13,3″ Joybook Lite na platformě AMD

0

BenQ uvedl nový lehký notebook z řady Joybook Lite. Mašinka s 13,3palcovým displejem nese modelové označení T131 a vedle Pavilionu dv2/z od Hewlett-Packard je to další stroj založený na mobilní platformě od AMD pojmenované Yukon. Použitý čipset je tedy AMD M690E s integrovaným Radeonem X1270. BenQ zvolil nejslabší procesor z nabídky zeleného šípu, kterým je jednojádrový Sempron 200U s taktem 1 GHz. Operační paměť DDR2, v základu s kapacitou 1 GB (rozšiřitelná na max. 2 GB), je taktována na pouhých 400 MHz. Notebook je vybaven 320GB harddiskem s rozhraním SATA a 5400 otáčkami ploten za minutu.

BenQ Joybook Lite T131

Navzdory osazení poměrně úspornými komponentami výdrž na baterii není nijak oslnivá. Šestičlánkový lithium-iontový akumulátor s udávanou kapacitou 48 watthodin a 4400 mAh udrží Joybook Lite T131 v chodu přibližně tři hodiny. Notebook váží 1,5 až 1,8 kilogramu podle konfigurace, výrobce udává rozměry 320 × 240 × 28 mm.

Zvláštní komentář zaslouží displej. Ten má rozlišení 1280 × 800 px, je podsvícen klasickými CCFL trubicemi a BenQ prozrazuje i dobu odezvy 16 ms. Obrazovka je potažena antireflexní vrstvou, má tudíž být méně náchylná na odlesky při zachování živějších barev, kvůli kterým uživatelé preferují lesklé monitory.

BenQ Joybook Lite T131

Nyní pár slov k výbavě. Síťovou konektitivu zajišťuje Wi-Fi adaptér (802.11 b/g/n) a RJ45 port pro Fast Ethernet (100 Mbit/s). Pro připojení externího zobrazovacího zařízení je k dispozici pouze obyčejný VGA výstup. Vedle slotu ExpressCard a čtečky paměťových karet SD/MMC najdeme na těle notebooku pouze dva USB porty. V rámu displeje je zabudovaná 1,3megapixelová webkamera, stroj má také vlastní mikrofon.

Joybook Lite T131 se bude prodávat ve variantách s bílým nebo modrým víkem. Bohužel se BenQ rozhodl notebook vypustit do prodeje nejprve v Číně, o cenách a dostupnosti ve zbytku světa zatím nemáme žádné informace.

Zdroj: Slashgear

 

13,3″ Joybook Lite na platformě AMD

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Byl jsem dřív velký fanoušek notebooků ThinkPad (R40, T40), ale po té, co jsem vyměnil Toshibu Tecra M9 za ThinkPad T400 jsem se přesvědčil, že pověstná kvalita pod správou číňanů zmizela už definitivně. Problémy s mým notebookem:

    1) Pravý dolní roh má ve spoji spodního a horního krytu vůli asi milimetra a celý roh je při položení na stůl trošku ve vzduchu, takže při psaní se notebook malinko kýve. Reklamace nebyla uznaná, prý je to vlastnost, nikoliv chyba celé řady T400.

    2) ThinkVantage SystemUpdate (pro stažení novějších verzí ovladačů a BIOSu) od dubna zobrazuje hlášku ve smyslu, že Lenovo připravuje lepší verzi systému a mám to zkusit znovu v květnu. Začátkem června jsem vygooglil, že celý systém měl být zrušen, ale po protestech zákazníků ho Lenovo obnovilo. Nicméně pro zprovoznění jsem musel ze stránek Lenova ručně stáhnout a nainstalovat novější verzi SystemUpdate, přičemž zdokumentované to nikde není.

    V dnešní době se už ThinkPad liší jen designem, ale o nějaké vyšší kvalitě nemůže být řeč.