168 hodin: ČTÚ musí vysvětlit vyhrazení kmitočtů pro nové hráče

0

Mobilní operátoři využili prodloužené lhůty pro připomínkování podmínek nové aukce kmitočtů, a v poslední možný den zaslali Českému telekomunikačnímu úřadu své výhrady. Úřad obdržel také připomínky od ministerstva průmyslu, dalších společností, jako jsou České radiokomunikace, a dokonce i od několika jednotlivců. Výhrady operátorů míří zejména na předpokládaný problematický bod, jímž je rezervace třetiny pásma 800 MHz pro nové hráče. Z dražených kmitočtů je právě toto pásmo nejlukrativnější, neboť se vysílači pracujícími na těchto frekvencích nejsnáze pokrývají rozsáhlá území.

Se spektrem 1,8 a 2,6 GHz to jde již podstatně hůře, srovnatelnou oblast by muselo vykrývat několik samostatných vysílačů. Pásmo 800 MHz (v současnosti resp. 900 MHz) je tak v praxi využíváno na pokrývání velkých oblastí, zatímco spektrum 1,8 a 2,6 GHz pro vysílače v městské zástavbě a rychlé datové sítě. Získání potřebných kmitočtů v pásmu 800 Mhz je z tohoto důvodu pro fungování a vůbec vznik čtvrtého, myšleno skutečného, operátora naprosto zásadní. Vykrývat republiku pouze kmitočty 1,8 a 2,6 GHz by byla ekonomická sebevražda.

O kmitočty v pásmu 800 MHz se v poslední, žel předčasně skončené aukci, svedl největší souboj, ostatně vyvolávací cena zde byla z dražených frekvencí nejvyšší. Dnes již bývalý šéf úřadu Pavel Dvořák považoval dvacet miliard korun, k nimž se vyšplhaly nabídky soutěžících, za přílišné a dražbu ukončil. Jeho argumenty tehdy zněly na první pohled rozumně, přemrštěné ceny (odhady se různí, mohlo jít až o polovinu tržní ceny navrch, a to ještě nebyla aukce u konce) by se negativně odrazily na rychlosti rozvoje nových sítí a cenách pro koncové zákazníky. Přesto se kloním spíše k názoru, že Dvořák neměl do aukce tímto způsobem zasahovat a o výsledné ceně nechat rozhodnout trh. Dražby se účastnili tři operátoři a finanční skupina PPF. Všichni byli kapitálově dost silní na to, aby spolu mohli i dál soutěžit a kmitočty nejen nakoupit, ale i využívat. Tak jako tak by museli dostát dalším závazkům, frekvence by tedy nemohli blokovat a jen tak odložit do trezoru.

Samotnou aukci pak provázela formální pochybení, její průběh ovlivnily zejména možnost opakovaného stahování nabídek bez jakékoliv sankce a omezený počet aukčních kol během jednoho dne. V tomhle světle se jeví představené podmínky jako spásný lék: za den proběhne více aukčních kol, za stahování nabídek budou soutěžící platit a vítěz – můžou jím být vlastně všichni – bude povinen otevřít svou síť konkurenci.

Jenže po vlně připomínek není vlastně nic jisté. ČTÚ v každém případě bude muset objasnit důvody, které jej vedly k vyhrazení části spektra 800 Mhz pouze pro nové hráče. V první aukci se úřad vůči rezervaci frekvencí silně ohrazoval. V nové dražbě najednou otočil o 180 stupňů a je jí nakloněn. Náhlý obrat přitom úřad nevysvětlil. Zdůvodnění rozhodnutí nyní požaduje ministerstvo průmyslu a obchodu i samotní účastníci, z jejichž slov je cítit ochota vést celou záležitost klidně až k soudu. ČTÚ tak bude muset buď uvést nezpochybnitelné důvody svého rozhodnutí, nebo spornou část zkrátka vypustit. Jinak bude hrozit to, že rozdělení kmitočtů zmrazí soudní pře.

ČTÚ se nyní bude muset vypořádat se všemi připomínkami. To naposledy trvalo necelé dva měsíce, zahájení aukce pak následovalo o 5 měsíců později. Vzhledem k snaze napravit si reputaci lze tentokrát očekávat rychlejší průběh, zapracování připomínek by úřad ale v žádném případě neměl uspěchat. Podmínky aukce zkrátka musejí být jasné a nenapadnutelné.

99mobile nabízí volání do všech sítí za 1.49 Kč

T-Mobile v létě oficiálně spustí LTE síť, dosud s ní experimentoval v Mladé Boleslavi a některých částech Prahy. Skrze ryze datovou síť bude i možné volat, prozatím ale automatickým přepnutím spojení do 2G/3G sítě. Skutečné hovory přes LTE růžový operátor umožní na konci letošního roku. V tom se T-Mobile liší oproti Telefónice, která zatím neumožňuje kombinovat hlasové služby a síť LTE  na jedné SIM kartě.

