12nm Ryzeny 2000 v únoru potvrzeny? GlobalFoundries začne masovou výrobu v Q1 2018

28
Procesor Ryzen a 14nm čip Zeppelin, kterým je tvořen (Foto: Fritzchens Fritz)
-
Zdroj: Fritzchens Fritz

Před nedávnem se nám tu objevila zpráva, že firma GlobalFoundries chystá na příští rok 12nm proces 12LP a že se jej chystá využít její hlavní zákazník, výrobce procesorů (a grafik) AMD. To vyvolalo dohady o tom, zda to znamená zdržení nových Ryzenů, jelikož GlobalFoundries udávalo poněkud protichůdné zvěsti o tom, kdy bude proces dostupný. Někde uvádělo první čtvrtinu, někde první polovinu roku 2018, ovšem zase třeba s poznámkou, že jde jen o zkušební výrobu (risk production). Nyní v této věci konečně máme upřesnění, které by pro ony 12nm procesory mohlo být dobrou zprávou.

Opět tchajwanské DigiTimes totiž minulý týden přinesly zprávu z konference konané v Šanghaji, kde CTO GlobalFoundries Gary Patton hovořil o plánech firmy s 12nm a 7nm procesem. Patton v Šanghaji podle DigiTimes uvedl, že 12nm proces má být připraven už v první čtvrtině roku, přičemž by mělo jít o oficiální informace (pokud nedošlo k zkreslenému citování). Navíc toto „Q1 2018“ má znamenat masovou komerční výrobu (volume production), nikoliv nějakou zkušební fázi.

V tomto kontextu hned vyznívá více realisticky jiná zpráva DigiTimes, kterou jsme zde nedávno tlumočili – a sice že AMD prý plánuje uvedení nové generace Ryzenů „Pinnacle Ridge“ na únor 2018 a už má právě jít o 12nm čipy. Tato zvěst měla pocházet od výrobců desek, kterým tento termín prý už sdělilo samo AMD, ale kvůli velmi brzkému termínu se nám tehdy moc nezdála. Ovšem když nyní GlobalFoundries mluví o tom, že během prvního kvartálu (leden–březen) už bude na 12LP možná masová výroba, tak se situace docela obrací a kombinace 12nm Ryzenů a vydání v únoru už působí jako realistická možnost. Připomeňme, že v únoru mají údajně přijít Ryzeny 7, kdežto levnější Ryzeny 5 a Ryzeny 3 až v březnu, což poněkud zmírní úvodní nápor poptávky.

Slajd k procesu 12LP, představení komentoval Mark Papermaster z AMD (Foto: Patrick Moorhead, úprava: VideoCardz)
Slajd k procesu 12LP ze září. Tehdy termíny naznačovaly spíše pozdější dostupnost nového procesu (Foto: Patrick Moorhead, úprava: VideoCardz)

Kromě tohoto uvádí DigiTimes i nějaké další podrobnosti z plánů GlobalFoundries. Firma údajně nyní v druhé polovině letošního roku pořídí nebo už pořídila první dvě EUV linky pro 7nm proces (kde ale budou nasazeny až v jeho druhé generaci). Zajímavé také je, že prý teď firma už přímo při vývoji procesů spolupracuje s AMD, což zřejmě nějakou dobu neplatilo. Toto by dávalo AMD větší možnosti ovlivnit vyladění technologie pro své potřeby a také uvést čipy používající nový proces o něco dříve, než by to zvládlo se standardním komerčním přístupem.

Co od 12nm Ryzenů čekat a co ne

Možná při této příležitosti stojí za to shrnout, co se od těchto CPU asi dá čekat. Přímo k Pinnacle Ridge toho zatím uniklo velmi málo, ale ze starších únikůoficiálních plánů (kde měly ještě 12nm čipy označení „14nm+“) vyplývá, že budou mít opět maximálně osm jader a že zejména nebude změněná architektura samotných jader. Stále tedy půjde o „Zen 1“. Co asi není vyloučeno, jsou různé úpravy a opravy mimo jádro, ovšem za podmínky, že Pinnacle Ridge je nový návrh a nepoužívá původní masky Summit Ridge. (Že tedy nejde o refresh ve smyslu APU Godavari nebo Richland).

Tyto Ryzeny 2000 by každopádně měly mít vyšší frekvence a díky 12nm procesu snad také vyšší strop pro přetaktování. Na internetu se objevily různé údajné zprávy, dle kterých by toto navýšení mohlo být až někam do 10 % i u vyšších modelů (u těch nízko taktovaných jako je Ryzen 7 1700 nebo Ryzen 5 1400 je samozřejmě potenciál pro zrychlení větší, lámat se to bude u modelů jako 2600X a 2800X). Mohlo by tedy snad přibýt dejme tomu 300 MHz v základních taktech a snad i boostu a přetaktování. I GlobalFoundries uvádí u procesu 12LP možnost zvednout takty až o 10 %, takže šance tu asi je. Ale jednotlivě není možné tato tvrzení nějak ověřit a tak toto zatím berte s velkou rezervou.

