168 hodin: s virtuálními operátory se roztrhl pytel

0

S virtuálními operátory jako by se roztrhl pytel. V uplynulých dnech oznámili úmysl vstoupit na mobilní trh hned dva VoIP operátoři, vystupujícími pod značkami Voocall a Odorik.cz. Zástupci Voocallu mluví konkrétně, služby chtějí začít nabízet za tři měsíce a slibují při tom výrazně levnější volání. Druhý jmenovaný operátor žádné podrobnosti neuvedl, vstup je prý otázkou horizontu několika měsíců, nicméně již teď se počítá se zpožděním, což naznačuje to, že společnost není ani ve fázi jednání s fyzickými operátory. Minulý týden vstup na mobilní trh oznámila také telekomunikační společnost GTS, to se ovšem běžných zákazníků nijak nedotkne, neboť nový virtuální operátor bude směřovat nabídku svých služeb k podnikům a veřejné správě.

Ledy se samozřejmě nezačaly hýbat zničehonic. Za nezvyklou ochotou klasických operátorů svolit ke vstupu virtuálů do svých sítí stojí iniciativa Českého telekomunikačního úřadu, který chce operátory donutit ke zveřejnění velkoobchodní nabídky, a rovněž probíhající aukce kmitočtů pro LTE, jejichž kupci se k tomuto kroku přímo zavazují. Mile mne překvapuje, že operátoři jsou při hovorech s kandidáty na virtuály povolní už teď, i když je k tomu v tuto chvíli zatím nic nenutí.

Zmíněnou dvojkou VoIP operátorů, kteří v minulých dnech oznámili své úmysly, řada zájemců o místo na mobilním trhu nekončí. Stejné úmysly má řetězec Tesco, UPC, Centropol nebo společnost PPF, která se dokonce utká s trojkou operátorů v aukci uvolněných kmitočtů. Čím více společností začne nabízet mobilní služby, tím spíš bude z čeho vybírat. Ještě to je ale běh na dlouhou trať a my se pohybujeme teprve někde v první polovině.  

Část peněz z aukce půjde do rozvoje optiky

T-Mobile do budoucna s dalším rozšiřováním 3G sítě příliš nepočítá. To jsou slova technického ředitele Franka Meywerka, které později upřesnila tisková mluvčí společnosti. Prioritou pro tento rok má být budování sítě LTE, již společnost otestovala v Mladé Boleslavi. Využije k tomu volných kmitočtů ve svém držení, velká aktivita společnosti v tomto směru jako by ale předjímala výsledek probíhající aukce. Ten jsme měli již znát, podle zákulisních informací za zdržení může nečekaně velký zájem, taktizování zájemců, ale především úřadem špatně nastavený jednací řád. T-Mobile ale v Mladé Boleslavi „aukce neaukce“ ukázal, že to jde i tak. 

 

Část ze zisku z aukce chce ČTÚ investovat do rozvoje rychlých optických sítí. Telefonní vedení má své limity a bezdrátové připojení je závislé na venkovních podmínkách, přitom jedním z těchto způsobů se dle propočtu úřadu připojuje 75 % zdejších uživatelů. Bližší informace bychom se měli dozvědět s výsledkem aukce.

Skupina poslanců zpracovala návrh, který by měl mobilním operátorům jasně vymezit hranice, co si mohou dovolit ve vztahu k zákazníkům. Při sjednávání smlouvy přes telefon by měl být spotřebitel obeznámen se všemi informacemi, a to buď zasláním v papírové, nebo elektronické podobě. S tím souvisí jasné vymezení pravidel pro prodlužování smluv a zákaz sankcí za jejich předčasné ukončení. V novele je myšleno i na virtuály, kteří by v případě zamítnutí jejich vstupu měli od daného operátora dostat všechny důvody odmítnutí. Kopie by zamířila i do ČTÚ.

Háčky a čárky v doménách opět nechceme

Po dvou letech jsme znovu rozhodli, že domény s háčky a čárkami nechceme. Jednotlivci v tomto směru zastávají víceméně stejně negativní postoj jako dříve, k pozitivnímu se ale otočil názor firem, což nejspíše souvisí se stále větším nedostatkem atraktivních domén. Argumentem pro zavedení diakritiky do domén je vymezení jasného názvu, na druhé straně se ovšem nabízejí silnější důvody, proč se její implementaci bránit. Za všechny lze jmenovat vyvolání zbytečných zmatků, problémy pro zahraniční uživatele a nahrání spekulantům, pokud by nebyla jasně vymezena pravidla pro pořizování domén v případě existujících názvů.

Společnost HP podle zdrojů magazínu Read Write chystá tablety s Androidem, štěstí možná pokusí ale i oblasti chytrých telefonů. Pokud se tak skutečně stane, Google může se svým Androidem slavit malou velkou výhru, neboť v tu chvíli na svoji stranu získá všechny důležité výrobce počínaje Asusem přes Samsung a konče právě HP.

Vývojáři prohlížeče Opera oficiálně potvrdili, že časem přejdou na vykreslovací jádro WebKit a zastaví vývoj vlastní renderovací technologie Presto. WebKit již běží v pozadí prohlížečů Google Chrome a Safari, až se k nim přidá Opera, začne to zavánět nebezpečnou nadvládou tohoto enginu, která – jak poznamenal kolega Petr Urban – by mohla začít připomínat dobu, „kdy světu neohroženě vládl Internet Explorer.

Blogovací platforma Posterous, kterou před necelým rokem pohltil Twitter, nadobro skončí. Oznámil to její zakladatel Sachin Agarwal, a potvrdil tím spekulace posledních měsíců. Blogy skončí k poslednímu dubnovému dni, k dispozici jsou nástroje, pomocí kterých je možné obsah exportovat jinam.

Třešnička na závěr. Dostupnost porna na internetu vede podle islandského ministra vnitra k většímu počtu výskytů sexuálního násilí na ženách, a proto by se v jeho zemi mělo blokovat. Ministr k tomuto účelu sestavil komisi, která se bude zabývat možnostmi, jak toho dosáhnout. Radek Kejduš odhadl dopad na národní chloubu ostrova, pokud toto divoké opatření vstoupí v platnost: „Dá se tak zřejmě očekávat menší výskyt pověstných islandských gejzírů.“ 

Ohodnoťte tento článek!