress.com, Tumblr nebo Medium. Jde o nejvýznamnější platformy, na kterých můžete vést své webové deníky. Jsou rychlé, přehledné, mají dost funkcí a také aplikace pro mobily. V Česku můžete psát na Blog.cz nebo Blog.idnes.cz, kde se těm nejlepším příspěvkům dostane nejvíce pozornosti.

Pokud ale nechcete data svěřovat třetím stranám, můžete si doma postavit vlastní server, na něm spustit některý z otevřených redakčních systémů (WordPress, Joomla, Drupal apod.). Budete potřebovat veřejnou IP adresu a ideálně i zaregistrovanou doménu, aby si čísla nemusel nikdo pamatovat. Jednodušší ale bude data svěřit některému specializovanému hostingu.

WordPress oblouží velké i malé blogy
WordPress oblouží velké i malé blogy

Článek pokračuje v další kapitole.

Předchozí
Následující

5 KOMENTÁŘE

  1. U prohlížečů bych možná zmínil ještě Vivaldi, co v Opera začali úřadovat Číňané, tak k ním nemám velkou důvěru VPN neVPN.
    U mailů bych asi zmínil třeba ten Protonmail a možná jako člověk utíkající před Google by v nabídce nevadily ani některé placené služby, jako třeba Posteo.de pyšnící se provozem zcela z obnovitelných zdrojů energie.
    U toho Youtube je to vážně s hledáním nějakých alternativ těžké, tam bych rád viděl, kdyby v budoucnu vznikla nějaká pořádná konkurence.

  2. Článek dobrý a informativní. Dovolím si lehkou skepsi a nesouhlas ohledně Mapy.cz. Ty jsou skvělé na turistiku, ale jejich síla rozhodně nespočívá v databázi obchodů, firem, restaurací apod. Doporučuji vyzkoušet v praxi a hledat třeba nějakou restauraci: Google mapy jich mají tak desetkrát víc a navíc je databáze aktuálnější. Bohužel; sám se snažím Google co nejvíc ze svého života eliminovat a mapy.cz jsou v mnoha ohledech lepší, než googlí alternativa, ale ne v tom, co jste napsal — to je naopak jejich nejslabší stránka.