16 GB DDR2 paměti v jediném kitu

0

Přesně v duchu pořekadla, že operační paměti není nikdy dost, připravil kalifornský výrobce dnes-už-nejen-pamětí (asi jsem neměl číst českou verzi Brisingra) Corsair sympatický kit čtyř modulů DDR2 o celkové kapacitě 16 GB.

Kdo umí pokročilé matematické operace jako dělení, už si jistě spočítal, že na jeden modul tak připadá 4 GB. Tedy právě tolik, kolik drtivá většina uživatelů používá a považuje zatím za dostatečné. To ale neznamená, že by 16 GB bylo kapacitou nesmyslnou: pár virtuálních počítačů, vypnutý swap file, nějaký ten RAMdisk, …

Dobře, konec legrace, už jen fakta: označení kitu QUAD2X16GB-6400 napovídá, že půjde o paměti PC2-6400, tedy DDR2 na efektivní frekvenci 800 MHz. U tak velké kapacity jednoho modulu bych počítal spíše s CAS Latency 5 než 4, především uživatelům Core 2 je to ale povětšinou jedno. Zatímco vliv velikosti RAM je mnohdy markantní, vysoké frekvence až takovou vzpruhu systému nepřinášejí.

Nové paměti mají stát okolo 83 000 jenů = asi 867 USD = zhruba 17 200 Kč. Vzhledem k tomu, že dva 8 GB kity po dvou modulech pořídíte už dnes za celkem 11 000 Kč (2× 5 500 Kč) vč. DPH, není zas tak moc o co stát. Dávno jsou pryč doby, kdy k pravděpodobnosti, že vám dva moduly pošlapou v dual channelu, jste potřebovali málem certifikaci od CEO výrobce pamětí.

Zdroj: techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!