11× proč je Windows 7 lepší než Vista

0

Systém Windows Vista přišel před lety s řadou novinek, které se ve Windows XP nevyskytovaly. Na mysli mám například zabezpečení ve formě Řízení uživatelských účtů (UAC), miniaplikace a postranní panel, integrované vyhledávání atd. Ne všechny nové funkce byly veřejností přijaty tak, jak jejich tvůrci očekávali.

Na vině je často nepříliš dotažené ovládání a nastavení – byť je to velmi individuální a záleží na každém uživateli, co preferuje. Systém Windows 7 by měl zklamaná očekávání napravit. Pojďme se podívat, na několik vlastností Windows, které se ve Windows 7 v porovnání s Vistou změní.

Méně obtěžující UAC

Kvůli neustálému přepínání do režimu Zabezpečené plochy (okno UAC a neaktivní zešedlé okolí) vždy, když instalujete nějaký program nebo upravujete nastavení systému, sáhla většina uživatelů Windows Vista k tomu, že UAC zcela vypla. To samozřejmě není ideální řešení, představuje to do jisté míry bezpečnostní riziko.

Ve Windows 7 je upozorňování UAC poněkud méně otravné. Systém také nabízí trochu více možností nastavení tohoto bezpečnostního nástroje. Tam, kde je ve Windows Vista zatrhovátko aktivující nebo vypínající UAC, je ve Windows 7 táhlo s nastavením toho, kdy vás má UAC upozorňovat.

Rychlejší start Windows 7

Jak jsme již několikrát informovali, Windows 7 budou velmi svižně startovat. Rychlost jejich bootování bude o poznání lepší než v případě Windows Vista. Často je zmiňována „magická hranice“ 15 sekund, přičemž pro Vistu byl tento čas dvojnásobný.

Samozřejmě je otázka, jaký vliv na rychlost startu Windows 7 budou mít různé instalované programy. Je bezpochyby, že se pak start systému zpomalí, je zde však i otázka, zda se pak Windows 7 nezpomalí jako Vista ve stejné konfiguraci.

Lepší práce s okny

Windows Vista přišly s pěkně vypadajícím průhledným uživatelským rozhraním Aero. Windows 7 zachovává vše dobré z Aera a přidává několik dalších vylepšení pro práci s okny. Pro rychlou minimalizaci použijete tzv. Aero Shake – otevřete si více oken, jedním z nich „zatřepte“ a sleduje, jak se ostatní okna minimalizují. Zopakováním je vyvoláte zpět na plochu.

Další užitečná drobnost, Aero Peek, nabídne rychlý náhled na plochu skrze otevřená okna. Klepnutím na pravý konec lišty Start schováte veškerý obsah oken a zůstanou jen jejich průhledné rámečky.

Poslední z trojice vylepšení – Aero Snap – potěší uživatele širokoúhlých displejů. Při přetažení okna k okraji obrazovky totiž dojde k jeho automatickému přichycení a roztáhnutí na polovinu obrazovky.

Nastavte si upozorňovací bubliny

Windows Vista vám nabízí vypnutí upozorňovacích bublin, které v pravém spodním rohu obrazovky často zobrazují nejrůznější více či méně důležité údaje. Windows 7 jde v tomto směru o něco dál a prostřednictvím ovládacího panelu Notification Area Icon nabízí nastavení, kde určíte, u jakých aplikací se bubliny zobrazovat budou, a u kterých nikoli. Totéž samozřejmě platí i pro ikonky v systray – na to jste ale již zvyklí.

