10 vánočních dárků podle Cnews

0

Letošní rok byl bohatý na zajímavý hardware a poskládat levnou či rychlou počítačovou sestavu není problém. S takovou zamiřte na 24 vánočních tipů podle ExtraHardware. Na Cnews vám ukážeme dalších 10 tipů na povedené hračky a jiné gadgety. Celá nabídka se nedá poskládat do pouhých deseti dárků, naše tipy ukazují na produkty, které i když si nekoupíte, měli byste o nich minimálně vědět.

Kinect, Kindle, modem Vodafonu, iPod Touch, síťový TV tuner

Microsoft Xbox 360 + Kinect

Xbox KinectKaždá moderní herní konzole dnes nabízí nějakou zvláštní formu ovládání. První se chytlo Nintendo Wii. Pohybové ovladače Move pro PlayStation 3 jsou spíš přesnější evolucí, ale Kinect pro Xbox je určitě revoluční. Ovládat hry pohyby vlastního těla, aniž byste v ruce drželi gamepad, nunčak nebo jiný krám má něco do sebe.

Kinect nenadchne hardcore hráče, ale jako výplň párty s několika casual hrami poslouží dokonale. Microsoft také konečně zpřístupnil Xbox Live i pro české uživatele, takže můžete stahovat nový obsah, nakupovat bonusy, hrát multiplayer nebo s Kinectem telefonovat včetně videa.

Když budete šikovní a trpěliví, cvičení s Kinectem vám pomůže shodit pár kil, zlepšíte se v tanečních schopnostech, ale raději si zatáhněte žaluzie, aby sousedi nekoukali na skákajícího podivína u televize.

Pamatujte však, že pro Kinect potřebujete větší obývák. Samotný přístroj stojí od 3500 Kč, koupit jej můžete i ve výhodnější sadě s novými Xboxy 360 Slim.

Cena: od 3500 Kč

Amazon Kindle 3

Amazon Kindle 3Obchod Amazonu sice nenabízí ani jednu českou knihu nebo časopis, ale čtečka Kindle 3 si přesto získala srdce spousty čtenářů i u nás. Těžko byste hledali dostupnější a lepší zařízení za stejnou cenu.

U nás sice stojí těsně pod 5000 Kč, ale pokud jej koupíte v zahraničí, dostanete se i s poštovným na 3000 Kč. Zájem je teď však takový, že Amazon jej nestíhá dodávat.

V praxi vám bude zřejmě stačit 6″ model s Wi-Fi. Displej typu e-ink připomíná trochu zašedlý papír, nemá vlastní podsvětlení, ale zase neunavuje oči jako LCD.

Integrovaná klávesnice pomůže s hledáním, ale také internetováním. Prohlížeč založený na Webkitu i atypickým displejem je sice nouzové řešení, ale e-maily, statusy z Facebooku nebo nejnovější zprávy ze Cnews si na něm přečtete.

Cena: od 4600 Kč

Vodafone Mobile Connect kombo

Vodafone Mobile Connect komboVodafone se letos začal kamarádit s U:fonem a široce dostupné mobilního připojení s dostačující rychlostí si mohou užít všichni jeho zákazníci. Ideálně s univerzálním modemem pro USB. Ten se tak připojí k tradičnímu 3G, U:fonovu CDMA a pokud se nacházíte mimo větší civilizaci, tak i EDGE nebo GPRS.

Mobile Connect kombo má i vlastní akumulátor, takže vám nespotřebuju cennou energii v notebooku. K dokonalosti snad chybí jen Wi-Fi router, který by síť přeposlal i do telefonů, tabletů a jiných zařízení.

Plná cena zařízení je dost vysoká, ale pokud se smluvně uvážete, časem se ztratí v paušálu. Zato však dostanete hybridní modem, se kterým se připojíte k internetu téměř odkudkoliv a navíc s nejvyšší dostupnou rychlostí.