Centropol Telecom bude prvním virtuálním operátorem fungujícím v síti Vodafonu. Ten se otevření své sítě dalším společnostem dosud bránil, již existující virtuálové tak využívají síť T-Mobilu, nebo Telefónicy. Energetická společnost Centropol distribuující elektřinu a plyn bude podle Vodafonu prvním plnohodnotným virtuálním operátorem, tato prohlášení je však třeba brát s odstupem. Na trh by měla vstoupit během letošního podzimu, ačkoliv to původně plánovala už na jaro.

Virtuální operátor 99mobile, za nímž stojí internetový poskytovatel Maxprogress, ve čtvrtek představil nabídku paušálů. Všechny tarify nabízejí volání do cizích sítí za zajímavých 1,49 Kč, do vlastní pak s výjimkou prvního paušálu za půl koruny. SMS do vlastní sítě stojí (opět s výjimkou nejlevnějšího tarifu) padesát haléřů, do ostatních shodně 1,49 Kč. Nejlacinější tarif Poslouchám za 49 Kč měsíčně obsahuje směšných deset volných minut. Kvůli těmto několika minutám, které hravě provoláte během dvou tří hovorů, se přece tarify nepořizují. To je už lepší sáhnout po předplacence, která nevyžaduje pravidelnou platbu. Jenže tu 99mobile v nabídce nemá.

Další tři tarify už ovšem vypadají zajímavě pro ty, kteří více telefonují. Paušál za 149 Kč obsahuje 100 volných minut do všech sítí, další za 249 Kč nabízí 200 minut. Tarif za 399 Kč, u nějž nabídka končí, má už 400 volných minut. Všechny tarify jsou bez úvazku. Operátor má v nabídce tři datové balíčky, 100 MB za 79 Kč, 200 MB za 129 Kč a 500 MB za 199 Kč. Po překročení limitu klesne rychlost na 16 kb/s, cena, respektive vůbec možnost obnovení limitu zatím není známá. Nabídka operátora není špatná, ale mezi konkurencí nijak nevyčnívá. Zákazníky bude odrazovat třísetkorunový poplatek za přenos čísla, který je jinde považován za bezplatnou samozřejmost. Hádám, že po zhodnocení prvních měsíců fungování od něj 99mobile ustoupí.

Nabídku představil i další virtuál GoMobil. Nabízí předplacenku a dále dva tarify. Minuta volání do vlastní sítě stojí u předplacenky 0,90 Kč, do jiných 1,9 Kč. SMS ve vlastní síti pak korunu, do cizích o padesát haléřů více. První tarif za 100 Kč měsíčně nabízí 60 volných minut, hovory nad rámec stojí 0,7 Kč do vlastní a 1,7 Kč do cizí sítě. SMS stojí 0,7 a 1 Kč. Druhý a poslední tarif za 200 Kč obsahuje 100 volných minut s cenou 0,6 a 1,5 Kč po překročení. V ceně je zahrnuto rovněž 100 MB internetu, který je k předplacence nebo prvnímu tarifu možné koupit za 75 Kč. V nabídce jsou i další balíčky sahající až k jednomu gigabajtu, který u prvního paušálu a předplacenky stojí 450 Kč, u druhého pak 300 Kč. Skladbou tarifů tak i GoMobil zjevně cílí na zákazníky s menší provolávkou.

VoIP operátor Fayn se ještě během června stane virtuálním operátorem. Zákazníky chce lákat na spojení telefonování, VoIP a datových služeb. Uživatelé chytrých telefonů si budou moci zvolit, zda budou chtít volat přes mobilní síť, nebo levněji přes VoIP, pokud budou v dosahu Wi-Fi.

Google vylepší třídění pošty v Gmailu

Magazín The Next Web odhalil chystanou novinku v Gmailu. Automatické třídění pošty, které samo zvýrazňuje důležité zprávy, dostane novou podobu. Z nabídky skrývající se pod šipkou u položky Doručená pošta se stanou čtyři záložky zobrazované nad seznamem zpráv. Bude se tak snadno možné přepínat mezi důležitými zprávami, novinkami ze sociálních sítí a reklamními sděleními. Faceliftu se podle magazínu dočká také aplikace pro Android, která po vzoru iOS dostane vysouvací menu.

Po blogovací službě Tumblr by Yahoo mohlo koupit také video službu Hulu.com, nabízí za ni údajně mezi šesti a osmi sty miliony dolarů, v přepočtu 12 až 16 miliard korun. Yahoo by tak vstoupilo na lukrativní trh s videem, jen samotné Hulu má tři miliony zákazníků a loňské tržby dosáhly 700 milionů dolarů. Služba nabízí ke sledování filmy a seriály z amerických televizních stanic. Z Česka není oficiálně dostupná, pomyslnou zeď lze nicméně přelézt použitím americké VPN nebo doplňků pro prohlížeče.

Samsung 20. června představí nové modely telefonů a tabletů. Na akci by mohla být představena zmenšená verze smartphonu Galaxy S IV, nový telefon s Windows Phone 8 a tablet s Windows 8. Akce bude živě přenášená přes YouTube.

Cnews.cz je podle dubnových statistik NetMonitoru 8. nejčtenějším IT webem v Česku. Děkujeme za vaši přízeň!

Ohodnoťte tento článek!