168 hodin: Amerika se ptá, kde leží hranice mezi soukromím a státem

0

Deníky The Washington Post a The Guardian přinesly v pátek ráno šokující informace o tajné operaci PRISM řízené americkou tajnou službou NSA. V utajovaném programu mají být zapojeny největší internetové společnosti Spojených států, od Facebooku přes Google po Microsoft. Agentura NSA od nich údajně může přímo stahovat soukromá data uživatelů, aniž by musela nejprve žádat soud o vydání příkazu. S daty pak dále prý může pracovat také FBI a britský protějšek agentury NSA.

Operace měla začít v roce 2007 za vlády George Bushe mladšího a první společností, která s agenturou zahájila spolupráci, měl být Microsoft. V dalších letech se přidal Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL a minulý rok též Apple. Informace o programu PRISM vyšly najevo v době, kdy je právě agentura NSA podezřívána ze schraňování seznamu hovorů uskutečněných přes síť operátora Verizon. Američtí činitelé opatrně přiznávají existenci takových operací, ač se vyhýbají zmiňování konkrétních názvů. Prezident Obama pak ve svém projevu Američanům řekl, že by tyto operace nemohly probíhat bez souhlasu jejich „řádně zvolených zastupitelů“.

Rozměrům celé kauzy se až nechce věřit, přestože názory, že jsou sociální sítě nástroji tajných služeb, jsou tak staré jako ony samy. Otázku, zda jsou tyto informace pravdivé, nebo se jedná o novinářskou kachnu, teď ponechme stranou. Kauza zase o trochu více otevírá téma soukromí (nejen na internetu) a jeho současné role. Má osobní soukromí ustoupit ochraně před vnějším nepřítelem, která zaštiťuje v posledních deseti letech vládní operace, počínaje drony a konče fízlováním lidí, ptají se teď občané své vlády. Ta jim Obamovy ústy tvrdí, že jejich hovory nikdo neposlouchá. Jen s tímto příslibem by se však neměli spokojit.

Na odhalení, jakkoli lze nyní o jeho pravdivosti pochybovat, není ani tak zarážející či spíše překvapující, že se TO děje, ale především JAK se to děje. V uniklých informací se doslova hovoří o obcházení soudů, které tvoří jeden ze tří pilířů moderní demokracie. To je faktem, který by neměl zůstat bez odezvy. I kdyby si informace o programu PRISM novináři deníku Guardian nakrásně vycucali z prstu, jsou tu jiné, konkrétní případy. Za všechny budiž jednou zamítnutý a nyní znovu projednávaný zákon CISPA. Ten by ve zkratce umožnil vládním institucím pod obranným štítem národní ochrany prohledávat osobní data – a hle, zase bez požehnání tribunálu. 

 

Byl bych naivní, kdybych si myslel, že se tohle už v jisté míře neděje. Prostomyslný bych byl, i kdybych si myslel, že v Nárožní ulici nemají nic lepšího na práci, než aby se bavili nad mými statusy na Facebooku. V nepředstavitelně velkém spletenci dat se dají hledat určité vzorce či klíče; i kdyby tajné služby zaměstnávaly celou Čínu a Indii, jen stěží by narazily na vaši fotku z letní dovolené. Celá kauza je tak skutečně o principu, o obcházení demokratických principů. 

Zatím můžeme spoléhat na to, že tajné služby získaná data používají jen k účelu, jímž své tajné a drahé programy hájí před Kongresem a občany. Jenže, jak upozorňují zastánci lidských práv, může se to zvrhnout v docela něco jiného. Zní to stejně tak neuvěřitelně a vzdáleně, jako kdyby vám někdo před pěti dny řekl, že Google a Facebook servírují svá data agentuře NSA. Může to být přitom blízká realita. Měli bychom být ostražití a nepřestat se ptát.

Poznámka pod čarou: Jak zajímavým čtením je v tomhle ohledu román 1984 od George Orwella… 

Vodafone jako poslední oznámil plány na LTE síť

Vodafone stejně jako T-Mobile spustí svoji LTE síť v létě. Stavbu rychlé datové sítě si operátor vyzkoušel v Karlových Varech, kde technologií od Huawei pokrývá přes čtyřicet tisíc obyvatel. LTE síť bude umožňovat i telefonní hovory, i když prozatím přepnutím do 2G režimu. Vodafone na vysílačích stejně jako konkurence nasazuje kmitočty, které má už v držení.