Cena: 4577 Kč, 77 Kč dotovaná

Apple iPod Touch 4G

Apple iPod Touch 4GiPod touch není v žádném případě nejlepší přenosný přehrávač na trhu. Některé odradí chybějící titulky u videa, omezené množství formátů a uživatele Windows i nutnou instalaci QuickTime.

Přesto je několik důvodů, proč si čtvrtá generace dotykového iPodu zaslouží své místo v našich tipech a vašich kapsách. Má pořádnou výdrž (40 hodin audia, 7 hodin videa), kamerka nahrává video v rozlišení 720p a s přední se dovoláte skrz FaceTime.

Úžasné displej Retina má nejjemnější zobrazení mezi přenosnými zařízeními a díky Wi-Fi a dostupném App Store spíš připomíná kapesní počítač než přehrávač. S přimhouřeným okem se jedná o iPhone 4 bez telefonních funkcí.

Také zastoupí herní konzoli, dobře vypadajících titulů je nespočet, poměřovat síly můžete na portálu Game Center apod. A když už nic jiného, alespoň dobře vypadá. Více v naší recenzi.

Cena: od 5200 Kč

AVerMedia HD HomeFree Duet

AVerMedia HD HomeFree DuetSíťový televizní tuner jsme objevili teprve včera. Nápad je ale natolik chytrý, že nelze pochopit, proč už s ním někdo nepřišel dříve. Stačí jedna krabička a televizi můžete sledovat na stolním počítači, notebooku, iPadu a dalších zařízeních, pro které AVerMedia připraví software.

HomeFree Duet nemusíte komplikovaně instalovat do počítače, jen externí tuner zapojíte do elektrické a datové sítě. Když k němu přidáte i Wi-Fi router, sledovat můžete i bezdrátově na záchodě. K tuneru může být připojena velká anténa na střeše, takže signál bude lepší než s maličkou anténkou USB modelů.

AVerMedia použil dva tunery, takže sledovat nezávislý program může i více uživatelů. Přitom nebudou ochuzeni ani o programového průvodce (EPG), ani záznam vysílání.

Cena: od 2500 Kč

Robotický vysavač, iPad, Boxee Box, nekonečná SD karta, pero pro každý displej

iRobot Roomba

iRobot

Uklízet mě nebaví, určitě máte podobný problém i vy. S ideální konstelací hvězd a chytrým vysavačem iRobot Roomba vám navždy odpadne jedna starost.

Robotický vysavač s vlastním akumulátorem totiž pracuje sám od sebe, poradí si s nižšími prahy, chlupatějšími koberci a dalšími povrchy. Stačí jej naprogramovat a vyluxuje celý byt, přitom díky senzorům nerozbije nábytek ani sám sebe. To vše automaticky bez asistence člověka. A když je hotov, poslušně zajede zpět do nabíječky.

Vy už jen přijdete z práce do čisté domácnosti, nebo místo luxování dohrajete už opravdu poslední level oblíbené hry. Model Roomba 534 PET jsme vyzkoušili také na Cnews, zde recenze. iRobot vyrábí i robotické náhradníky mopu a dalších přístrojů. A mimo jiné také roboty pro zneškodňování bomb :-).

Cena: od 8000 Kč

Apple iPad

Apple iPadO tabletech (nemyslíme těch grafických) se loni divoce diskutovalo, výrobci uváděli převlečené notebooky s dotykovým displejem nebo Tablet PC s desktopovými Windows. Jenže přišel Apple, zvětšil iPhone a způsobil revoluci.

Tablety najednou dostaly obličej i etalon, který letos zatím nikdo nepřekonal. iPad nenahradí počítač, bez dodatečného příslušenství ani nedokáže importovat soubory z foťáku, přesto jej lidi chtějí. Pokud obsah raději konzumujete, než tvoříte, a nejste závislí na aplikacích známých z desktopu, iPad vás nadchne.

