128 GB RAM v PC realitou. G.Skill představil 16GB paměťové moduly DDR4

0

Paměti DDR4 coby budoucnost PC zatím nepředvedly nějaké dramatické nárůsty ve výkonu a zatím za ně docela dost připlatíte. Nicméně jedna výhoda by s nimi (respektive platformou X99, která je na PC zatím používá jako jediná) spojená být měla. Výhledově budou na bázi DDR4 k dispozici moduly DIMM s vyšší kapacitou, takže se zase posune velikost RAM, kterou budete moci mít v PC. Tato budoucnost už je zdá se hodně blízko. Celých 128 GB se bude do počítače dát vrazit se sadou, kterou nyní pod značkou Ripjaws 4 představila firma G.Skill. Jde o osm modulů pro Haswelly-E, s čtyřmi na běžné desce se ale stále dostáváme na 64 GB.

„Kit“ je složen z modulů s kapacitou 16 GB na kus. Podstatné je, že se jedná o zcela normální neregistrované moduly, takže by neměly fungovat jen v serverech, ale i na obyčejných deskách pro „sprostého spotřebitele“. Použité by měly být 8Gb čipy vyráběné Samsungem na 20 nm, takže celkových 16 GB lze dosáhnout s běžnými dvoustrannými PCB s osmi čipy z každé strany.

Paměťové moduly DDR4 G.Skill Ripjaws 4 s kapacitou 16 GB
Paměťové moduly DDR4 G.Skill Ripjaws 4 s kapacitou 16 GB

16GB moduly Ripjaws 4 mají běžet na maximálních taktech až 2800 MHz efektivně při časování 16-16-16-36, což mají zvládnout při mírně zvýšeném napětí 1,35 V. To samozřejmě při použití profilu XMP, neboť se pohybujeme nad specifikaci konzorcia JEDEC. Moduly s efektivním taktem 2800 MHz budou zajímat hlavně nadšence požadující vysoký výkon, ale G.Skill údajně plánuje i různé pomalejší a levnější varianty pro šetřivější zájemce. Údajně s různými takty od 2133 MHz (což je na Haswellu-E standardní takt dle specifikací) a výše.

G.Skill už moduly ověřil na desce Asus X99 Rampage V Extreme, screenshot ze zátěžového testu
G.Skill už moduly ověřil na desce Asus X99 Rampage V Extreme, screenshot ze zátěžového testu

Firma tyto paměti zatím představila, ale ještě zřejmě nejsou na trhu. Podle odhadu serveru AnandTech by uvedení nemělo být daleko, zřejmě nějakých dva až šest týdnů. V tomto horizontu se koná Computex 2015, což by byl pro vypuštění na trh ideální termín; pokud je zde G-Skill nevydá, budou jistě alespoň vystavené.

 

Vedle data vydání je zatím neznámá také cena. Zde je asi třeba předpokládat, že půjde o značně nákladnou záležitost. Jednak bude 16GB modul to nejlepší v nabídce a tedy za něj asi zaplatíte něco navíc oproti dvěma 8GB kouskům. K tomu je třeba přičíst setrvale vysoké ceny operační paměti a příplatek za DDR4. K pořízení oněch 128 GB pro vaše PC tedy bude třeba hodně slušný rozpočet, a to i pokud půjde o levnější 2133MHz verzi. Vzhledem k tomu, že 32GB kity Ripjaws 4 se u nás dají pořídit od 14 000 CZK výše, viděl bych to zde dost možná i na cenu vyšší šedesáti tisíc.

Zdroje: G.Skill, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!