Defender se postaví crapwaru, jenž slibuje vyřešit i neexistující problémy (výměnou za peníze)

Pryč s crapwarem.

11
Windows 10 Defender
Windows 10 Defender

Možná si vzpomenete, že Windows Defender kromě malwaru v minulosti likvidoval i jiný typ softwaru, který byl vyhodnocen jako bezpečnostní riziko. Šlo např. o nástroj od Lenova, který bychom mohli považovat za legitimní aplikaci od výrobce počítače, ve skutečnosti však sledovala šifrovanou komunikaci na webu.

Záběr antivirového řešení se opět rozšíří. Pro náš klidný spánek Windows Defender od 1. března 2018 zatočí s programy, které bychom nemohli nazvat klasickými malwary. Bude se jednat o všelijaké optimalizační nástroje, které slibují vyčištění registru, zbytečných souborů na disku apod. Nebudou ovšem z počítačů vyháněny paušálně všechny takové programy.

Uvedené typy aplikací budou čistit také další bezpečnostní nástroje od Microsoftu.

Koho bude mít Defender v hledáčku?

Odstranění si nástroj vyslouží tím, že bude zobrazovat zavádějící informace o stavu počítače, které vám slíbí vyřešit, ovšem až poté, co (zpravidla) zaplatíte. Legitimní nástroje existovat mohou, možná ale sami víte, jak rádi různí výrobci ukazují v některých svých nástrojích informace o tom, jak nutně potřebujete jinou jejich aplikaci, která vyřeší až stovky problémů s vaším počítačem.

Nástroj od IObitu se bude řadit k těm, jež balancují na hraně. Část stavu věcí, který označuje za problémy, opraví, pak vám ale řekne, že když si placenou variantu nástroje nekoupíte, váš počítač vlastně nebude tak úplně v pořádku
Nástroj od IObitu se bude řadit k těm, jež balancují na hraně. Část stavu věcí, který označuje za problémy, opraví, pak vám ale řekne, že když si placenou variantu nástroje nekoupíte, váš počítač vlastně nebude tak úplně v pořádku

Nebo že musíte za peníze upgradovat stávající nástroj. K jiným podmínkám vyřešení domnělých problémů mohou patřit jiné požadované akce, např. se musíte přihlásit k odběru reklamních sdělení e-mailem, stáhnout jinou aplikaci, vyplnit dotazník, provést registraci apod. Program vám v tomto ohledu na výběr nedá, jen na vás bude tlačit, abyste provedli požadovanou akci.

Někdy tlak zvýší nějakou formou odpočítávání. Jak se tyto pseudopomocné nástroje do počítačů dostanou? Někdy mohou být v novém zařízení přítomné z výroby, zřejmě častěji si ji ale méně znalí uživatelé a uživatelky do počítače zanesou sami omylem během instalace úplně jiného programu.

Závěr

Nečestná hra v tomto poli není ničím novým, takže za sebe říkám, že jsem rád, že bude Defender proaktivní. Vyvolávání falešného pocitu ohrožení je hrou na emoce, pod kterými se člověk snáze zlomí. Pokud budete program popsané kategorie budete chtít používat nadále, měl by vám to ovšem antivirový program jako obvykle umožnit.

Prostředí Defenderu se proměnilo v Centrum zabezpečení
Prostředí Defenderu se loni proměnilo na komplexnější Centrum zabezpečení

Defender bude popsané aplikace řadit do kategorie nežádoucího softwaru. Uvedené datum naznačuje, že by nová funkce neměla být omezena jen na letošní jarní vydání Desítek (verze 1803). Pokud vše půjde jako obvykle, bude během března doděláno a pro širokou veřejnost uvolněno až během dubna.

Mezitím už snad bude Defender dávno likvidovat podobné pokusy, jak z někoho nátlakem vyloudit peníze. Minimálně hádám, že Security Essentials, což je sesterská verze Defenderu, kterou lze volitelně nainstalovat do Windows 7, již ale funkci nezíská.

Ohodnoťte tento článek!

11 KOMENTÁŘE

  • Smiem vedieť prečo? Od release w10 používam len ten a nemám najmenší problém. Avšak zdá sa mi že je „in“ nadávať na hocičo čo MS prinesie a integruje.

   Čo sa článku týka ja som za, nech detekuje a upozorňuje na všetko podobne lebo už ani nepočítam koľko krát sa mi klient ozval s tým že má problémy s PC hoc používa rôzne turbo mega urýchľovače, kde v konečnom dôsledku vyšlo že jediný zdroj problému boli oni.

   • To přeci musíš… jinak nebudeš dost moderní a cool. Jedině nadávání na Microsoft a jejich produkty a jedině jejich pomlouvání tě vynese do výšin odborníků internetových diskusí…

    • Samozejme :)) To ze nekdo napriklad Defender stejne jako jiny Antivir nechce..to by neslo vzit jako argument?
     Kritika veci, ktere nufungji spravne, mohou fungovat lepe, potazmo kritika smeru, ktery nevyhovuje vsem je samozrejme „jen“ in… koukam, ze nejen apple ma sve iovce, ale i msovce…

    • Hejtovat?
     Aji kdybych miloval veškerý jejich SW a HW tak je stejně budu hejtovat. Víš proč? Protože mi odepřeli ten milovaný software a HW používat. Microsoft toho tolik zabil že člověk si nemůže nic na jejich SW a HW budovat aby o to nepřišel.
     Nejvtipnější jak rozpustily tehdy vývojářská herní studia a dnes se šušká že si koupí EA protože Xbox jim netáhne kvůli málo exkluzivitách.

   • Ano, ale měl jsem na mysli něco jiného. Například vyskakovací okna Avastu s vyděšeným hlášením, že můj počítač zpomaluje A+B+C… (zbytečný software, špatné ovladače bla bla…) a přitom je to jen spousta lží. A že si od nich mám koupit nějaký prapodivný soft na vytunění, který mi to teda jako opraví… Sorry jako.

 1. To mě připomnělo jak v roce 2008 Generální ředitel Comoda měl o tomhle specificky proslov. A ejhle. Microsoftu to až za 10 let docvaklo.
  Stejně jako se SandBoxem, detekcí věrohodných aplikací apod.

  Momentálně největší problém Defenderu je výkon. Pokud nezná aplikaci nebo něco se mu nelíbí prostě tak při spouštění aplikace si sežere nad 30% výkonu což zaseká jakoukoliv dvoujádrovou i3ku. Díky tomu se potom takový program Medicus pouští dvě minuty místo dvou vteřin. Výjimku ignoruje. Antivirus musí ctít výjimky a to bezpodmínečně.

  Až bude Defender automaticky izolovat aplikace mezi sebou na kernel levelu s podmínkami tak možná tehdy řeknu že to není bloatware.