168 hodin: Jsme zase o krok blíže zrušení roamingu v Evropě

0

Přenos čísla mezi mobilními operátory nově potrvá nanejvýš čtyři dny. Zkrácení lhůty bylo dohodnuto v asociaci APMS, která sdružuje telekomunikační společnosti, a je ve shodě s jedním z hlavních cílů Českého telekomunikačního úřadu. Změna navíc vstupuje v platnost v tu nejvhodnější dobu – objevují se stále další virtuální operátoři, a přechody zákazníků mezi společnostmi tak budou aktuálnější více než kdy jindy.

Další příjemná změna přichází z Bruselu. Od zítřka začne platit nová regulace roamingu, operátoři již zveřejnili upravené ceníky. Směrnice určuje maximální ceny za volání, SMS a data mezi státy Evropské unie. Regulace maximálních cen se týká takzvané zóny 1, kam spadají země EU a také některé další Evropské země – kompletní seznam naleznete v našem článku. Operátoři se ne překvapivě drží nejvyšších možných cen, odchozí hovor stojí u všech kolem 7,5 Kč za minutu (účtování 30+1), příchozí kolem dvou korun (účtování 1+1). SMS ze zahraničí stojí zhruba 2,5 Kč a megabajt dat u všech operátorů shodně 14 Kč. Další regulace ze strany Evropské unie, která by mohla přijít už příští rok (spíše ale až ten další), by mohla přinést dokonce úplné zrušení roamingových poplatků mezi zeměmi EU.

Další týden přinesl dalšího virtuálního operátora. Relax Mobil funguje v síti T-Mobilu prostřednictvím firmy GTS a nabízí jen jeden tarif za 50 Kč měsíčně. Paušál neobsahuje žádné volné jednotky, volání a SMS stojí 1,5 Kč do všech sítí (účtování 60+1). Data jsou účtována po megabajtech, přičemž za jeden zaplatíte 0,5 Kč. Při gigabajtu stažených dat to vychází na 500 Kč, data tedy nejsou tak výhodná, jak se zdají. Nehledě na nutnost neustálého kontrolování staženého objemu, neboť zde neexistuje strop v podobě FUP limitu.  

Microsoft potvrdil novinky ve Windows 8.1

Nokia ve svých mapách Here ukrývá detailní plánky budov, jsou ovšem dostupné pouze na Lumiích s Windows Phone 8. Majitelé těchto telefonů mohou v mapách vidět podrobné mapy interiérů v 45 zemích světa, a to včetně Česka a Slovenska. Více jak polovinu podkladů představují obchodní centra, dále pak nádraží, letiště, muzea a další místa. Mapy se přitom neomezují na pouhé obrysy, jsou v nich vyznačeny oddělení obchodů, bankomaty a různé body zájmu. Podrobné mapy interiérů korespondují s aktivitami Nokie, jež se loni připojila do aliance In-Location vyvíjející navigaci uvnitř budov.

BlackBerry zastavilo v prvním kvartálu tohoto roku dlouhodobý propad prodejů. Za čtvrtletí prodalo 6,8 milionu telefonů a utržilo 3,1 miliardy dolarů. I tak se ale ocitlo, byť v nepatrné, ztrátě, která souvisí s uváděním nových smartphonů na trh. BlackBerry bylo nedávno předehnáno Windows Phone a dnes je rozdíl mezi platformami pouze v řádu statisíců propadaných modelů, i tak se ale produktový manažer mobilních Windows nechal slyšet, že se své konkurence nebojí. Přitom je docela možné, že se BlackBerry s nabídkou nových smartphonů vyškrábe zpět na třetí pozici mezi mobilními platformami.

Apple vývojářům uvolnil druhou betaverzi systému iOS 7, tentokrát ji je možné používat i na iPadu. Opravuje především chyby minulé verze, kromě záplat ale přináší i mužský hlas Siri, některé nové ikony a přepracovanou aplikaci pro poznámky. Vývojáři mají na aktualizaci necelý měsíc, než vyprší první betaverze.

 

Microsoft v pondělí na konferenci WWDC oficiálně představil Windows 8.1 a uvolnil veřejnou testovací verzi (odkazy ke stažení najdete v článku na ExtraWindows.cz). Novinky v systému jsme víceméně znali z předchozích úniků, akce tedy byla spíše takovým shrnutím. Počítač bude možné spouštět rovnou na pracovní plochu, tlačítko Start se vrátí, zobrazení bude možné škálovat. Vyhledávání skrze postranní panel bude fungovat jak lokálně, tak i na internetu. Kromě vylepšeného systému se také dočkáme změněného poštovního klienta, který bude oddělovat osobní zprávy od reklamních sdělení, a výhledově také dotykových Office, nejspíše ale až příští rok. Na Windows 8.1 by se také měla objevit aplikace Facebooku a čtečka Flipboard.  

SkyDrive pro vývojáře

Do webového uložiště SkyDrive by se mohl dostat programátorský editor. Zvýrazňoval by syntaxi, umožňoval testování kódu přímo v prohlížeči a také spolupráci více vývojářů na jednom projektu. Editor by měl být založen na službě TypeScript od Microsoftu, která vývojářům umožňuje psát a testovat kód právě v prohlížeči.

Google Knowledge Graph je dostupný i v češtině, poradí si ale jen s jednoduchými a jmennými dotazy. Funkce po zadání dotazu zobrazí v pravém panelu (tam, kde se jinak zobrazují reklamy) rámeček s informacemi ze služeb, jako je Wikipedia. Na dotaz „Edvard Beneš“ se v boxu zobrazí obrázky, úryvek z Wikipedie, biografické údaje a související hledání, zde směřující například na Masaryka nebo Chamberlaina.

Ohodnoťte tento článek!