100Gb/s Light Peak: USB 3.0 v ohrožení

0

V Pekingu se koná pravidelné jarní Intel Developer Forum (to druhé, povětšinou na novinky bohatší, se koná v září v San Franciscu). Intel už oznámil nejen vývoj nového SoC s názvem opět Atom, prozradil svoje kvartální finanční výsledky, ale znovu oprášil slibnou technologii Light Peak.

Toto už nějaký ten rok vyvíjené rozhraní pro přenos dat má začít na rychlostech 10 Gb/s a později dosáhnout i rychlostí vyšších než 100 Gb/s. Jelikož v současnosti teprve začínající USB 3.0 nabízí propustnost maximálně 5 Gb/s, má samozřejmě Intel pro různé náročné aplikace (v domácím použití vás asi napadne hlavně HD video) šanci na prosazení. USB 3.0 má ale skoro dva roky náskok, první komerční produkty s Light Peak se objeví až v roce 2011. Alespoň to Intel slibuje.

Light Peak, jak už název naznačuje, používá k přenosu optických kabelů. Rozhraní má umožnit použít pro přenost na kabelu několik různých protokolů současně a připojit k němu hned několik koncových zařízení. Intel se ke strategii kolem Light Peak vyjadřuje trochu bezpáteřně: Light Peak má být doplňkovou technologií k současným standardům, ale současně o několik let později se očekává vytlačování USB tímto novým standardem.

Zdroj: TechConnect Magazine

Ohodnoťte tento článek!