10 tipů na zajímavé webové aplikace

0

Výhodou webových aplikací je skutečnost, že je nemusíte instalovat a máte je dostupné z jakéhokoli počítače. Pokud k tomu připočteme možnost ukládání dat přímo na disku serveru, kde webová aplikace běží, pak s trochou nadsázky můžeme říct, že v podstatě ani nepotřebujete vlastní počítač.

Tip na článek: Webové aplikace jako konkurence pro desktop?

Picnik

Picnik patří mezi nejznámější editory pro úpravu fotografií v prostředí webového prohlížeče. Jde o webovou aplikaci, která spolupracuje s několika webovými galeriemi (Flickr, Facebook, Photobucket, Picasa Web Albums a další). Z těchto galerií, ale i přímo z počítače, načtete do Picniku obrázek, upravíte jej a poté ho stáhnete do počítače nebo uložíte zpět do galerie na webu. Pokud nepotřebujete hromadně upravovat snímky a vystačíte si s jednoduchými úpravami na webu, pak vás Picnik nadchne. Jeho ovládání je totiž téměř dokonale uživatelsky přívětivé a velmi rychle se s ním sžijete. Absence českého překladu by vám neměla být na obtíž.

Podrobněji v článku Fotoeditory online: přehled těch nejlepších.

Pixlr.com

Z trochu jiného soudku je grafický editor Pixlr.com, který svým vzhledem připomíná spíše desktopové aplikace. K dispozici je klasická „programová nabídka”, ve které najdete funkce pro ukládání a otevírání nových obrázků a řadu dalších. Editoru nechybí panel nástrojů s celou řadou pomůcek pro úpravy snímků i pro tvorbu nových. Všechna tlačítka samozřejmě mají popisky v češtině. V porovnání s Picnikem se u něj občas objeví několik chyb. Soubory u něj nejsou ukládány, jde o flashovou aplikaci, která se načte do počítače a pracuje se soubory na vašem disku.

Podrobněji v článku Pixlr.com: online grafický editor, který překvapí.

Picasa Web Albums

Posílání fotografií e-mailem pokaždé, když se chcete s přáteli podělit o zážitky, není nejlepší nápad. Originální obrázky jsou pro e-mail příliš velké, po zmenšení se zase vytratí jejich kvalita. Řešením je jejich sdílení na webu. Pokud používáte jako správce fotografií program Picasa, můžete velice jednoduše vystavit své fotografie na internet ve formě galerie na webu Picasa Web Albums a určit, kteří uživatelé si je budou moci prohlédnout. Stačí, abyste měli zdarma vytvořený účet u Google.

Podrobněji v článku Webová alba programu Picasa: vystavte fotky na internet.

Gmail

Účet u Google se vám hodí také v momentě, kdy budete chtít komunikovat prostřednictvím elektronické pošty. K nejlepším webovým klientům pro práci s poštou patří Gmail. Nabízí téměř vše, co desktopové programy, navíc dovede stahovat poštu z dalších účtů a automaticky ji třídit. Výhodou je, že se k ní dostanete z jakéhokoli počítače připojeného k internetu. Zajímavě se tváří i automatické překládání cizojazyčných e-mailů do češtiny nebo synchronizace s počítačem, kdy s tímto webovým klientem můžete pracovat i v době, kdy jste offline.

Tip: Gmail: Užitečné klávesové zkratky

Windows Live SkyDrive

Microsoft nabízí webové úložiště pro vaše dokumenty, obrázky a další data, která chcete bezpečně zálohovat nebo sdílet s ostatními uživateli. Kapacita je příjemných 25 GB, takže proč ji nevyužít. Pokud do svého webového úložiště nakopírujete fotografie, můžete z nich udělat webovou galerii a svým přátelům, kterým ji nasdílíte tak nabídnou fotografie v jednoduchém webovém rozhraní s možností celoobrazovkového promítání. K práci se SkyDrive potřebujete účet Windows Live ID.

Podrobněji viz článek Začínáme se SkyDrive: 25 GB na webu zdarma.

Google Docs

Na internetu můžete mít umístěnou celou kancelář, resp. aplikace pro tvorbu dokumentů, tabulek a prezentací. Google Docs umožňuje jejich import z disku počítače (k tomu hromadnému existuje množství volných aplikací) a následné sdílení (budete-li chtít). Dokumenty lze naopak ukládat do počítače v řadě oblíbených formátů, včetně PDF. Přestože možnosti a uživatelským rozhraním se Google Docs nepřibližuje desktopovým aplikacím nebo stále zmiňovanějšímu Zoho Office, těší se velké oblibě zejména díky rychlosti a ovládání. Nabízí zkrátka vše potřebné a nic navíc.

Podrobnější informace najdete v článku Google Docs: tvořte texty, tabulky a prezentace online.

Microsoft Office Live Workspace

Upravujete kancelářské dokumenty z MS Office na více počítačích a musíte je složitě přenášet? Využijte pohodlnější způsob v podobě webového úložiště Microsoft Office Live Workspace – zdarma a ve spojení s MS Office. Aby nedošlo k mýlce – Office Live Workspace není tak úplně alternativa ke Google Docs. Kancelářské dokumenty totiž stále musíte vytvářet v MS Office, webové rozhraní slouží spíše jako správce sdílení vašich online dostupných dokumentů. Propojení s počítačem zajišťuje doplněk pro kancelářský balík MS Office.

Podrobněji v článku Microsoft Office Live Workspace: dokumenty online

Meebo

Chcete komunikovat pomocí více různých programů, ale zároveň jste na počítači, kde nechcete nebo nemůžete tyto aplikace instalovat? Pak by vám mohl pomoci online komunikátor dostupný na webových stránkách www.meebo.com. Umožní vám přihlásit se k ICQ, MSN, AIM, Yahoo, Gtalk, Jabber nebo MySpace a být tak ve spojení.

Last.fm

Internetová rádia už napevno zakořenila coby součást webových služeb. Last.fm se však trošku liší. Obsahuje velkou databázi interpretů a různých skladeb. Stačí zadat jméno zpěváka nebo kapely a některá z jeho písní se ihned začne přehrávat. To však není vše. Last.fm se na základ vašeho výběru pokusí nabídnout další interprety stejného žánru a strefit se tak do vašeho hudebního vkusu. Last.fm je zajímavé v tom, že vám hudbu nenabízí jen podle určitého žánru, do kterého se řadí hledaný interpret. Všechny další nabízené skladby odpovídají zhruba také rychlostí, délkou a melodičností. Tím se Last.fm většinou přesně strefí do vaší nálady.

Podrobnější návod: Last.fm: rádio, které se vám trefí do vkusu

Google Maps

Na adrese maps.google.com najdete jedny z nejlepších map dostupných online. Jde vlastně o jakousi alternativu desktopové aplikace Google Earth, neboť webové mapy pracují se stejnými podklady, ovšem je zde znát větší důraz na cestování. Jednoduše vyhledáte trasu z jakéhokoli místa na zemi kamkoli. Co se mi líbí nejvíce, je úprava průjezdních míst. Nemusíte je složitě zadávat do nějakého políčka. Vytvořenou trasu z místa na místo prostě v určité části chytíte myší a přesunete do průjezdního bodu. Google trasu automaticky upraví a přepočítá.

Zajímavé: Tipy a triky pro Google Mapy

 

10 tipů na zajímavé webové aplikace

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte