168 hodin: marný pokus o zmrtvýchvstání MeeGa [podcast]

0

168 hodin #14: marný pokus o zmrtvýchvstání MeeGa [podcast] by Cnews on Mixcloud

CyanogenMod, nejpopulárnější alternativní ROM pro zařízení s Androidem, vydržel v katalogu Google Play jen dva týdny. Autoři jej tam před čtrnácti dny umístili v podobě průvodce instalací alternativního systému, jelikož si byli vědomi technické náročnosti instalace, a tímto krokem tak chtěli alternativu k předinstalovaným systémům zpřístupnit širšímu okruhu lidí.

Že Google CyanogenMod z katalogu odstraní, se dalo čekat. Společnost určitě těch 14 dní hledala kličky, jak odstranění zdůvodnit, přičemž nakonec sdělila, že průvodce uživatele navádí k tomu, aby porušili záruční podmínky svých zařízení. Aplikaci lze nyní stáhnout z webu tvůrců, před její instalací je však třeba povolit instalaci aplikací z neznámých zdrojů, čímž se nahrání alternativního systému stává pro velkou část uživatelů zase nedostižnou možností.

Budou si operátoři pronajímat sítě?

Ředitel Českých Radiokomunikací Michal Čupa potvrdil deníku Euro, že jeho společnost stále usiluje o odkoupení infrastruktury od mobilních operátorů. Zajímají ji především vysílací věže a optické sítě, o vysílače na střechách domů už tolik nestojí. Jednání probíhají již několik měsíců, naposledy je ale zdržela aukce kmitočtů, jelikož žádný z hráčů tímto nechtěl riskovat porušení podmínek a vyloučení. Celkový objem obchodu se pohybuje v desítkách miliard korun.

Informace deníku Euro stvrzuje, že operátoři nemají o vysílače už takový zájem. 2G a 3G sítě se budou rozšiřovat buď vůbec, nebo jen minimálně, a tak se vysílače pro operátory stávají přítěží ve smyslu údržby. Českým Radiokomunikacím teď vysílače a především optické sítě přijdou vhod, neboť rozšiřují a budují nová datová centra.

Kdo s čím zachází, tím také schází. Armáda Spojených států zaplatila pokutu 50 milionů dolarů za nelegální používání softwaru od společnosti Apptricity, která vyvíjí logistické systémy. Nelegální software dokonce používala v klíčových misích. Armáda původně zakoupila licenci na 3 servery a stovky pracovních stanic, z nich se software však dále rozšířil na sto serverů a tisíce koncových zařízení. Společnost se původně soudila o 225 miliónů dolarů, při mimosoudním vyrovnání nakonec získala zmíněných 50 miliónů dolarů.

Microsoft posiluje zabezpečení služeb

Microsoft v reakci na kauzu kolem agentury NSA uvažuje o plošném zavedení šifrování na jeho službách. O jedné novince týkající se zabezpečení už prosákly informace ven. V Office 365 se objeví funkce Message Encryption, pomocí které bude možné šifrovat e-maily. Jedná se o nástupce funkce Exchange Hosted Encryption, která fungovala v rámci firemní sítě. Nová služba Message Encryption bude, na rozdíl od ní, fungovat globálně a napříč e-mailovými službami. Šifrované sdělení bude obsaženo v příloze, která bude vyžadovat dodatečnou autorizaci.

A k Microsoftu ještě jednou. Společnost má údajně zájem o odkoupení francouzské hudební služby Deezer, která už delší dobu funguje i u nás. V minulých dnech přitom vyšlo najevo, že Microsoft stejně tak stojí i o přehrávač Winamp a streamovací službu Shoutcast. Jak daleko jsou jednání, není známo, i kdyby však Microsoftu službu nekoupil, mohl by se stát jejím strategickým partnerem pro vstup na americký trh, kterému se tento webový jukebox prozatím vyhýbal.

Kickstarter, web, který sdružuje drobné investory, má nový hit. Objevilo se tam pero, které kreslí na papír elektricky vodivým inkoustem. Co se myšlenky týče, není to žádná převratná novinka, několik takových per je na trhu už dostupných. Pero Circuit Scribe však alespoň podle úvodního videa kreslí ostré linky, které se nerozmažou, pokud přes ně přejedete prstem. Autoři na Kickstarteru chtěli vybrat 85 000 dolarů, v době přípravy tohoto článku měli již přislíbeno více jak čtyři sta tisíc od drobných investorů. Takové pero je pěknou hračkou na hraní, ale určitě i skvělou pomůckou ve vzdělávání.

Oživlé MeeGo

Stevenem Elopem propuštění inženýři z Nokie založili společnost Jolla, která chce oživit koncept telefonu N9 a systém MeeGo, z něhož vychází jejich vlastní systém Sailfish OS. Systém se plně spoléhá na dotykové prostředí a nepočítá s tlačítky. Největší peckou je ale možnost spuštění aplikaci z Androidu prostřednictvím virtuálního stroje Myriad. Podobnou funkcionalitu nabízí i telefony BlackBerry. Instalovat z katalogu Google Play kvůli restrikcím ze strany Googlu nicméně nebude možné.

První rybkou, na které se Sailfish OS objeví, bude telefon nesoucí jméno Jolla. Bude mít 4.5palcový displej s překvapivě nízkým rozlišením 540 na 960 px, který bude chránit Gorilla Glass 2. Telefon bude pohánět dvoujádrový procesor Snapdragon, 1 GB RAM a 16 GB interní úložiště rozšířitelné o paměťové karty.

Telefon bude zvládat 3G sítě i LTE, kromě toho má ještě GPS přijímač a NFC čip. Společnost jej ocenila v přepočtu na 11 tisíc korun, což je na telefon neznámé značky, s časem neprověřeným systémem a hardwarem střední třídy dost velký úlet. Trochu mi to připomíná neúspěšný koncept telefonu Ubuntu Edge, který se však řadil do opačné části spektra.

Ohodnoťte tento článek!