168 hodin: Apple ukázal novinky, placené i zdarma [podcast]

0

168 hodin #10: Apple ukázal novinky, placené i zdarma by Cnews on Mixcloud

Apple na úterní tiskovce přestavil novou generaci zařízení. iPad s pořadovým číslem pět, tentokrát nesoucí jmenovku iPad Air, má po vzoru menšího tabletu užší rámeček kolem displeje a také ostřejší hrany. Oproti předchozí generaci je také o skoro dvě stě gramů lehčí. Další změny se pochopitelně odehrály už uvnitř zařízení. Tablet pohání stejný čip jako iPhone 5S, což chápu trochu jako zklamání, zejména když se čekalo, že nový iPad bude obsahovat jeho vylepšenou verzi.  

Menší iPad mini dostal dle očekávání Retina displej s rozlišením 1536 na 2048 bodů, což při menší uhlopříčce znamená, že je o trochu jemnější než u iPadu Air. Co se týče procesoru a grafiky, tak tu má stejnou jako iPad Air. Výdrž baterie zůstala u obou tabletů na hodnotě 10 hodin, stejně tak jako cenovka. Nejlevnější variantu iPad Air s 16 GB paměti koupíte za 499 dolarů, iPad mini za 399 dolarů.

 

Řada přišla i na počítače. Apple představil inovované 13- a 15palcové MacBooky Pro, ty mají úspornější procesory Intel Haswell, gigabitovou Wi-Fi a rozhraní Thunderbolt 2. Třináctipalcový model se dvoujádrovým procesorem, 4 GB operační paměti a 128 GB SSD diskem se bude prodávat za 1299 dolarů, Apple tedy šel s cenou o dvě stě dolarů níže. Cenovka klesla o dvě stě dolarů i u patnáctipalcového modelu, který obsahuje čtyřjádrový procesor, 8 GB RAM a 256 GB SSD disk. Prodávat se bude za 1999 dolarů. Oba laptopy vydrží na jedno nabití až osm hodin.

Vedle notebooků přišlo slovo i na Mac Pro. Ten je zase o trochu více high-tech hračkou, za kterou si však pořádně zaplatíte. Počítač ve tvaru válce, proto přezdívaný popelníček, obsahuje čtyřjádrový procesor Intel Xeon v konfiguraci se 4, 6, 8 či až 12 jádry a až 64 GB operační paměti. Vedle toho může mít dvě grafické karty AMD FirePro s až čtyřmi tisíci stream procesory a 12 GB video paměti. Ty dokážou obsloužit až tři displeje s rozlišením 4K. Cena začíná na 2999 dolarech.

Poslední třešničkou byla nová verze systému OS X Mavericks. V ní se vývojáři soustředili hlavně na optimalizace, systém naučili komprimovat neaktivní aplikace v paměti a hardwarově akcelerovat některé procesy. To se v důsledku odrazilo na delší výdrži baterie, Apple mluvil o hodině a půl, nezávislé testy ukázaly i lepší výsledky. Nová verze systému je ke stažení zdarma.

Amazon staví v Česku logistická centra

Amazon v Česku otevře na jaře příštího roku dvě logistická centra, mílovými kroky se tak blížíme k oficiálnímu otevření obchodu u i nás. Centra se tu sice nestaví z tohoto důvodu, ale ve chvíli, kdy tu budou stát, není důvod, proč s otevřením české verze obchodu dále otálet. Investice Amazonu je dobrou zprávou i pro zaměstnanost, firma chce zaměstnat 2000 stálých zaměstnanců a dále tři tisíce sezónních.

Microsoftu se v třetím kvartálu rekordně dařilo. Tržby firmy dosáhly na 18,5 miliardy dolarů, čistý zisk 5,3 miliardy. V obou případech jde o šestnáctiprocentní meziroční nárůst. Tržby v divizi Windows klesly o 7 procent, podle finančního šéfa firmy Kevina Turnera to ale kompenzují zisky v oblasti podnikových řešení a datových center. Microsoft také o polovinu navýšil příjmy z reklamy. Velký úspěch také dále slaví cloudové Office 365, které mají již dva miliony předplatitelů. Firmě se bohužel opět podařilo utajit, kolik prodělala internetová divize.

Provozovatel Wikipedie prošetřuje podezřelé zásahy do článků v anglické verzi encyklopedie. Vyšetřování má ověřit, zda články nebyly záměrně upraveny tak, aby vyznívaly v prospěch konkrétní společnosti nebo produktu. Celkově prý může jít až o stovky účtů, které takto zasahovaly do textů. Vážnost jednání provozovatele Wikipedie je v tomto případě na místě, neboť internetovou encyklopedii navštěvuje více jak půl miliardy čtenářů a často bývá citována v různých pracích. Záměrné zásahy nebývají bohužel neobvyklé, k nejznámějšímu případu u nás patří kauza starosty Prahy 5 Milana Jančíka, kdy jeho mluvčí z Wikipedie vícekrát smazal – prý omylem – starostovy skandály.

NASA otestovala laserový přenos dat mezi pozemní stanicí a sondou obíhající kolem Měsíce. Ve směru od Měsíce na zem se jí podařilo dosáhnout přenosové rychlosti 622 Mb/s, ve směru od země 20 Mb/s. Nové technologie přenosu mají vesmírné agentuře umožnit přijímání snímků a videí v detailním rozlišení v krátkém čase. 

Ohodnoťte tento článek!