Vodafone se pobratřil i co se virtuálních operátorů týče. V úterý oznámil, že do své sítě vpustí další společnost DH Telecom, která bude podobně jako GTS prodávat služby dalším virtuálům. Fungovat začne od léta, na podzim by se společnost chtěla zaměřit i na koncové zákazníky.

Seznam bude každou středu nabízet k bezplatnému zhlédnutí jeden film, očekávat lze spíše snímky české provenience. Premiéru si Seznam odbyl filmem Kolja, příští středu nabídne ke sledování Vesničko má středisková a další týden Vratné lahve. 

Windows 8.1 zmenší velikost instalace

S blížícím se uvolněním testovací verze Windows 8.1, velké aktualizace Windows 8, se dovídáme stále podrobnější informace o podobě systému. Microsoft nyní usilovně pracuje na zmenšování instalačního balíčku, snaží se z něj odstranit staré nebo nepříliš používané součásti. Podle současných informací by tak Windows 8.1 měly vyžadovat pouze čtyři gigabajty diskového prostoru.

K počítači se bude možné přihlašovat otiskem prstu bez nutnosti instalace dodatečného softwaru a stejný způsob ověřování bude možné použít k nákupu aplikací. Původní prohlášení, že otiskem prstu bude možné chránit rovněž vybrané složky, Microsoft posléze dementoval.

Windows 8.1 budou zřejmě podporovat monitory až do rozlišení 4K (3840 na 2160 pixelů), pročež se zvýší maximální počet řádků s dlaždicemi na domovské obrazovce. Do systému také přibude podpora některých mobilních technologií, jako jsou čipy NFC. Úsilí vývojářů se prý soustředí i k posílení bezpečnostních prvků, novinky v tomto směru ocení zejména správci ve firmách.  

iOS 7, OS X 10.9, vylepšené Macbooky. V pondělí začíná WWDC

V pondělí v San Franciscu startuje vývojářská konference Applu. Vstupenky, které stály přes třicet tisíc, byly vyprodány pouze za dvě minuty. Fanoušci napjatě očekávají novinky, které bývají každoročně představovány během úvodní přednášky. Standa Janů z Extra PC odhaduje, že Apple představí mobilní systém iOS 7, který si pod štětec vzal vrchní designer Jonathan Ive. Sličná asistentka Siri by pak měla dostat nové možnosti, změnit by se také mohla notifikační oblast a zamykací obrazovka.

Představena by také mohla být nová verze systému OS X, u které však Standa očekává spíše kosmetické změny. Ve svém článku mluví o další vlně sbližování s mobilním systémem iOS, změněném přepínání se mezi aplikacemi, novém obchodě Mac App Store a dalších aplikacích.

Apple by mohl, co se týče hardwaru, představit vylepšené MacBooky s procesory postavenými na architektuře Haswell, které přinášejí větší grafický výkon při menší spotřebě. MacBooky Pro s Retina displejem by také mohly dostat štíhlejší šasi. Z dalších novinek se pak mluví o hudební službě iRadio nabízející streamovanou hudbu. 

Ověřené profily na Facebooku

Ověřené profily pro známé osobnosti se dostávají i na Facebook. Budou označeny modrým kolečkem s bílou fajfkou podobně jako na Twitteru. S časem by Facebook ověření profilu mohl nabízet také běžným uživatelům, předtím však musí vymyslet automatický mechanismus, aby všechny žádosti nemuseli vyřizovat jeho lidé. 

RSS čtečka Feedly představila plány pro svou expanzi. Uživatelům chce nabídnout plnohodnotnou webovou verzi, z webu ji lze zatím používat jako doplněk pro prohlížeče Chrome a Firefox. Služba se naučí vyhledávat v textu článků z odebíraných zdrojů a celkově by měla fungovat rychleji, společnost prý najala vývojáře soustředící se na optimalizaci. Vedle aplikací pro iOS a Android také vzniknou klienti pro Windows 8 a Windows Phone. 

Ohodnoťte tento článek!