Utíkáme ze spárů Googlu: 10 jeho produktů a jejich alternativy

Má dva ze tří nejnavštěvovanějších webů světa, nejpoužívanější mobilní operační systém, e-mailovou službu i blogovací platformu. Googlu je těžké uniknout, ale není to nemožné. Co použít místo jeho vyhledávače, Gmailu, Androidu, YouTubu atd.?

5

Google řekl, že má již sedm „gigaproduktů“, tedy takových, které každý měsíc používá více než miliarda lidí. Miliarda, to je každý sedmý obyvatel planety, případně každý třetí uživatel internetu vůbec. Žádná jiná společnost nemá na internetu takový vliv.

Google má navíc všechny své produkty propojené, navzájem se mezi nimi sdílejí data. To má za následek několik výhod – vyhledávač a reklamy jsou šité na míru každému uživateli, místo malých příloh lze do e-mailu vkládat několikagigabajtové soubory atd.

Jenže kdo se bojí o soukromí a kdo fandí organizaci Consumer Watchdog, ten v propojení vidí bezpečnostní rizika. Je proto čas se rozvázat a používat internet bez Googlu. Vybrali jsme deset jeho hlavních produktů a našli k nim vhodné náhrady.

Předchozí
Následující

Gmail

Pokud chcete moderního pošťáka s velkou kapacitou, mobilními aplikacemi, podporou protokolů IMAP a EAS a bezpečným dvoufázovým přihlašováním, zvolte Outlook.com nebo Yahoo Mail. Ten první je česky a má kapacitu 15 GB, druhému čeština chybí a úložiště je s pevným limitem 1 TB. V Česku má smysl uvažovat jen o freemailech od Seznamu nebo Centra, oba jsou ale funkčně osekané.

Nic vám ale nebrání zaregistrovat si vlastní internetovou doménu a opět postavit vlastní server nebo zaplatit hosting jinde, a na něm nainstalovat e-mailový server. Open source je například Citadel. Z placených je dobrou volbou Kerio Connect. Kromě e-mailu obsahuje také poznámky, kalendář a úkoly.

Outlook.com má skoro všechny funkce co Gmail plus některé navíc
Outlook.com má skoro všechny funkce co Gmail plus některé navíc

Článek pokračuje v další kapitole.

Předchozí
Následující

5 KOMENTÁŘE

  1. U prohlížečů bych možná zmínil ještě Vivaldi, co v Opera začali úřadovat Číňané, tak k ním nemám velkou důvěru VPN neVPN.
    U mailů bych asi zmínil třeba ten Protonmail a možná jako člověk utíkající před Google by v nabídce nevadily ani některé placené služby, jako třeba Posteo.de pyšnící se provozem zcela z obnovitelných zdrojů energie.
    U toho Youtube je to vážně s hledáním nějakých alternativ těžké, tam bych rád viděl, kdyby v budoucnu vznikla nějaká pořádná konkurence.

  2. Článek dobrý a informativní. Dovolím si lehkou skepsi a nesouhlas ohledně Mapy.cz. Ty jsou skvělé na turistiku, ale jejich síla rozhodně nespočívá v databázi obchodů, firem, restaurací apod. Doporučuji vyzkoušet v praxi a hledat třeba nějakou restauraci: Google mapy jich mají tak desetkrát víc a navíc je databáze aktuálnější. Bohužel; sám se snažím Google co nejvíc ze svého života eliminovat a mapy.cz jsou v mnoha ohledech lepší, než googlí alternativa, ale ne v tom, co jste napsal — to je naopak jejich nejslabší stránka.