V říši možného je kromě vyšších taktů asi i navýšení oficiálně podporovaných frekvencí pro paměti DDR4. AMD také vypustilo náznaky, že by Pinnacle Ridge pravděpodobně mělo mít pružnější turbo „Precision Boost 2“, jež je nyní implementované v mobilních Ryzenech. To by mělo také o něco zlepšovat nepřetaktovaný výkon, jelikož CPU bude moci lépe využít svůj potenciál v úlohách zatěžujících více jader.

Roadmapa AMD pro roky 2017 a 2018 (Zdroj: VideoCarcz)
Roadmapa AMD zmiňující Pinnacle Ridge, únik z jara 2017 (Zdroj: VideoCarcz)

Z GPU asi 12nm cestou půjde Vega 11

AMD také potvrdilo, že na 12nm procesu bude vyrábět i nějaká GPU. I u těch by se tedy tímto snad mohla otevírat možnost, že budou vypuštěna spolu s nájezdem nového procesu v prvním kvartálu – i když to může být třeba o něco dřív, ale také později, než kdy přijdou CPU. Prostou úvahou dojdeme k tomu, že nejpravděpodobnějším kandidátem na 12nm by asi měla být Vega 11, tedy mainstreamová odvozenina čipu Vega 10 z Radeonů RX Vega 56 a 64, o níž se již mluví delší dobu (mohla by mít 2048 stream procesorů, ale potvrzeno to zatím není).

Ohodnoťte tento článek!

28 KOMENTÁŘE

 1. 300Mhz je málo, je třeba aspoň 500Mhz. Je fajn že přibyla jádra, ale frekvence se pořád mydlí kolem 4Ghz. Uvažoval jsem o výměně IB za RyZen, ale dokud bude dostupný jen 4Ghz tak to nemá význam, masivní MT využiji málokdy. A proti nynějšímu IB co mi jde v singlu 4Ghz a nějaký drobný a na všechna jádra 3,9Ghz v 4c/8t není zajímavá náhrada která by stála za nákup. Pokud by Ryzen refresh šel aspoň na 4,5Ghz tak už by to stálo za zamyšlení. Prostě pro toho co si zvykl u IB/Haswell na slušné frekvence i spotřebu se velmi špatně hledá náhrada.

  • 4.5 GHz by teoreticky mohlo být XFR turbo pro 1-2 jádra, teď je u těch top Ryzenů 4,1 GHz (standardní turbo 4,0 GHz) a Threadrippery mají XFR dokonce 4,2 GHz.
   Šance asi je, ale zatím bych si na to nevsadil. Ten 12nm proces GLobalFoundries slibuje o 10 % vyšší výkon. Ale může to třeba znamenat, že se zvednou dosažitelné frekvence v nižších částech té křivky spotřeby – tj ve stejném TDP bude možné 2,2 místo 2 GHz nebo třeba 3,3 místo 3 GHz. Jestli to taky znamená, že se bude dát dostat na 4,4 místo 4,0 GHz, to už tak jasné není. Taky to řeba může potřebovat přebudování některých kritických bloků/cest na čipu, což AMD nemusí být ochotné/schopné tak rychle udělat.

  • Souhlas, ja mam Skylake, tak je blbost vymena, ale kdybych nevedel co z penezma, tak jdu do Coffee Lake. RyZen je pase kvuli nizky frekvenci a nizkemu vykonu jdno ay ctyr jader, vic neumi vetsina her vyuzit.
   Od RyZen+ ocekavam frekvence +500MHz a potom to zacne byt i proti Coffee Lake zajimave.

  • Ono mozna bude i stacit, kdyz se Ryzenovy posoupnou ty fekvence o neco vys a nemusi to byt ani 4.5ghz. Kafe frekvence asi stejne nikdo neceka ze by dal a tim padem zustane 8700k stejne ‚neporazen‘ jakozto herni CPU. AMD ale muze vyzobat stred a spodek lepsi nabidkou s Ryzen+ (vuci 8400, 8100, 8350, 8600), nez ma Intel a to mu pro pristi rok bude stacit. Nez prijde 8jadro Kafe, tak bude mit i Enthusiast segment pro sebe. Hold neco Intelu bude muset nechat :))

 2. To jsou dobre zpravy. Jsem hodne zvedavy o kolik se ty frekvence posunou. Pokud tech 10%, tak by to bylo pro AMD dobry. Nektere modely jako 1200, 1400, 1600 by to chtelo trosku posunout nahoru, aby lip konkurovali Kafe od noveho roku. 1500x naopak slevnit 🙂