15 věcí, které o Facebooku možná nevíte, ale Zuckerberg o vás ano

5
foto: gettyimages
Zdroj: gettyimages

Facebook ve své zprávě s odpověďmi na otázky amerického senátu přiznal, že shromažďoval informace o počítačích, telefonech a připojených zařízeních včetně myši, což prý sloužilo k lepší nabídce personalizovaný obsah a samozřejmě i reklamy.

Facebook ve zprávě uvedl, že sledování pohybu myši vedlo k vylepšení algoritmu rozpoznávající člověka od bota, a také k rozpoznání, kdy je okno s Facebookem na popředí a kdy na pozadí. Na této technologii přitom pracuje minimálně od roku 2013, ale nikdy neoznámil, že by ji reálně nasadil. Je ovšem pravděpodobné, že podobné sledovací technologie mají i jiné weby, byť zřejmě v menším rozsahu.

Zuckerberg: „Sledujeme pohyb kurzoru vaší myši“

„We collect information from and about the computers, phones, connected TVs and other web-connected devices users use that integrate with our Products, and we combine this information across different devices users use.“

foto: gettyimages

Facebook ve zprávě současně přiznal, že shromažďuje informace o operačním systému, verzích softwaru, úrovni baterie, síle signálu či volném místě v telefonu. Během slyšení v Kongresu Mark Zuckerberg popřel, že by Facebook využíval ke sledování uživatelů mikrofon.

Čtěte: Jak Zuckerberg (ne)vysvětlil ochranu uživatelských dat

Přesto Facebook vlastní patent, který dokazuje, že aplikace používá rozeznávání hlasu přes mikrofon pro účel vylepšení News Feedu. Zuckerberg také popřel, že by vytvářel stínové profily lidí, kteří na jeho síti nemají účet. Následující informace o vás ale Facebook podle zprávy zjišťuje:

facebook-opravneni-1 facebook-opravneni-2 facebook-opravneni-3

Facebook sleduje…

 1. Facebook sleduje, jaká zařízení používáte pro přístup na internet. Zjišťuje značku telefonu, tabletu či počítače. Současně sleduje verzi operačního systému a typ prohlížeče.
 2. Facebook sleduje pohyb kurzoru myši při interakci s jeho webovou aplikací. Podle Zuckerberga to slouží k lepšímu rozlišení reálného uživatele od bota.
 3. Facebook sleduje aplikace a soubory, které používáte s jeho sítí. Společnosti to pomáhá naučit se, jaká jsou vaše oblíbená zařízení a opět to ovlivňuje reklamy.
 4. Facebook sleduje, jestli a kdy máte okno s Facebookem na popředí, nebo na pozadí.
 5. Facebook sleduje sílu signálu vašeho smartphonu i Bluetooth.
 6. Facebook sleduje, jakého máte operátora a přes jaké sítě (Wi-Fi i pevné) se připojujete
 7. Facebook sleduje také názvy okolních Wi-Fi sítí a zjišťuje, zda jste v pohybu, nebo si jej prohlížíte na jednom místě.
 8. Facebook sleduje vaše ostatní zařízení, která jsou ve stejné síti, respektive informace o nich. Podle Zuckerberga to má pomáhat například ve streamování videa do televizoru.
 9. Facebook sleduje úroveň stavu baterie vašeho smartphonu. Zuckerberg tvrdí, že to pomáhá zjišťovat, jaký dopad má aplikace Facebooku na stav akumulátoru. Podle studie univerzity v Princetonu lze ale podle stavu akumulátoru sledovat uživatelům pohyb po webu.
 10. Facebook sleduje, kolik máte volného místa na všech zařízeních s jeho aplikací.
 11. Facebook sleduje nejen typ webového prohlížeče, ale i všechny pluginy, které máte nainstalované.
 12. Facebook sleduje, jakou máte rychlost připojení k internetu. Vedle informace o operátorovi to slouží k reklamě – pokud jste na pomalém připojení, můžete ve větší míře dostávat reklamy nabízející například LTE.
 13. Facebook sleduje interakci s jinými weby, na kterých je nějaký prvek Facebooku. Třeba přihlašování „with Facebook“ nebo i jen tlačítka „Like“. Ani je nemusíte použít a Facebook využije informace o tom, jaké weby navštěvujete k reklamě.
 14. Facebook sleduje vaše Devide ID, neboli unikátní kód používaného zařízení. Mimo jiné mu pomůže vás lépe identifikovat na jiných webech.
 15. Facebook sleduje, kdy na síti něco sdílíte a kdy příspěvky komentujete, pomáhá mu to vytvářet přesnější obraz o vaší osobě.

