10 tipů na programy a služby. Dárky, které koupíte na poslední chvíli

Zabrousili jsme do oblastí užitečných pro produktivitu, kreativní činnosti, bezpečnost a zábavu. Uvedené nástroje a služby lze koupit elektronicky na poslední chvíli.

1

Níže uvedené tipy berte jako inspiraci, protože toto pole je prakticky nevyčerpatelné.

Čtěte také: Vybrali jsme 6 nejlepších notebooků do 18 000 Kč

Luminar

Oficiální web: skylum.com/luminar

I nástrojů na editaci fotografií existuje nespočet. Proč právě Luminar? Tento stále ještě mladý projekt cílí na jinou cílovou skupinu než klasický Photoshop. Naučíte se s ním snadno. V přehledném prostředí aplikujete předpřipravené filtry, postupně třeba začnete využívat vrstvy, kombinovat efekty na vybraných místech, tvořit své filtry apod. V listopadu 2019 vyšla čtvrtá generace, která mj. výrazně usnadňuje práci s oblohou – automaticky ji detekuje díky novému algoritmu. Luminar stojí 89 €.

Enpass

Oficiální web: www.enpass.io

Krátké, předvídatelné a dokola využívané heslo je slabým místem v přístupu k mnoha účtům. Požadavky na sílu a délku jsou neúnosné, a tak pokud ještě heslo nelze zcela vyřadit z rovnice (to jde skutečně málokde), nejlépe učiníte, když se obrátíte na správce, který údaje schraňuje a generuje. Ochráníte ho jedním neméně heslem a necháte ho, aby v případě potřeby vyplňoval přihlašovací údaje za vás. Enpass se nám osvědčil a funguje na počítačích i mobilech. Jen pozor, od letoška nabízí rovněž model předplatného.

Zaplatíte za něj příjemných 1,5 dolaru měsíčně, případně 18 dolarů ročně. (Konkurenční Lastpass stojí rovnou tři dolary na měsíc.) Pořád ale nabízí alternativu v podobě jednorázového nákupu, který se vám vyplatí, pokud u Enpassu setrváte dlouhodobě. V tomto případě zaplatíte 50 dolarů.

Microsoft Office 365

Oficiální web: www.office.com

Pokud v obdobných přehledech existuje stálice, pak je to Office 365. S přibývajícími funkcemi roste jeho výhodnost. V rámci tohoto balíku získáte přístup k nástrojům jako Word nebo Excel na počítačích s Windows a macOS, dále na zařízeních s Androidem a iOS. Dále 1 TB cloudového prostoru ve OneDrivu na jeden účet, ale také funkce navíc ve OneDrivu (zejména trezor) a poštovní službě Outlook.com (zejména šifrování a odebrání reklam).

V případě varianty pro domácnosti tyto výhody využijete až se šesti účty. V nabídce ovšem najdete také variantu pro jednotlivce a jednotlivkyně. Nakupovat můžete přímo u Microsoftu, je to ale z hlediska ceny nejméně výhodná možnost.

Multiplicity

Oficiální web: www.stardock.com

S více monitory nepracuje každý. Někteří to tak ale mají a jiní dokonce pracují s více počítači – potřebují mezi stroji během dne přecházet. Specificky pro tyto případy byl vytvořen Multiplicity od ověřeného Stardocku. S tímto nástrojem lze přecházet mezi stroji a v případě vyšších edic ani odcházet k jiné obrazovce. Mezi stroji se přenáší obsah schránky, soubory nebo audio. Některé funkce včetně šifrování ale nabízí jen vyšší edice.

Cena začíná na necelých 600 korunách a jedná se spíše o ochutnávku. Více vám nabídne edice Multiplicity KVM za cca 1 200 Kč nebo Multiplicity KVM Pro za cca 3 000 Kč. Podporován je Windows 7 až 10.

Mailbird

Oficiální web: www.getmailbird.com

Dobrých pošťáků není jako šafránu, jen si musíte najít řešení vyhovující vašim potřebám. K moderním klientům patří Spark, jenže stále není dostupný ve Windows ani na webu. (Pracujete-li na macOS, berte ho jako relevantní variantu.) Alternativu k němu tvoří Mailbird. Uvítá vás jednotnou doručenou poštou, kde sdružuje zprávy ze všech přidaných účtů. Podporuje mj. IMAP a EAS. Pro zvýšení produktivity umožňuje odkládat e-maily stranou k pozdějšímu zpracování nebo nabízí čtečku pro rychlé skenování obsahu.

Podporuje integraci sociálních sítí a služeb jako Google Kalendář. Standardní cena je 30 € na rok, případně jednorázově zaplatíte 65 € za doživotní licenci. Při první návštěvě oficiálního webu si program můžete pořídit za poloviční cenu. Určitě si ho ale nejdříve vyzkoušejte, ať nekupujete zajíce v pytli.

GlassWire

Oficiální web: www.glasswire.com

Po pojmem firewall si běžný člověk patrně představí nevlídný program, který je pro bezpečnost důležitý, ale komplikovaný. GlassWire razí jiný přístup, a sice vizuální. V placené edici se jedná o plnohodnotný firewall, takže brání nežádoucí síťové komunikaci a vy můžete sami určovat, které aplikace smí komunikovat s vnějším světem. Především vám ale graficky znázorní využití sítě, nabídne analýzu historie síťového provozu a varuje vás před pochybnými Wi-Fi.

Cena začíná na 39 dolarech za nejlevnější edici a končí na 99 dolarech za edici Elite. Tu pravděpodobně nevyužijete; edice se liší mj. délkou uchovávané historie.

ProtonVPN

Oficiální web: protonvpn.com

Omíláme to stále dokola, ale jedná se o tvrzení stále platnější. Na nezabezpečených nebo obecně nedůvěryhodných sítích byste se měli chránit mj. tím, že se k internetu připojíte prostřednictvím VPN. ProtonVPN je provozován ze Švýcarska a zaklíná se nejlepším zabezpečením. Při prvotním připojení vás např. přepojí přes servery v zemích, kde hrozí minimální riziko narušení soukromí. Neschraňuje žádné záznamy o vaší aktivitě a podporuje TOR.

Základní verze je zdarma a slouží spíše jako demo. Základní placený tarif, který vám nabídne plnou rychlost a všechny servery včetně těch s podporou P2P pak stojí 4 dolary na měsíc, resp. 48 dolarů na rok. Lze jít ale i výše.

ProtonVPN
ProtonVPN

Tidal

Oficiální web: tidal.com

Zatímco Spotify je levné a zná ho každý, kdo někdy o streamování slyšel, Tidal se nachází v jiné pozici. Sice podniká ve stejném oboru, muziku ale nenabízí jen v mainstreamové kvalitě. Tarif HiFi míří na ty náročnější, kteří neváhají obětovat větší peníze za techniku. Část obsahuje zpřístupňuje v kvalitě Master Quality Authenticated s přenosovou rychlostí 1411 kb/s, přičemž stojí 20 dolarů měsíčně. Celkem v katalogu Tidalu najdete 60 milionů skladeb.

HBO Go

Oficiální web: hbogo.cz

Je to něco málo přes dva roky, kdy se HBO Go stalo plnohodnotným hráčem v oblasti streamování filmů a seriálů. Letos ho zmiňujeme především z důvodu, že Netflix je profláknutý (stále ho ovšem doporučujeme jako alternativu). Každá služba včetně mnoha těch, které jsme nejmenovali, investuje do vlastního obsahu, což je její hlavní konkurenční artikl. HBO Go má celkově menší katalog než zmíněný konkurent, oproti němu však zajišťuje vždy minimálně titulky a v mnoha případech i český dabing. Je levnější, soustředí se na obsahovou kvalitu.

Nedávno do katalogu např. přidala sérii Mission Impossible nebo kouzelnickou sérii o Harry Potterovi. Z vlastní stáje HBO nabízí seriály jako Hra o trůny, Westworld, True Blood a mnoho dalších. Aktuálně stojí 159 Kč měsíčně.

Nedatluj Plus

Oficiální web: www.nedatluj.cz

Ani letos úplně neopomeneme vzdělávání, protože život není jen o zábavě. Tentokrát doporučíme službu, která není drahá a naučí vás psát všemi deseti prsty. Pokud už roky „datlujete“, je možná pravý čas to změnit. Zefektivníte si tak práci s počítačem a budete vypadat jako profesionál či profesionálka. Nedatluj Plus funguje přímo v prohlížeči, takže je jedno, jestli vlastníte Macbook, chromebook nebo laptop s Windows či Linuxem. Tarif Plus stojí 200 Kč.

Nedatuj Plus
Nedatuj Plus
10 tipů na programy a služby. Dárky, které koupíte na poslední chvíli
Ohodnoťte tento článek!
3.1 (62.86%) 14 hlasů

1 komentář