10 tipů pro Windows 7 (panel, disky, vzhled a myší gesta)

0

Z pohledu základního ovládání se Windows 7 od svých předchůdců až tolik neliší. V podstatě si myslím, že je dnes téměř jedno, v jakém prostředí uživatel pracuje. Má-li k dispozici myš se dvěma tlačítky, okna reagují na dvojklik a je-li vidět nějaký panel se seznamem oken a aplikací, nebude problém. Přesto ve Windows 7 najdete několik drobností, které třeba ve Vistě a předchozích verzích Windows nebyly. Pojďme je vyzkoušet.

Menší hlavní panel

Razíte názor, že nová podoba hlavního panelu není až tak vychytaná a zvýšení panelu na úkor zbylé části obrazovky není to pravé ořechové? Pak není nic jednoduššího, než si panel zpátky zmenšit do podoby z předešlých verzí Windows. Klepněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte Vlastnosti.

Zobrazí se okno, kde se přepněte na první kartu Hlavní panel a zapněte volbu Použít malé ikony. Chcete-li se co nejvíce přiblížit podobě z Windows Vista a starších, pak ještě přepněte tlačítka na hlavním panelu na Nikdy neseskupovat. Tím docílíte i zobrazení textových popisků v panelu. Nastavení vyzkoušejte tlačítkem Použít.

Chybí vám panel Snadné spuštění?

Kvůli seskupování ikonek a celkové změně funkcionality tlačítek na hlavním panelu byly vývojáři Windows 7 nuceni ukrýt panel Snadné spuštění, který jistě znáte ze všech starších verzí Windows, tuším od Windows 98. Můžete si však doplnit něco podobného.

Pravým tlačítkem klepněte na hlavní panel a vyberte funkci Panely nástrojů|Nový panel nástrojů. Do adresního řádku okna, které se zobrazí, zadejte umístění %UserProfile%\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch. Stiskněte Enter, dialog by se měl do této složky přepnout. Potvrďte ji tlačítkem Vybrat složku. Panel by se měl objevit v pravé části hlavního panelu.

Znovu klepněte na hlavní panel a vypněte jeho uzamčení. Zobrazí se rozdělovací políčka. Tím, které je před panelem Quick Launch, táhněte doleva a přesuňte jej k tlačítku Start. Klepněte na oddělovací pásek před panelem Quick Launch a v nabídce vypněte zobrazení textu a názvu. Pokud používáte původní velké ikonky v hlavním panelu, pak si zde ještě nastavte Zobrazit|Velké ikonky. Poté hlavní panel přes pravé tlačítko myši a příslušnou funkci zase uzamkněte.

Výhodou zobrazení panelu Snadného spuštění je skutečnost, že zde přibude tlačítko Zobrazit plochu, které mnozí z vás ve Windows 7 postrádají.

Zvětšovač plochy, neboli Lupa

Stiskem klávesové zkratky Win + aktivujete nástroj Lupa. V horní části obrazovky se objeví panel se zvětšeným náhledem na oblast, kde se momentálně pohybuje ukazatel myši. Další stiskem Win + si můžete pohled ještě více přiblížit zvětšit, stiskem Win – zase zobrazení zmenšujete. Lupu zavřete jednoduše přes pravé tlačítko myši na jejím zástupci na hlavním panelu.

Centrum akcí

Nový ovládací panel Centrum akcí zobrazuje všechny důležité informace o zabezpečení a požadavcích na údržbu systému. Najdete jej samozřejmě přímo v Ovládacích panelech, můžete ho spustit i přes nabídku Start zadáním názvu Centrum akcí nebo v anglické verzi Action Center. Čas od času byste se do něj měli podívat.

Vytvoření záchranného disku

Pomocí disku pro opravu systému a bitové kopie systému můžete jednoduše vytvořit kompletní zálohu celého počítače a v případě nutnosti z ní systém obnovit. Zobrazte si ovládací panel Zálohování a obnovení. Lze jej spustit i přes Centrum akcí. Na levé straně najdete odkazy na vytvoření příslušných zálohovacích a obnovovacích disků. Z disku pro opravu systému lze v případě poškození zavaděče na disku, nabootovat.

Správce souborů jako nový proces

Nevýhodou otevírání složek ve Windows 7 je jejich seskupení v rámci jednoho běžícího procesu. Pokud pracujete s výchozím správcem souborů a z nějakého důvodu dojde k zamrznutí jednoho okna se složkou, pak přijdete i o všechna další. Řešením je jejich otevírání v novém procesu.

Windows 7 vám to umožní, když ve správci souborů na disk nebo složku klepnete pravým tlačítkem myši za současného držení klávesy Shift. Pak se vám v kontextové nabídce objeví funkce Otevřít v novém procesu.

Rychlá maximalizace okna na výšku

Donekonečna opakované klávesové zkratky funkce Aero Snap pro přichycení oken k jedné straně obrazovky (Win šipka vlevo nebo vpravo) a jeho maximalizaci (Win šipka nahoru) asi znáte. Nenápadnou novinkou je možnost rychlého natažení okna na výšku, aniž by přitom došlo ke změně jeho šířky. Stačí kurzor umístit tak, jako byste za záhlaví horní části okna chtěli oknu změnit velikost a poklepat.

Myší gesta ve Windows 7?

V novém operačním systému najdete i takové drobnosti jako jsou oblíbená myší gesta. Využijete je třeba na strojích s dotykovou obrazovkou, kde se pravé tlačítko myši simuluje obtížně. Místo použití pravého tlačítka myši u ikonky na hlavním panelu zkuste na tuto ikonku klepnout levým tlačítkem, držet jej stále stisknuté a myší jet vzhůru. Měla by se zobrazit nabídka stejná, jako u pravého tlačítka.

Podobně můžete se stisknutým levým tlačítkem myši táhnout dolů v adresním řádku Internet Exploreru 8. Zobrazí se jeho historie.

Připojení virtuálních disků

Nedávno jsme psali o možnosti instalace Windows 7 do virtuálních disků VHD. Ty lze v systému připojit jako další diskovou jednotku a jednoduše tak manipulovat s jejich obsahem. Pomocí ovládacího panelu Nástroje pro správu spusťte Správu počítače a Úložiště|Správa disků. Z nabídky Akce vyberte Připojit virtuální pevný disk, najděte soubor VHD a počkejte, až mu systém přidělí nějaké písmeno jednotky.

Kompatibilní režim Internet Exploreru 8

Poslední tip využijete nejen ve Windows 7. Nový webový prohlížeč Internet Explorer 8 částečně mění způsob vykreslování stránek a může se stát, že se na něj někteří webdesignéři ještě nepřipravili. Nevadí. Pokud web není určen přímo pro IE8, pak na konci adresního řádku najdete tlačítko Kompatibilní zobrazení, kterým stránku znovu načtete v režimu vykreslování z Internet Exploreru 7.

10 tipů pro Windows 7 (panel, disky, vzhled a myší gesta)
Ohodnoťte tento článek!