15TB disky do roku 2014

0

Podle Hitachi Global Storage Systems se do pěti let hustota zápisu na pevné disky dostane na 2,4 triliony bitů na palec čtvereční (Tb/inch2, inch = palec = cca 2,54 cm, terabit = 1/8 terabajtu). Právě toto ve své řeči na Japan Information Terminal Festival prohlásil generální manažer plánování a marketingu v HGST, Tetsuya Kokubo.

Dnešní pevné disky dosahují hustoty zápisu kolem 400 Gb/inch2, do roka to bude 600 Gb/inch2 a do dvou let bude kapacita na plotnu dvojnásobná díky 800 Gb/inch2. Za čtyři roky by tak měla kapacita jedné plotny dosáhnout 3 TB, pětiplotnové disky by tedy mohly pojmout až 15 TB dat.

Zvýšení hustoty záznamu by mělo být dosaženo díky nedávno vyvinutým metodám “bit patterned media” a “discrete track media”. Očekává se rovněž uvedení nových typů zápisu, např. heat assisted magnetic recording nebo microwave assisted magnetic recording. Hlavičky by měly dostat také zdokonalený řídící mechanismus. Vyšší přesnost má zařídit tzv. “dual stage actuator” s piezoelektrickými čidly zabudovanými v zavěšení.

Zdroj: Nikkei Tech-On via Hardware Register

Přečtete si poslední recenze pevných disků s 500 GB na plotnu:

15TB disky do roku 2014
Ohodnoťte tento článek!