168 hodin: LTE mají všichni operátoři, T-Mobile dokonce zatím bez FUP

0

T-Mobile a Vodafone spustili LTE síť. Vodafone pokryl filmovým festivalem žijící Karlovy Vary, T-Mobile zase přešel z testovacího do veřejného provozu v Mladé Boleslavi a na jihu Prahy. Síť obou operátorů slibuje stahování až o rychlosti 100 Mb/s a nahrávání až 37,5 Mb/s. Vodafone umožňuje používání sítě pouze zákazníkům s tarifem Red Premium za 1499 Kč, který obsahuje 10 GB dat.

Vstřícnější přístup zvolil T-Mobile, který umožňuje síť používat všem klientům s datovým tarifem a stažená data nezapočítává do FUP limitu. V síti je možné i telefonovat díky technologii CS FallBack, která mobil při volání přepne do 2G nebo 3G sítě. Připojit se lze zatím se speciálním modemem, několika málo smartphony a nejnovějším iPadem. Seznam podporovaných zařízení by se měl rozšířit v následujících týdnech.

Oba operátoři využili kmitočty, které již mají v držení. Další rozšiřování LTE bude záviset na aukci frekvencí, která by v nejlepším případě mohla proběhnout letos na podzim. Začátky se bez ní obešly, pro masovější nasazování LTE ale budou operátoři potřebovat další kmitočty.

Po Ondřeji Malém, novináři věnujícím se telekomunikacím, se do Rady Českého telekomunikačního úřadu dostává další známá osobnost. Je jí Ondřej Filip, ředitel správce české domény CZ.NIC a poradce v organizaci ICANN. V Radě nahradí Janu Fürstovou, které vypršel mandát. Věnovat by se mohl zejména technickému aspektu telekomunikací a datovým službám.

Na trh stále přicházejí další virtuální operátoři

Na pololetí si start naplánovali hned tři virtuální operátoři. S odkladem odstartoval virtuál Voocall, který podobně jako Ha-loo mobil láká na spojení GSM a VoIP. Operátor sdílí pokrytí a technologie s T-Mobilem, od něhož si pronajímá síť prostřednictvím společnosti GTS. V nabídce má čtyři tarify, nejlevnější za 39 Kč měsíčně, který nahrazuje chybějící předplacenku. Všechny tarify mají shodné sazby, ve vlastní síti lze volat za 0,59 Kč za minutu, do cizích za 1,69 Kč, přičemž účtováno je po sekundách. SMS ve vlastní síti stojí 0,59 Kč, do cizí 1,25 Kč.

Další tarify se liší ve volných jednotkách a internetu. Mobilní rodinka za 89 Kč měsíčně nabízí 100 volných minut ve vlastní síti, tarify za 189 Kč (bez volných jednotek) a 229 Kč (100 minut v síti) přidávají internet s 200 MB FUP. Jiné datové balíčky operátor nemá v nabídce, po vyčerpání se platí 0,85 Kč za megabajt. Všechny tarify jsou bez úvazku, přičemž nová SIM karta stojí 100 Kč a přenesení čísla 300 Kč.

I další virtuální operátor L-Tel funguje v síti T-Mobilu. V nabídce má čtyři tarify, přičemž nejlevnější za 43 Kč opět nahrazuje chybějící předplacenku. Volání stojí u všech tarifů shodně, za 0,7 Kč do vlastní sítě, za 1,45 Kč do cizích. Účtována je celá první minuta a dále se hovor počítá po sekundách. SMS do vlastní i cizí sítě stojí 1,2 Kč. Druhý tarif za 150 Kč přidává 60 volných minut do všech sítí, další za 450 Kč obsahuje 120 minut a internet se 150 MB FUP. Poslední paušál za 799 Kč měsíčně zahrnuje neomezené volání a SMS do všech sítí a 1 GB internetu. Datové balíčky lze objednávat i zvlášť, 1 GB pak stojí 372 Kč. Všechny tarify jsou bez úvazku.

Dalším virtuálním operátorem se stala budějovická společnost Starnet poskytující internet v jihočeské metropoli. Funguje patrně v síti T-Mobilu a v nabídce má jediný tarif za 29 Kč. Volání v síti stojí 0,49 Kč, mimo 1,49 Kč, přičemž je účtováno po celých minutách. SMS stojí 1,49 Kč do všech sítí. V nabídce jsou tři datové balíčky: 50 MB (39 Kč), 100 MB (69 Kč) a 200 MB (129 Kč). Po vyčerpání dojde k zastavení služby. SIM karta je zdarma a přenesení čísla stojí 99 Kč. Operátor vyžaduje smlouvu, přičemž výpovědní lhůta jsou 3 měsíce.

Na trh se ale chystají i další společnosti. Virtuální operátor OpenCall (dosud funguje v CDMA síti U:fonu) spustí prvního září služby i v GSM. Zákazníky chce lákat na levné volání do zahraničí na předplacených kartách, čímž si může získat zde žijící cizince. Výjimkou při volání do zahraničí totiž nejsou ani ceny sahající daleko k padesáti korunám za minutu.

Objevuje se stále více náznaků, že by se virtuálním operátorem mohla stát i energetická společnost ČEZ. Její počítačová divize si totiž podala žádost o přidělení ochranných známek a zaregistrovala si také dvojici domén. Jednání – pokud – probíhají nejspíše s Telefónicou, u níž má ČEZ svá firemní čísla. Ta do své sítě zatím vpustila pouze větší společnosti, které navíc úplně nebo částečně kontroluje – BleskMobil, jemuž propůjčilo jméno vydavatelství Ringier, a Tesco Mobile, který s Telefónicou provozuje stejnojmenný řetězec.

Svěrák vs. Share-rapid – 1:0

Režisér Jan Svěrák vyhrál soudní spor s úložištěm Share-rapid.cz. To i přes opakované výzvy ze serveru neodstranilo snímek Kuky se vrací. Nyní za to musí zaplatit pokutu 536 000 korun. Soud byl precedentní tím, že nebyl žalován konkrétní uživatel, který film na server nahrál, ale samotné úložiště.

Aliance BSA, která v Česku mimochodem nemá právní subjektivitu, hledá informátory, kteří budou udávat užívání nelegálního softwaru ve firmách. Organizace informátorům vyplatí 10 % z uhrazené náhrady škody. Chce se tak zřejmě dostat k větším společnost, které používají kradený software. Díky finanční motivaci lze nyní čekat větší množství udání pocházejících přímo z firem. Hlášení „zevnitř“ už dnes prý tvoří 40 %.

Obchod s aplikacemi Windows Store překonal metu 100 000 aplikací. Každý den do něj prý přibude 600 novinek a Windows 8 se navíc staly třetím nejrozšířenějším operačním systémem, s 5,10 % tržního podílu překonaly Windows Vista.

Ohodnoťte tento článek!