168 hodin: autorské svazy chystají žaloby na souborová úložiště

0

Telefónica a Vodafone budou podle úterního vydání Mladé fronty Dnes sdílet své sítě, čímž obě společnosti sledují úsporu nákladů na takzvanou pasivní infrastrukturu, která zahrnuje vše počínaje kmitočty a vysílači a konče stožáry a generátory elektřiny. Vodafone má při tom Telefónice zaplatit miliardu jako kompenzaci za velikost (má menší síť). Telefónica chce časem seříznout počet vysílačů na polovinu, a v horizontu patnácti let ušetřit v partnerství s Vodafonem čtyři miliardy korun. Zákazníci tuto symbiózu navenek nepoznají, zřejmě se pouze změní mapa pokrytí (to se týká hlavně Vodafonu) a sítě nové generace budou nasazovány rychleji. Oba operátoři tuto záležitost komentují zatím opatrně.

Ve hře o telekomunikační firmu GTS zůstal jediný hráč, a to německý Deutsche Telekom, kterému patří T-Mobile. Skupina PPF i polská společnost Netia už o akvizici nemají zájem. Pokud by společnost GTS nakonec spadla do kapsy firmě Deutsche Telekom, dostali bychom se do zajímavé situace. GTS je pro mnoho virtuálních operátorů díky svému statusu MVNE bránou do mobilní sítě. Tento status ji totiž opravňuje k přeprodávání velkoobchodní nabídky, i když tak činí i další firmy a moc si s tím hlavu nelámou.  Odkupem GTS by se společnost prakticky stala součástí T-Mobilu, který by jejím prostřednictvím mohl ovládat velkou část segmentu trhu, na němž působí virtuální operátoři. T-Mobile by jim mohl utáhnout řemen, stejně tak jako rozvolnit podmínky. Zkuste hádat, která varianta je pravděpodobnější.

Noví virtuálové překvapení nepřinesli

Druhý srpnový týden opět přinesl několik nových virtuálních operátorů. Se zpožděním představil nabídku virtuál Fayn, který spojuje GSM a volání přes internet. V nabídce má tři tarify; první neobsahuje žádné volné jednotky a nahrazuje chybějící předplacenku. Minuta hovoru stojí 1,79 Kč, voláním přes internet lze cenu srazit na 0,79 Kč. SMS stojí 1,49 Kč. Následující dva tarify za 99 a 179 Kč obsahují 50 a 150 volných minut a 25 SMS. Minuta nad rámec stojí 1,39 Kč, u nejvyššího tarifu korunu. Ve všech případech je účtováno po celých minutách. SMS je u těchto dvou tarifů za 1,19 Kč. O datových balíčcích se lépe nezmiňovat, ani Fayn nevybočil z průměru a nabízí pouze 150 MB dat za 80 Kč.

Jihočeský poskytovatel internetu Starnet, prodávající SIM karty pod značkou Startel, uvedl dva nové tarify, které se konečně už neomezují jen na jeho stávající zákazníky. Dva tarify za 99 a 199 Kč nabídnou po 50 a 100 volných minutách s cenou za 1,39 Kč nad rámec. Esemeska stojí 1,49 Kč a jen nejvyšší tarif jich nabídne 50 v ceně. Datové balíčky jsou v nabídce tři a žádný z nich opět nevybočuje z nastaveného průměru. Za 39, 69 a 129 Kč můžete získat 50, 100 a 200 MB dat. Po jejich vyčerpání dojde rovnou k odpojení. Pak si je balíček nutné obnovit, nebo počkat do dalšího měsíce.

SIM karty začalo prodávat i vydavatelství Vltava-Labe-Press vydávající regionální Deník. Pouze ale svým předplatitelům a jako přeprodejce Vodafonu. Uvedené ceny jsou mimo realitu, pět korun za minutu nad rámec jednotek je po letošním zlevňování už rarita.

Autorské svazy chystají žaloby na úložiště

Autorské svazy se cítí po Svěrákovu vítězství nad Share-rapidem neohroženě a chystají na české stahovací servery vlnu žalob. Režisér Jan Svěrák žaloval úložiště Share-rapid za to, že otálel s mazáním kopií filmu Kuky se vrací. Soud za to webu uložil půlmilionovou pokutu. Dle amerického modelu musí stahovací servery nabízet nástroj pro hlášení nelegálního obsahu, nejčastěji jsou tímto nástrojem formuláře, přes které se stížnosti vyplňují. YouTube má dokonce vlastní databázi, se kterou nahraná videa sám porovnává a ta závadná pak maže, nebo k nim přilepí reklamu a o zisk se dělí s vlastníky práv. České Ulož.to naproti tomu vytváří ze souborů kontrolní součty, pomocí kterých zamezuje opakovanému nahrávání chráněného obsahu. Tento systém lze nicméně obejít zabalením souboru do RARu nebo rozdělením na několik částí.

Není mi proto zcela jasné, na co by ona vlna žalob měla mířit. Svazy mohou weby žalovat za jednotlivá pochybení, pokud ale v celkovém měřítku komunikují a vyhovují oprávněným žádostem vlastníků práv, není zde v tomto ohledu nic, za co by je měl soud trestat. Je však možné, že stížnosti zamíří i na partnerské programy, kdy servery připisují nahrávajícím uživatelům kredit za to, že jsou jejich soubory stahovány. Argumentovat, že to není motivace k nahrávání především autorsky chráněného obsahu, je v tomto případě těžké. Úsilí vlastníků práv chránit svůj majetek je sice pochopitelné, ale – jak poznamenává Lukáš Václavík ve svém článku – opět se řeší pouze následky pirátství, nikoliv jeho příčina, kterou je stále výrazná nedostupnost legálního obsahu.

Tvůrci RSS čtečky Feedly, která vyrostla především na konci Google Readeru, konečně přistáli nohama na zemi. Bezplatné fungování nemůže být nekonečné, a služba proto uvedla verzi Pro, která přináší zabezpečený protokol HTTPS, vyhledávání uvnitř zdrojů a odesílání článků pro Evernote. Tvůrci za to žádají pět dolarů měsíčně.

Nadějný projekt telefonů Ubuntu Edge placený z peněz drobných investorů asi pro tentokrát neklapne. Ačkoli to po prvních dvou dnech vypadalo, že firma částku vybere za výrazně méně než stanovených třicet dnů, další příspěvky začaly přibývat už jen pozvolně. Vybraná částka se nyní pohybuje mezi 8 a 9 milióny dolarů, statistici oslovení The Guardianem tipují, že se celkem vybere kolem dvaceti milionů dolarů. Firma přitom žádá 32 miliónů dolarů, a pokud se částka nevybere celá, peníze se vrátí investorům. Hlavním lákadlem telefonu mělo být to, že se z něj po připojení k monitoru stane desktop s plnohodnotným systémem Ubuntu. Byla by škoda takového projektu, a proto doufejme, že Canonical najde jinou cestu, jak přijít k žádaným penězům.

Uvedení levnějších iPhonů se jeví stále reálnějším. Kromě toho, že by měly mít hardware na úrovni současného iPhonu 5, už známe také předpokládanou cenu. Telefon by v našich končinách mohl stát v základní edici deset tisíc korun, ve vyšších variantách by se ale cenově už přiblížil základnímu modelu iPhonu. Uvidíme, čím nás Apple v září překvapí.

Ohodnoťte tento článek!