I když je to větší iPhone bez telefonní funkcí, zatím nikdo jiný nenabídl lépe optimalizovaný software pro tablety, promyšlený ekosystém, stejnou výdrž a tak dobrý displej.

iPad je prohlížeč, přehrávač, čtečka knih, herní konzole, kalendář, správce agendy a cool hračka. Rozhodně není počítač ani tablet s neomezenými funkcemi. Co však Apple dovolí, zvládne na jedničku.

Více v recenzích na ExtraNotebooku.

Cena: od 11 500 Kč

Boxee Box

Boxee BoxAmeričani si mohou užívat Apple TV nebo Google TV, televizních platforem dokonale propojených s internetem. My to štěstí nemáme. I kdybyste si tyto krabičky dovezli ze zahraničí, zde by byly poloviční, protože jejich síla tkví v internetových službách, které zde nejsou dostupné.

Na ně sice spoléhá i Boxee Box, jenže ten dokáže přehrávat i téměř všechny dostupné audio/video formáty včetně vysokého rozlišení a titulků ať už z SD karty, USB disku nebo třeba sítě (i Wi-Fi). Software si poradí s webem, proto oceníme promyšlený dálkový ovladač. Z jedné strany má tradiční tlačítka pro přehrávání, z té druhé pak QWERTY klávesnici.

A navíc byste těžko hledali originálnější přehrávač do obýváku. Useknutá kostka je rozhodně stylová, i když byste ji používali jen jako lapač prachu.

Cena: od 6000 Kč

Eye-Fi Connect

Eye-Fi ConnectEye-Fi jsou paměťové karty s neomezenou kapacitou. Sice obsahují menší flash paměť, větší prostor ovšem zabere Wi-Fi modul, který data posílá do spárovaného počítače či notebooku (omezeni jste tak pouze pevným diskem). Cvakat spouští můžete tak dlouho, dokud nevybijete akumulátor foťáku.

Wi-Fi 802.11n zvládne odesílat fotky v JPEGu i video, model Pro zvládne i formát RAW. Eye-Fi nabízí několik sérií karet s různými kapacitami i funkcemi. Rodina Geo X2 tak dokáže do fotek přidávat geotaggy (souřadnice) pomocí triangulace blízkých hotspotů.

Všechny karty splňují podmínky Class 6, takže garantují rychlost 6 MB/s. Pokud nemáte lepší fotoaparát s vlastním modulem pro Wi-Fi, Eye-Fi jej bez problémů nahradí. Karta je kompatibilní s více než tisícovkou přístrojů.

Cena: od 1700 Kč

PNF Digital Pen Mouse DUO

PNF Digital Pen Mouse DUOAbyste těch dotykových hraček neměli málo, Tablet PC můžete vytvořit i ze stávajícího notebooku. PNF vyrábí speciální pero a klipsu na displej využívající ultrasonické (zvukové) snímání.

Na displej nemusíte vůbec tlačit, stačí táhnout i několik centimetrů nad povrchem. Pro každý případ ale pero nabízí dva různé hroty. Jeden měkký pro LCD, abyste panel nepoškrábali, druhý ostrý slouží k psaní poznámek na papír. Takže klipsu odděláte z displeje a připnete ji k sešitu.

Tahy se pak digitalizují a díky tomu můžete na přednášce psát poznámky, kreslit, zkrátka tak trochu zastoupí tradiční tablety. Ovladače jsou pouze pro Windows, v posledních verzích se zlepšila podpora dotykových ovládáním, takže z toho těží i Digital Pen Mouse DUO. Software rozpozná ručně psané znaky, gesta a při malování umí simulovat i tlak. Rychlý pohyb kreslí tenčí čáru, pomalý zase naopak.

Baterie v peru vydrží asi 20 hodin práce. Přesnost se určitě nemůže rovnat s grafickými tablety, ale ty si s sebou na přednášku asi brát nebudete. A psát matematické vzorce pomocí klávesnice a myši zkrátka není pohodlné.

Cena: 2400 Kč

Ohodnoťte tento článek!