 

 

15 věcí, které o Facebooku možná nevíte, ale Zuckerberg o vás ano
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.31%) 39 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. Úprimne? Je mi z toho na zvracanie. Najhoršie na tom je, že facebook nemôžte opustiť úplne, pretože všetky alternatívy zanikajú.

  Ako chceme v tejto „civilizovanej“ spoločnosti hovoriť o slobodnej vôli a spoločenských cieľoch, keď je verejná mienka (a nielen tá) neustále upravovaná prostredníctvom propagácie. Reguláciu si nezaslúži len facebook ale marketing ako taký, inak bude čoskoro za pomoci strojového učenia ľudský život len uzlom v sieti.

  Dnes keď sa pozriem okolo seba, ľudia už absolútne nekonajú na základe rozumových riešení. Kúpia si AUDI, pretože je to prestíž (nikoho netrápi trápna kvalita celku v posledných rokoch), musia mať 16 jadro a 64GB RAM a potom na tom hrajú World of Tanks (čím menej „nepotrebných“ objektov v hre máte, tým väčšiu výhodu si zaobstaráte; legálny cheating), milujú Iphone, hoci sa im ohne vo vrecku a ten jediné čo na ňom robia, je odhalovanie svojho života na facebooku, chcú byť slávny, pritom nevykonali nič pre spoločnosť.

  Takto si človek demokraciu rozhodne nepredstavuje. Nemôžeme ľuďom všetko dovoliť a všetko dať, inak civilizácia ako taká zanikne. A vymývať im mozok prostredníctvom autohypnózy (divili by ste sa veciam, kt. sa v marketingu aplikujú), to naozaj nevyrieši negatíva tohto spoločenského systému (a nie, niesom konšpirátor ale študujem daný obor a trápi ma dopad komplexu činností na psychiku človeka).

  • Úroveň exhibicionismu a touhy po ocenění se v populaci asi moc nemění, díky sociálním sítím je na to holt vidět. Ten kdo sociální sítí ignoruje je tohoto „fenoménu“ ušetřen.

 2. Uff, sledujou toho pozehnane, ale na to ze toho sledujou tolik, tak u jsem na Facebooku rok a pul a uz by mohli pochopit, ze nejsem Malajec, v Malajsii jsem nikdy nebyl a nemam tam zadne pratele. Tak at mi ty Malajce porad Facebook doprdele nenabizi do pratel!!!

 3. Na fb uz nedavam ziadne fotky.

  Z iPhonu a iPadu som zmazal aplikaciu facebooku. Na fb idem uz iba zo svojho macbooku a iba cez Safari.

  Uz sa tesim, ako od jesene bude priamo v Safari zabranenie mojmu sledovaniu 🙂

 4. Upřímně řečeno je mi uplně upr**** co všechno Facebook sleduje. Nemám zapotřebí tam blejt kdejakej slint jak dnešní mládež, a nebo se s kýmkoliv handrkovat o tom kdo z nás má většího pindíka a už vůbec se zapojovat do politickejch debat a všech těch žump, co se tam vyskytují. Mám rád své soukromí a ctím ho. Facebook je pro mne jen další způsob spojení se světem, nic víc. A těch mých 5 příspěvku za 10let ať si klidně nechaj zarámovat ve svém honosném sídle. Nejdůležitější je se z toho nepo**** 🙂