168 hodin: Nokia opět v černých číslech

0

Začněme událostí, která je záležitostí týdne předešlého. Kim Dotcom po roce patetických řečí skutečně představil nové uložiště Mega, jakéhosi pohrobka Megauploadu, a to na rok přesně od jeho zavření úřady. Mega se více blíží ideji webového disku po vzoru Dropboxu než pirátskému doupěti, jakým býval právě Megaupload. Funguje zatím na webu, Dotcom nicméně přislíbil aplikace pro mobily a počítače, které uložiště umožní připojit do systému jako síťový disk.

Přenos dat je šifrovaný, služba ovšem ani zdaleka není anonymní, o uživateli uchovává dost údajů, které mohou při prohřešcích posloužit coby důkazní materiál. Dotcom se z minula zřejmě poučil, a vlastníkům autorských práv také nabízí účinnější nástroje, jak ze serveru mazat jejich obsah. Proti případnému zásahu shůry se zase připravil rozesetím svých serverů po světě.

Společnost RIM, výrobce telefonů BlackBerry, se do budoucna nebrání myšlence licencování svého systému dalším výrobcům po vzoru Androidu nebo Windows Phone. RIM spoléhá, že ho z paběrkování zpět na výsluní vytáhne chystaný systém BlackBerry 10, do kterého firma vkládá velké naděje. Podle šéfa společnosti je na mladém trhu chytrých telefonů stále místo pro další platformy.

S tím souhlasím. Jenže BlackBerry nikdy nebylo – ani v době cihlové – zvlášť masovou záležitostí. Vždy mělo punc manažerského telefonu, s kterým jste v rukou běžného člověka setkali zřídkakdy. A díky nabídce profesionálních nástrojů (BIS, Management Center, napojení na PBX ad.) se s ním ve firemním prostředí lze setkat často i dnes. Pokud BlackBerry chce zlepšit svoji pozici, mělo by se držet „zlaté“ firemní sféry a nabídnout jí moderní smartphone – a nepokoušet se tedy o masový telefon. Jinak firma riskuje, že jí rybník může vypustit Windows Phone, který je v tomto směru rovněž ideálním kandidátem.

Nokia se po dlouhém ztrátovém období znovu ocitla v zisku, na lepší časy se nicméně neblýská. Firma rok 2012 ukončila s provozním ziskem 439 milionů eur. Prodala sice 86,3 milionů telefonů, z čehož ovšem bylo jen 6,6 milionů chytrých (propad zde zpomalily hlavně Lumie). Společnost zároveň oznámila, že nadobro končí se systémem Symbian – který se ukázal být slepou uličkou – a nadále bude protlačovat jen Windows Phone.

Belkin od Cisca kupuje divizi domácích síťových zařízení, prodávaných pod značkou Linksys. Belkin si od nákupu slibuje postup na první pozici v prodeji domácí síťařiny. Cena obchodu není známá, zřejmě se ale bude jednat o méně než půl miliardy, za které Cisco v roce 2003 Linksys koupilo.

T-Mobile aktualizoval nabídku datových tarifů. Přibyly nové a došlo i k celkovému zlevnění. Nyní lze třeba za pětistovku pořídit tarif s velmi slušnými 3 GB FUP, díky kterému můžete surfovat na internetu, aniž byste museli každou minutu kontrolovat počítadlo projetých megabajtů. Po vyčerpání limitu se rychlost zpomalí na 64/32 kb/s, se kterou lze bez skřípání zubů stahovat poštu nebo číst Twitter. Zlevněním tarifů reagovala i Telefonica.

Rok 2012 ve jménu rekordních tržeb

Google zveřejnil finanční výsledky za uplynulý rok. Poprvé v historii se jeho tržby přehouply přes 50 miliard dolarů, čistý zisk byl téměř 11 miliard. Záporně se na hospodaření opět odrazila divize Motorola, která ale snížila ztrátu na 353 milionů dolarů, což je výsledkem rozsáhlé restrukturalizace, která probíhá už několik měsíců.

Zato výsledky Applu investory zklamaly, ačkoli pro společnost byl poslední kvartál minulého roku rekordní. Společnost utržila 54,5 miliardy dolarů (čistý zisk 13,1 miliardy), odhady nicméně mluvily o rovných 55 miliardách, na což akcie reagovaly desetiprocentním poklesem. Za všechny čtyři kvartály pak společnost utržila 164,7 miliardy dolarů se ziskem 41,7 miliardy.

A do třetice Microsoft. Ten rovněž oznámil rekordní tržby, a to 21,68 miliardy dolarů s čistým ziskem 6,38 miliard, za jehož pokles mohla nabídka levného upgradu na Windows 8 a dočasné oslabení divize Office, protože firmy vyčkávají na verzi 2013.

Ohodnoťte tento článek!