168 hodin: nesnažme se změnit něco, co funguje

  0

  V pondělí v Dubaji začala konference WCIT, na které se sešli delegáti 193 členských zemí Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), aby jednali o budoucnosti internetu. Některé země v čele s Ruskem prosazují, aby správa sítě přešla do kompetence ITU, fakticky tedy na půdu OSN. Technickou správu internetu má dosud na starosti organizace ICANN, která z tradičních důvodů sídlí ve Spojených státech, což zemím, jako je Rusko – mimochodem předkladatel tohoto návrhu  – nebo Čína dost leží v žaludku.

  Argument pro převod správy na ITU se letmo jeví jako odůvodněný. Správa vykonávána ITU coby mezinárodní organizací má zajistit rovný vliv všech členů na řízení internetu. Jenže zároveň přiznává každé zemi daleko větší možnosti kontroly „její“ části sítě, což by dalo autoritářským režimům do ruky mocný nástroj. Účast zemí jako Čína, která je rovněž členem ITU a filtrování provozu otevřeně přiznává, by navíc jakékoli snahy o nezávislou a apolitickou profilaci nového správce znevážila.

  Stávající správce ICANN sice sídlí v Kalifornii, jedná se ale o technickou a nevýdělečnou organizaci, byť určité politické vlivy vyloučit nikdy nelze. Už jen proto, že rozpočet organizace je částečně sponzorován tamní vládou. Pokud zde ale nějaké vlivy jsou, tak vedou jedině liberálním směrem. Za sebe jsem tedy rád, že technický správce internetu leží za velkou louží a nic bych na tom neměnil.

  Pak je tu druhá věc, a to, jak by takový převod vypadal. Internet je z principu decentralizovaná síť, přesto ICANN coby správce obsluhuje klíčové systémy a agendu. Převod pod ITU a delší pronikání organizace do způsobu správy by zajisté zpomalilo inovace. Dobu, kdy jsme nastoupili na dlouhou cestu přeadresování celého internetu, také nevnímám jako nejvhodnější. Kombinace uvedených fakt a mnoho dalšího včetně politizace řízení internetu by mohlo zbrzdit budoucí vývoj sítě.

  A také to otevírá prostor k prosazování absurdních návrhů, jako je internetové „clo“, které odporují myšlenkám, na nichž byla síť postavena, a jenž by neměly v ICANNu šanci se dostat ani na stůl. Proto doufejme, že správa internetu zůstane nadále v rukou ICANNu a zbavená přímého politického vlivu konkrétních států. Hlavně těch, kde vládne pevná ruka.

  Vzhledem k tomu, že Spojené státy a země Evropské unie zaujímají docela jednoznačný postoj, je pravděpodobné, že tak významné rozhodnutí bez jejich hlasu neprojde. I tak bychom ale měli být znepokojeni tím, že se o budoucnosti internetu jedná za zavřenými dveřmi.

  Sociální síť, pro kterou není místo

  Nyní k veselejším tématům. Google před koncem roku zveřejnil tradičního Ducha doby. Nejvyhledávanějším výrazům kralovala jména webů jako Facebook, YouTube, iDnes nebo Aukro, což jenom dokazuje, že pro spoustu lidí je vyhledávací políčko pořád internet. Celou statistiku najdete v našem článku.

  Ivo Lukačovič se bude znovu aktivně podílet na vedení Seznamu. Z firmy se stáhl před několika lety, kde ho ve vedení nahradil Pavel Zima. Od té doby působil pouze jako předseda představenstva a majoritní vlastník společnosti a věnoval se svým koníčkům. Nyní se do firmy chce vrátit jako vizionář, žádnou pozici ve vedení ale společnosti neobsadí. Pokud si Seznam chce udržet i nadále dobrou pozici, čeká ho spousta výzev. Se silnou, i když introvertní osobností Lukačoviče může společnost udržet krok s dobou.

  Čtyřkový Android je už na třetině aktivovaných zařízení. Gingerbread (2.3.3-2.3.7) pak pohání polovinu všech telefonů s Androidem. Malý podíl si drží i muzeální verze Froyo a Eclair. Google přitom nejspíše už za půl roku představí Android s číslovkou pět. Lituji vývojářů, kteří Lukášovými slovy musejí počítat i se zombies, jako je Eclair a starší. Jenže míč je teď na straně výrobců. Ty chrlí jeden model za druhým a s aktualizací předchozích už moc nepočítají. Bohužel ne každý si může dovolit mít každých půl roku nový telefon.

  Microsoft otevřel sociální síť So.cl, pro kterou není místo. Nepřichází se zajímavým obsahem ani osobnostmi, které bychom nenašli jinde. V době, kdy má Facebook miliardu uživatelů a udržet si přehled jen na něm zabere dost času, tu prostor pro další sociální síť už není. Twitter si své uživatele drží, Google+ zase dobře doplňuje ostatní služby společnosti. Ale So.cl, pro něj tu místo zkrátka nevidím, ačkoli bych Microsoftu úspěch docela přál.

  Tolik k uplynulému týdnu. Ten příští snad přinese z Dubaje status quo.

  Úvodní ilustrace: kalani1980 @ DeviantArt.com

  Ohodnoťte tento článek!