14nm IBM Power9 přijdou příští rok s 24 jádry a PCIE 4.0. Použije je i Google

0

Nedá se říct, že by si Intel v oblasti serverových CPU seděl na rukou, nicméně přes čerstvé uvedení 14nm Xeonů E5-2600 v4 se mu zřejmě bezstarostná jízda trošku zkomplikuje. Nemusí to ovšem být nutně kvůli AMD, které chce uspořádat comeback Opteronu s architekturou Zen. Příští rok by totiž mohla Intelu vyrůst silná konkurence od „velké modré“ IBM. Ta se už nyní snaží bodovat otevřením své původně velmi proprietární a izolované RISC platformy, aktuálně s procesory Power8. Příští rok má ale přiložit pod kotel s čerstvou architekturou Power9, která přinese i nový výrobní proces a také dvojnásobné množství jader.

IBM minulý týden pořádalo v San Jose konferenci OpenPower Summit a kromě toho, že zde různé firmy oznámily své plány na servery na bázi (Open)Poweru, byla také poodhalena architektura Power9. Již roadmapa z léta odhalila, že tato CPU budou například obsahovat řadiče pro PCI Express 4.0, kromě toho ale bude přibalené také 25Gb/s rozhraní NVLink 2.0 pro komunikaci s grafikami Nvidia generace Volta a CAPI 2.0, tedy koherentní rozhraní založené na PCI Expressu pro další akcelerátory. Procesory budou používat paměti DDR4, údajně připojené přímo bez drahých a spotřebu zvyšujících externích bufferů.

IBM Power9 (OpenPower Summit 2016 (OpenPower Summit 2016, Zdroj: The Register)
IBM Power9 (OpenPower Summit 2016 (OpenPower Summit 2016, Zdroj: The Register)

První verze Power9, označená „SO“ (scale-out) je určena pro mainstreamovější dvouprocesorové servery, tedy segment Xeonů E5-2600, jenž je nejdůležitějším konkurenčním bojištěm. Tato CPU mají nést 24 jader, dvojnásobek současných dvanácti u Power8 a stejný počet, jako má Intelu u Broadwellu-EP, respektive EX (serverový Skylake ale příští rok přinese 28 jader). Později má ale přibýt výkonnější verze Power9 „SU“ (scale-up), která bude mít jader ještě víc – konkrétní počet bohužel znám není – a bude používat opět bufferovanou paměť v „big iron“ stylu jako Power8. Tato CPU budou již pohánět i čtyř a osmiprocesorové highendové servery, jaké IBM na architektuře Power tradičně stavělo.

IBM Power9 (OpenPower Summit 2016, Zdroj: The Next Platform)

Power9 v obou verzích se bude vyrábět na 14nm procesu v GlobalFoundries. Nepůjde ale o technologii „14LPP“ licencovanou od Samsungu, na které se poveze AMD, ale proces označený „14HP“. Ten je zřejmě plodem odděleného vývoje v polovodičové divize IBM, kterou GlobalFoundries koupily. Zda bude tento proces dostupný jen exkluzivně pro IBM, nebo i pro další klienty, není známo.

 

Licenční Power8 a Power9 od externích firem, Power10 po roce 2020

Zajímavé je, že architekturu Power9 nebude využívat jen IBM. Zřejmě by se měly uskutečnit přísliby konsorcia OpenPower o oné otevřenosti a instrukční sada a zřejmě i architektura budou dostupné i partnerským firmám, vytvářejícím vlastní čipy. Mezi Power9 a Power10 (což bude záležitost roku 2020 a pozdějších) se totiž v aktualizovaná roadmapě objevily také partnerské procesory. Ty budou zřejmě mířit do stejného segmentu jako Power9 SO.

Roadmapa procesorů IBM Power, všimněte si žlutě značených CPU od jiných firem (OpenPower Summit 2016, Zdroj: The Next Platform)
Roadmapa procesorů IBM Power, všimněte si žlutě značených CPU od jiných firem
(OpenPower Summit 2016, Zdroj: The Next Platform)

Podle IBM mají být odvozené jak od Power9, tak od Power8 a být založené na 10nm až 7nm procesech zakázkových továren (TSMC, GlobalFoundries). Objevit by se údajně měly mezi lety 2018 až 2020 a podle dostupných zmínek patrně půjde o díla čínských firem – o jedné takové se objevily zprávy již před dvěma roky a je možné, že se jedná o jednoho ze zde probíraných partnerů.

IBM Power8 v desce od Tyanu (Zdroj: eMedia Asia)
IBM Power8 v desce od Tyanu (Zdroj: eMedia Asia)

 

O Power9 má zájem Google

IBM pro dlouhodobou životaschopnost potřebuje rozšířit okruh uživatelů platformy Power a zvýšit tržní podíl. To je nepochybně i motivací za koncepcí „SO“ verze procesorů bez bufferových pamětí, ale i podpory standardního Linux v režimu little-endian (zatímco pro Power je tradiční big-endian). Právě softwarová stránka bude velmi důležitá, jak může dosvědčit například ARMv8. IBM by zde mohlo značně pomoci, že se za jeho platformu postavil Google. Internetový gigant se pochlubil, že udržuje porty značných částí své infrastruktury na architekturu Power a je tak připraven na nasazení těchto serverů místo strojů poháněných Xeony.

 

Google s Rackspace dokonce představili společný projekt serveru pojmenovaného Zaius, který bude zapadat do standardu racků Open Compute. Zaius bude server s výškou 1,25 OU, párem procesorů Power9, celkem čtyřmi sloty PCI Express 4.0 ×16, až 32 sloty pro paměti DDR4 a patnácti pozicemi pro 2,5″ disky.

IBM Power9 (OpenPower Summit 2016 (OpenPower Summit 2016, Zdroj: The Register)
IBM Power9 (OpenPower Summit 2016 (OpenPower Summit 2016, Zdroj: The Register)

Kromě tohoto masovějšího použití bude ale Power9 mít budoucnost i v superpočítačích, neboli sektoru HPC. Tam tyto procesory mají v kapse zakázku na americké superpočítače Sierra a Summit, kde bude využito i propojení NVLink, neboť hrubou výpočetní sílu mají poskytovat akcelerátory Nvidia Tesla.

Zdroje: The Register, The Next Platform

14nm IBM Power9 přijdou příští rok s 24 jádry a PCIE 4.0. Použije je i Google

Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů