168 hodin: GTS je novým virtuálem a pokrytí LTE se rozšíří už v létě

0

Po měsících spekulací to je jisté. Telekomunikační společnost GTS v pondělí oznámila vstup na mobilní trh. Služby bude nabízet jako virtuální operátor fungující v síti T-Mobilu. Bohužel ne pro běžné zákazníky z domácností, ale jako ve svém dalším byznysu pouze firemnímu sektoru a státní správě. Nadále tak budeme muset doufat v příchod dalších virtuálních operátorů. Jako pravděpodobný se jeví vstup Tesca, o němž se sice mluví už několik let, nicméně teprve až teď se v obchodním rejstříku objevil zápis nové společnosti, který zřejmě neproběhl jen tak. Pak je tu také slibný projekt Air Mobile společnosti PPF Petra Kellnera, která má zálusk na uvolněné frekvence po analogovém vysílání televize. V případě úspěchu v aukci chce své služby začít nabízet ještě do konce roku. Toto léto bude zkrátka ještě napínavé.

Navzdory stále probíhající aukci frekvencí oznámil T-Mobile své plány na vybudování LTE sítě. Už během tohoto léta chce operátor rozšířit pokrytí sítěmi čtvrté generace z Mladé Boleslavi a kousku Prahy do dalších částí republiky. Dodavatelem techniky bude tradičně čínská společnost Huawei. Stejně jako při budování 3G sítě se společnost nebrání sdílení kapacity s dalšími operátory.

A k T-Mobilu ještě naposled. Všichni zákazníci s iPhony nebo telefony s Androidem si mohou nainstalovat aplikaci, pomocí které mohou sledovat informace o svém tarifu a případně spravovat služby. Z trojky operátorů je s aplikací pozadu už akorát O2.

Osmijádrová bestie se představí už za měsíc

Magazín SamMobil přišel s datem představení očekávaného smartphonu Galaxy S IV. Novinka má být odhalena 15. března, tedy za měsíc, a ještě v témže měsíci se má začít prodávat ve východní Evropě. V závěsu bude následovat zbytek Evropy a později Spojené státy s Austrálií. Finální jsou i parametry telefonu: osmijádrový procesor, výkonná grafika, 2 GB operační paměti a baťovský displej s uhlopříčkou 4,99″ a rozlišením Full HD. Telefon zajisté potěší i fotografy, čip fotoaparátu má mít rozlišení třináct megapixelů. Jen se zkrátka nabízí otázka: proboha, proč? Vždyť předešlá generace telefonu (Samsung Galaxy S III) nabízí pro mobily více než dostatečný výkon. A pak také: co to provede s výdrží.  

Systém BlackBerry 10 bude podporovat aplikace z Androidu 4.1. Rázem to rozšíří nabídku aplikací, a zvýší i atraktivitu nového systému jako takového. Pro budoucí uživatele platformy to je jednoznačně příjemná zpráva, přesto se nemůžu ubránit dojmu, že jde o novou podobu příživnictví.

Po dvou týdnech nejistoty Michael Dell oznámil odchod jeho společnosti z burzy a odkup podílů akcionářů za mohutné finanční podpory Microsoftu a spolku několika bank. Dell se tím hodlá vymanit z tlaku akcionářů a prognóz analytiků, které společnosti bránily v rychlé reakci na nové výzvy. Jako soukromé společnosti se to Dellu bude dařit nepochybně lépe. Firma si mezi prsty nechala v podstatě proklouznout nastupující trend tabletů a chytrých telefonů. Jako neúspěch to Dell nicméně nepovažuje; podle společnosti to je oblast, jejíž růst nemůže být nekonečný, a chce se proto více zaměřit na poněkud stabilnější segment B2B služeb.

Další české filmy v iTunes

V průběhu několika měsíců se v iTunes začnou objevovat filmy od společnosti Bontonfilm. Vzhledem k rozsáhlé nabídce titulů společnosti by podstatně mělo narůst i množství českého filmového obsahu v iTunes. Firma se dle slov Aleše Borovana nebrání ani vstupu na Netflix nebo Amazon, pokud by některá z těchto firem zavítala do Česka. 

Evropským vydavatelstvím vadí odkazy ve vyhledávači Google, obsahují totiž obrázky a úryvky z článků, čímž jim společnost údajně krade návštěvníky. Ty, které obsah zaujme, jim přitom – alespoň tomu tak je v mém případě – spíše přivede, z logiky věci jim tedy naopak pomáhá. Tonoucí se stébla chytá aneb vcelku průhledná snaha mediálních domů, jak přijít k penězům.

Po dvaceti letech, které zahrnují nesčetně odchodů & comebacků, přechází Miloš Čermák z Reflexu do Ekonomu, kde bude připravovat pětistránkovou rubriku o technologiích. Pochlubil se tím na svém Facebooku.

Smartphony nosí v kapse 17 % Čechů, tablety něco málo přes pět procent. Oproti roku 2011 jde o takřka dvojnásobný růst, což otevírá dveře projektům, jako je první české vydavatelství pro tablety, za kterým stojí bývalí zaměstnanci Economie. Podrobnosti projektu odhaluje rozhovor na Mediáři.

168 hodin: GTS je novým virtuálem a pokrytí LTE se rozšíří už v létě
Ohodnoťte tento článek!