168 hodin: ČTÚ zpackal aukci kmitočtů, 4. operátor zatím nepřijde

0

Český telekomunikační úřad dal v pátek stopku aukci uvolněných kmitočtů po analogovém vysílání. Úřad vysvětlil zastavení aukce, na jejíž výsledky jsme napjatě čekali od podzimu, stále rostoucími nabídkami soutěžících, které již přesáhly hranici dvaceti miliard korun. Taková cena by se podle úřadu zásadně odrazila na rychlosti budování sítě a v důsledku na cenách datového připojení pro koncové uživatele. Cílem úřadu údajně nebyl primárně zisk, ale právě zajištění rychlého vybudování 4G sítě a zlevnění služeb pro zákazníky.

V tomhle světle dává zastavení aukce docela smysl. Cenové nabídky operátorů předčily očekávání úřadu, a ten aukci raději zastavil, než abychom dalších pár let čekali na pokrytí a pak stejně surfovali zadraho. Jenže ten samý úřad měl na přípravu aukce několik let a odborný aparát. Odborníci přitom už dříve varovali, že úřad nastavil podmínky aukce špatně. „Celý proces aukce zřejmě komplikovalo nejvíce pravidlo, že každý účastník aukce mohl až pětkrát bez jakékoliv sankce stáhnout svou nejvyšší nabídku. To pravděpodobně prodlužovalo celou aukci kmitočtů a vedlo k tak vysoké ceně,“ pokusil se osvětlit příčiny nezdaru pro server iHNed.cz analytik Tomáš Tomčány ze společnosti Patria Direct.

 

Stávající operátoři ale z aukce přesto vycházejí vítězně. Odhodlanou konkurenci v podobě finanční skupiny PPF tento rok s největší pravděpodobností nedostanou, neb do konce roku nová aukce zřejmě už neproběhne. Operátoři mohou LTE sítě ovšem budovat i tak, tyto plány ostatně ohlásily už Telefonica a T-Mobile. Jen je k tomu zkrátka zatím nepožene konkurenční boj.

V tuto chvíli tak vkládám zbývající naděje do analýzy relevantního trhu č. 8, jejíž výstup by měl výrazně zlepšit vyjednávací pozici pro virtuální operátory. Do konce ledna bylo návrh možné připomínkovat, aktuální stav zatím není známý.

Český web válcovala vlna DDoS útoků postihla český web

České weby čelily začátkem týdne velké vlně DDoS útoků. V pondělí byla cílem přední zpravodajská média, v úterý se útok soustředil na portál Seznam.cz. Následující dva dny se staly cílem weby bank a mobilních operátorů. K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, distancovala se od nich i česká frakce Anonymous, která byla mým soukromým tipem. Její zástupci ale na Facebooku dodávají, že nemohou ručit za všechny své členy.

Vzhledem k tomu, že se k útoku nikdo nepřihlásil a nebyl ani směřován na úzkou skupinu cílů, lze předpokládat, že se jednalo o prezentaci některého botnetu. Nebo je možné, že si někdo zkrátka chtěl vyzkoušet odolnost českých webů vůči přehlcení. Pronajmout si botnet není vůbec drahou záležitostí, podle Symantecu stojí hodina pět dolarů, celý den čtyřicet.

Tablety a mininotebooky s Windows 8 by mohly zlevnit

Microsoft dostal od Evropské unie další pokutu. Za nezobrazování obrazovky s výběrem prohlížeče, tzv. ballot screenu, tentokrát zaplatí 561 milionů eur. Společnost totiž Evropské komisi před několika lety, v návaznosti na stížnost vývojářů Opery, slíbila, že tuto obrazovku bude zobrazovat do roku 2014. Několik měsíců se ovšem tak – prý kvůli nezaznamenané technické chybě – nedělo. Společnosti původně hrozila pokuta až 5,5 miliardy eur.

Microsoft nejspíše sníží velkoobchodní cenu Windows 8, aby výrobci mohli svá zařízení prodávat levněji, a částečně tak smazat propast mezi nimi a lacinou konkurencí. Snížení cen by se mělo týkat OEM licencí pro tablety a menší dotykové notebooky. Podle informací serveru WSJ by cena mohla klesnout až na čtvrtinu, což by se rozhodně pozitivně odrazilo i na ceně pro konečné zákazníky.  

Ohodnoťte tento článek!