Vylepšená lišta úloh

Novinkám, které Windows 7 přináší u lišty úloh, jsme se podobně věnovali v samostatném článku Windows 7: nové funkce hlavního panelu. Nyní si je tedy ve zkratce připomeňme:

  • tlačítka sikonkou bez popisků – zabírají méně místa
  • panel Snadné spuštění je provázán se zástupci spuštěných aplikací
  • náhledy na všechna otevřená okna vybrané aplikace – např. u webového prohlížeče
  • ovládací prvky u náhledových panelů
  • tlačítko Aero Peek
  • překryvné ikonky – např. ukazatel kopírování souborů u ikonky Průzkumníka

Sjednocení bezpečnostních a údržbových nástrojů

Ve Windows 7 se objevuje nový ovládací panel nazvaný Action Center. Na jednom místě se tak dozvíte veškeré potřebné informace o bezpečnostním stavu počítače – ochrana před spywarem, viry a podobně, i o případných problémech, které se v systému vyskytují a měli byste je řešit.

V podstatě jde jen o jiný pohled na již existující funkce, ale jejich umístění do jednoho okna se zdá být velmi praktické. Navíc z něj máte rychlý přístup k obnově systému do některého ze dřívějších uložených stavů.

Lepší příkazový řádek

Ve Windows 7 stále najdete okno klasického příkazového řádku spouštěné příkazem cmd. Je zde však i novinka převzatá ze serverových Windows. Svoje úkoly pro příkazový řádek můžete zadávat prostřednictvím nástroje PowerShell. Jde o značně vylepšený příkazový řádek s možností rozsáhlejšího skriptování.

Všimněte si, že k dispozici máte i jednoduché ladicí prostředí, ve kterém je možné krokovat jednotlivé části skriptu a sledovat jejich výsledky.

Zvýraznění nových programů

Drobností, která bezesporu potěší, je nové zvýrazňování právě nainstalovaných programů v nabídce Start. Nový program bude zobrazen na spodu nabídky Start, což vám umožní jej velmi rychle přetáhnout na lištu úloh a vytvořit z něj nový typ zástupce, který Windows 7 nabízí.

Dotykové rozhraní

Specifickou vlastností Windows 7, která potěší jen určitou část uživatelů, je podpora multidotykových displejů a tabletů. Díky ní si můžete vyzkoušet ovládání některých aplikací podobně, jako to lze činit na mobilním telefonu iPhone. Podpora v systému samozřejmě není vše – je nutné ji z hlediska programu umět také využít. To je příležitost pro vývojáře.

Srozumitelnější vypínání

Zatím jsem nikde neviděl jako výhodou nových Windows 7 zmíněno tlačítko pro vypínání. Hodně často se mi stává, že po zobrazení nabídky Start ve Windows Vista bezmyšlenkovitě klepnu na vypínací tlačítko. Místo vypnutí se však počítač jen uspí. Ve Windows 7 je zřetelně napsáno, že tlačítko slouží k vypnutí – a také tak funguje. Nemusíte tedy pátrat po tom, co se ukrývá pod vypínacím symbolem.

… a řada dalších vylepšení

Ve výše uvedeném výčtu jsem nezmínil řadu dalších novinek ve Windows 7. Hodně diskutovanou změnou je odebrání některých aplikací ze systému (poštovní klient, galerie fotografií…) a jejich nahrazení samostatně stahovaným balíčkem Windows Live Essentials. Zůstává WordPad a Malování se vzhledem jako z MS Office 2007.

Vylepšení nastanou i po stránce podporovaného hardwaru. Zlepšit by se měla spolupráce různých grafických karet v jednom systému, rychlejší bude nastavení sítě, zajímavě vypadá odeslání multimédií k přehrávání na připojeném zařízení.

Je třeba si uvědomit, že Windows 7 nebude všelékem na bolesti Visty. Podle toho je třeba k novému systému přistupovat. V opačném případě hrozí, že by mohlo nastat bolestné vystřízlivění. Na druhou stranu, reakce uživatelů na uvolněnou betaverzi jsou zatím spíše kladné a pochvalné. Jak vypadá Windows 7 ve vašich očích?

11× proč je Windows 7 lepší než Vista
Ohodnoťte tento článek!
2.5 (50%) 2 hlasů